Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tip na audioknihu – PAX: Dívka ze záhrobí & Neviditelný zloděj

PAX: Dívka ze záhrobí & Neviditelný zlodějrecenze audioknihy
Åsa Larsson – PAX: Dívka ze záhrobí & Neviditelný zloděj

Ozývá se tep času, vchází temnota, bortí se strop knihovny, protože její magická síla ochabuje, někde se tu skrývá černá čarodějnice a k tomu ten Myling…

Krkavčí bratři a jednouchá Freya, „povedení válečníci“, jak je označí Estrid, se tentokrát musejí pokusit porazit přízrak, odhalit jedno velké a moc staré tajemství, opět řešit neshody s učitelem dílen Thomasem a jeho povedeným synáčkem a vyvrátit podezření, dokonce i ve vlastní rodině, že oni rozhodně nejsou žádní zlodějíčci, ačkoliv, jak se to vezme…

Vyvolení bratři Alrik a Viggo znovu přicházejí na scénu. Skvělý interpret Jan Vondráček alias Mentalista nezklamal, zapamatoval si odlišný hlas každého z protagonistů, a dokonce přidal další pro „nové příšery“. Pod vedením zkušeného režiséra Michala Bureše tak vzniklo pokračování prvních dvou knih v audio-knižní podobě (mou recenzi na první dva díly s názvem PAX: Hůl prokletí & Grim přízrak najdete zde), v němž kromě sourozenců – skoro čarodějnice Estrid a spolustrážce knihovny Magnara – opět vystupují také pěstouni obou chlapců, zmiňovaný učitel a jeho syn i třetí sourozenec Estrid a Magnara, kterým je podivínský jednooký Henry „nazdárek“ Kašpárek.

Život obou chlapců v Mariefredu se stabilizoval, ale problémů v něm zrovna neubylo. Další zděšení zakusí tentokrát jiní dva sourozenci na svátek Halloween. Tentokrát jsou příběhy vskutku strašidelné a z Mylinga jde opravdu hrůza. Oproti tomu jméno hlavního „křiváka“ druhé části zní poměrně nevinně – řekněte sami, kdo by se bál Mlíkosaje? Jméno ale klame. Toto „cosi“ s velkými úspěchy chlapcům otravuje život a jednoho z nich o něj málem připraví, dokonce hned několikrát…

Tato napínavá, dobrodružná, skvěle namluvená a výborně hudebně doprovázená série, jež je primárně určená pro děti, mi přirostla k srdci. Malebné městečko jsem si zamilovala, stejně jako jeho obyvatele a oba chlapce. Chvíli opět řešit běžné problémy dospívajících, objevovat s nimi nové krásy života a díky jejich důvtipným nápadům i schopnostem otevřít tu správnou knihu na správné straně řešit magické záhady, to všechno mě prostě opravdu moc baví. Pokračování již vyšlo knižně a podle závěrečného lákání to vypadá, že se ho dočkáme i v audiopodobě. Už aby to bylo!

Hodnocení: 95 %

 

Autor:

Åsa Larsson (* 1966)

Švédská spisovatelka pochází z Kiruny, malého městečka na severu země; v současnosti žije se svými dvěma dětmi na jihu poblíž Gripsholmu. Než se začala věnovat psaní, pracovala jako daňová poradkyně. Její první kriminální román Sluneční bouře (2003; zfilmováno 2007; česky Host 2010) vzbudil ve Švédsku velký zájem čtenářů a získal ocenění za nejlepší kriminální prvotinu. Stejný ohlas měly i její další detektivní romány s hlavní postavou Rebeckou Martinssonovou: Temná stezka (2006) a Než pomine tvůj hněv (2008; obě česky Host 2012). Knihy Åsy Larssonové byly přeloženy do patnácti jazyků a za knihu Prolitá krev (2004; česky Host 2011) autorka obdržela Cenu za nejlepší švédský kriminální román. Oběť Molochovi (2012; česky Host 2013) je pátým dílem úspěšné série. Spolu s Ingelou Korsellovou, původně učitelkou, která v současnosti dokončuje doktorát v oblasti dětské gramotnosti, píše také napínavou sérii pro děti PAX (česky z této řady vyšly v nakladatelství Host knihy Hůl prokletí, Grim přízrak, Dívka ze záhrobí a Neviditelný zloděj).

 

 PAX: Dívka ze záhrobí & Neviditelný zloděj


Účinkující:

Jan Vondráček (* 1966)

V dětství chodil do dramatického kroužku, ale k divadlu se dostal až během vojny po gymnáziu (účinkoval v Armádním uměleckém souboru). Následovalo studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, odchod s celým ročníkem do nově vzniklého Dejvického divadla, účast na mnoha festivalech, řada ocenění a vstup do souboru Divadla v Dlouhé, jehož členem je dodnes. Díky seriálu Mentalista, v němž dabuje hlavní postavu Patrika Janea, je známý i jeho hlas (Cena Františka Filipovského 2010). Filmoví a televizní diváci jej mohli zaznamenat ve filmech Pokoj v duši (2009), Lidice (2011), Příběh kmotra (2013) nebo v seriálech České století (2013), Život a doba soudce A. K. (2014) či Vraždy v kruhu (2015).

 

Název:                  PAX: Dívka ze záhrobí & Neviditelný zloděj
PAX: Dívka ze záhrobí & Neviditelný zlodějAutor:                    Åsa Larsson
Interpret:               Jan Vondráček

Délka:                   5 hodin a 50 minut

Katalogové č.:     AK111
EAN:                     8594169481111

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

PAX: Dívka ze záhrobí & Neviditelný zloděj

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.