Středa, 29.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tip na audioknihu: Peter MAY – KRITIK (recenze)

Peter May - Kritikrecenze audioknihy
Peter May – Kritik

Enzo Macleod, učitel biologie a bývalý skotský forenzní specialista z pera fenomenálního a velmi plodného spisovatele Petera Maye, je zpět! A to v novém, v pořadí druhém dílu série Akta Enzo, který nese název Kritik, a my si jeho příběh můžeme poslechnout v podání opět skvělého Davida Matáska.

Enzo Macleod, sympatický urostlý padesátník s tmavými vlasy v ohonu, jež z důvodu zvláštního onemocnění zdobí pruh šedivých vlasů, který má navíc každé oko jiné, nese jisté autobiografické prvky svého “stvořitele“, alespoň co se týče stránky vizuální a původu. Kam až autorova podoba s jeho hrdinou sahá se můžeme jen dohadovat. Specifický stříbrný pruh na hlavě po něm zdědila i jedna z jeho dcer, s níž jsme se seznámili již v předchozím díle Výjimeční lidé (recenze), stejně jako s jejím přítelem, druhou dcerou, Enzovou milenkou a Rogerem, kvůli kterému se vlastně Enzo rozhodl vyšetřovat všechny nevyřešené případy z jeho (Rogerovy) knihy, mezi nimi i tento. Všichni jmenovaní se objeví na scéně i tentokrát.

Hlavní hrdina“, onen Kritik, je pohřešovaný a je jím celosvětově známý americký hodnotitel vín jménem Gil Petty, jehož tělo se po několika letech najde přivázané na kříži mezi řádky zralé vinné révy v místě, kde byl naposledy na služební cestě, kde naposledy ochutnával a uděloval známky nepříliš proslulým gaillackým vínům. Enzo – a spolu s ním i jeho studentka Nikol (rovněž stará známá z dílu číslo jedna) – se tak pouští do vyšetřování již poměrně vychladlých stop zločinu, ačkoliv tělo se, dosti nasáklé vínem, objevilo až nyní. A bohužel následovala ještě další… Kdo ale vraždil a proč?

Herec David Matásek je opět jediným interpretem audioknihy Kritik, již stejně jako Výjimečné lidi vydalo nakladatelství OneHotBook. Pod taktovkou stejného režiséra (Michala Bureše) znovu vznikla dobře poslouchatelná detektivka, mezi jejíž silné stránky sice nepatří samotná detektivní rovina, ale spíš osobní příběhy postav, popis prostředí a zde konkrétně i poučení o mnoha věcech z oblasti produkce, politiky, pití i následné degustace a hodnocení vín, ale přesto se dá s klidným svědomím jako takzvaná oddechovka s kapkou naučné literatury doporučit.

Opětovné setkání s již známými hlavními postavami potěší a jejich vývoj je v podstatě zajímavý a uvěřitelný. Koho zajímá, jak vzniká z vinné révy víno, má rád Francii a v napínavém příběhu ocení milostnou rovinu a řešení rodinných vztahů, určitě si přijde na své. Peter May umí psát, a i když bych Kritika zařadila spíš k jeho „slabším chvilkám“, Enzovo trápení s vraždami i ženami nemůže nikoho urazit a alespoň já mu dám šanci určitě i potřetí.

75 % 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/peter-may-kritik-cte-david-matasek-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Ve víně může být nejen pravda, ale i smrt. Kdo ji má na jazyku?

Během degustačního turné po nepříliš známém vinařském regionu Gaillac zmizí nejlepší světový kritik vín Gil Petty. O rok později je nalezen ve vinici na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Řádu božské láhve – společnosti, která se věnuje propagaci gaillackých vín. Jeho mrtvola, která byla celou dobu předtím zjevně uchovávána v červeném víně, stojí jako morbidní strašák přivázaná ke kříži mezi řádky zralé vinné révy. A vrah stále není dopaden… Když se Enzo Macleod po třech letech pustí do odloženého případu, zjistí, že v napohled klidném francouzském vinařství vře tvrdý boj plný chamtivosti, závisti a zoufalství. Potenciálním vrahem by mohl být kdokoli: místní vinaři, členové Řádu božské láhve, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Je někdo z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?

  

Peter May - Kritik 

 

 Autor:

Peter MayPeter May (*1951)

Pochází z Glasgow, ale nyní žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl úspěšným televizním scenáristou, v současné době se věnuje psaní. Celosvětové renomé získal šestidílnou sérií čínských thrillerů, která u nás začala vycházet roku 2015 a její první díl Pán ohně je již k dostání jako audiokniha. Ve zvukové i tištěné verzi je dostupná také trilogie Lewis zahrnující tituly Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky. Mezi další populární autorovy série patří rovněž řada Akta Enzo, z níž byla česky vydána úvodní kniha i audiokniha Výjimeční lidé. Oblibu si v zahraničí získaly též spisovatelovy nejnovější samostatné romány jako Ostrov Entry nebo Runaway. V češtině vydává knihy Petera Maye nakladatelství Host. 

Více na www.petermay.info.

 

Účinkující:

David Matásek (* 1963)

Vystudoval pražskou konzervatoř a jeho zkušeností před kamerou byl film Jak svět přichází o básníky (1981), kde si zahrál nejlepšího kamaráda hlavní postavy. V letech 1991 až 1995 působil v Národním divadle, v letech 1995 až 2002 v Divadle Komedie a od roku 2002 je opět členem činohry Národního divadla. Často se objevuje v televizních inscenacích i ve filmech, kromě “básnické” série Dušana Kleina např. také ve snímcích Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000), Počkej, až zhasnu (2002), Probudím se včera (2012), Tři bratři (2014), Krásno (2014), či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989), Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), Redakce (2004), Letiště (2006), Přešlapy (2009) nebo České století (2013).

 

Název:             KRITIK
Peter May - KritikAutor:                     Peter MAY
Interpret:                David Matásek

Délka:                    10 hodin a 6 minut

Katalogové č.:      AK119
EAN:                      8594169481197

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout    koupit CD 

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/peter-may-kritik-cte-david-matasek-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.