Středa, 4.10.2023
Cestování a výletyVolný čas

Tip na výlet – zřícenina hradu Oheb

Zřícenina hradu OhebNejen pro milovníky přírody. Tak by se dal popsat výlet na zříceninu hradu Oheb. Pokud máte volné odpoledne, není nic lehčího než vyrazit k vodní nádrži Seč. Přímo nad ní se totiž nachází tato zřícenina postavená v druhé polovině 14. století.

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1405, kdy jej vlastnil Ješek z Popovce a Ohebu. Zajímavostí je, že roku 1533 při dělení panství mezi dědice Mikuláše staršího Trčky z Lípy se hrad uváděn jako pustý. Poslední písemná zmínka pochází z roku 1628, z pozdějších dob zprávy chybí. Na konci 17. století dokonce ani nebylo známo, kde stával. Hrad byl znovuobjeven roku 1789, kdy ji ve své Topografii uvádí Jaroslav Schaller. Tento běh dějin se na hradu neblaze podepsal.

 

Zřícenina hradu Oheb

 

Ale nyní k samotnému výletu. Pokud se rozhodnete na místo dojet autem, je zde pro vás možnost zaparkovat přímo u přehrady. Samozřejmě je zde možnost dopravy autobusem, který zde jezdí pravidelně a zastávka stojí vedle parkoviště.

Zřícenina hradu OhebOdtud vyrazíme přes hráz po modré značce až na rozcestí pod Ohebem. Dále pokračujeme po modré do kopce a po 300 metrech dojdeme na okraj ke zřícenině Ohebu. Poté pokračujeme po modré značce, která nás dovede přes přírodní rezervaci Oheb až k obci Ústupky. Stále se držíme modré značky a po projití Ústupek nás stezka povede přímo po břehu vodní nádrže Seč. Cesta se začne mírně klikatit, a na chvíli se spojí s fialovou značkou, my však stále pokračujeme po modré až k rozcestníku Mladiny. Zde odbočíme na žlutou značku. Ta nás povede přes řeku Chrudimku, až k rozcestníku Klokočov ve vesnici stejného jména. Zde odbočíme vpravo a budeme se držet červené značky. Na konci vesnice Klokočov si po pravé straně povšimněte loveckého zámku Klokočov, který je po rekonstrukci uveden do své podoby z doby 19. století.

Za tímto zámkem odbočíme vpravo, držíc se stále červené značky. Ta nás provede vesnicí Dolní Ves, ve které se lze naobědvat. Další vesnice kterou projdeme je Horní Ves, po jejímž projití si po pravé straně můžeme všimnout židovského hřbitova. Dále pokračujeme až na rozcestník Na Předělu. Kde se dáme doprava a po několika desítkách metrů následuje rozcestník Seč – Čáslavské chaty. Odtud se budeme držet žluté značky, která po chvíli odbočuje vpravo. Poté projdeme na pomezí města a lesa až k rozcestníku Kamenná obec, kde pokračujeme po žluté a ta nás po břehu vodní nádrže dovede zpátky na místo, kde jsme výlet začali – rozcestník Sečská přehrada.

Pokud je pro vás procházka překrásnou rezervací přece jen málo, má tato lokalita v rukávu ještě jeden trumf. A to již zmíněnou vodní nádrž Seč, která je od Ohebu takřka na dosah ruky. Kdo by si po procházce za horkých letních dnů neskočil do vody?

 

Zřícenina hradu Oheb

 

foto: Roman Čudovský, Ondřej Linhart (úvodní)

Mapa byla vytvořena aplikací Turistické trasy, www.trasy.net


Délka trasy:
         18,4 km
Doba výletu:         cca 5 hodin
Vhodné pro:          pěší chůzi, vhodné i s dětmi (nikoliv však s kočárky)

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.