Úterý, 16.4.2024
Cestování a výletyVolný čas

Tipy na cestování do Asie

Asijské země, zejména jihovýchodní, jsou dnes jednou z nejatraktivnějších destinací pro turisty. Přesto stále existují mýty o cestování po této části světa (malárie, kontaminovaná voda, zločin), díky nimž mnoho lidí nechává své plány na návštěvu Asie pouhým snem. Níže naleznete 6 praktických rad, které vám pomohou.

Tipy na cestování do Asie

1. Voda

Ačkoli Asie není jen velmi kulturně různorodá, ale také ekonomicky různorodým světadílem, má se skutečnou hrozbou málo společného. Samozřejmě, jako vždy, nejlepším poradcem bude váš zdravý rozum. Nekupujte odšroubované lahve vody od prodejců na silnicích a pokud místo nepůsobí nejlepším dojmem, prostě k tomu nechoďte. Opláchnutí zubů tekoucí vodou v hostelu nebo hotelu v Kambodži, Thajsku nebo dokonce Barmě pro vaše tělo nebude nic špatného a můžete být klidní. Na druhou stranu, pokud vám problém čistoty vody trápí hlavu (protože je to bezpochyby spíše psychologický problém než skutečný), nepijte nápoje s ledem.

2. Nehledejte nebezpečí za každým rohem

Vaše bezpečnost během cesty je jednou z nejdůležitějších věcí. Neexistuje žádná země prostá zločinu, ale přidružení těchto asijských zemí k nim je obzvláště škodlivé. Samozřejmě existují oblasti, kde není dobré chodit sám po setmění nebo cestovat osamoceně. Cestování exotika však nepřináší důvod k obavám. Nebezpečí na vás může číhat i ve vašem parku. Při cestách hledejte spolehlivé informace o daném regionu.

3. Jezte všechno, co chcete

Stává se, že ti, kteří se vracejí z cesty – obvykle přátelé vyprávějí o tom, jak neúspěšnou měli cestu přes žaludeční potíže způsobené zkaženou potravou (nebo z nejistého zdroje). Nejčastěji jsou však problémy, o nichž mluví, důsledkem příliš rychlé změny ve stravě a stravovacích návycích, nikoli pochybných kvalitních produktů. V mnoha asijských zemích je čerstvá kuchyně na bázi aromatických bylin a koření zdrojem hrdosti pro jejich obyvatele. V zemích, jako je Vietnam nebo Thajsko, byste se neměli bát ani pokrmů z pouličních stánků. Je však důležité dodržovat zásadu postupného zvyknutí těla na změny stravy.

4. Nezapomeňte na cestovní pojištění

Chystáte-li se na dovolenou, nezapomeňte na cestovní pojištění do Asie, které vám na vašich cestách zvyšuje pocit ochrany a bezpečí. Cestovní pojištění vás chrání v případě krádeže zavazadel, při cestách letadlem i v případě, že musíte vyhledat lékařské ošetření.

5. Nedělejte si starosti, že se nedomluvíte

Vzhledem k tomu, že zisky z cestovního ruchu z asijských zemí neustále rostou, angličtina se stala druhým nejpoužívanějším jazykem v mnoha z nich (až na několik výjimek). Proto žádný anglicky mluvící turista nebude mít potíže s rezervací hotelového pokoje, pronajímáním skútrů, placením za taxi nebo placením účtu v restauraci a bez ohledu na to, zda je ve středním Vietnamu, Sempornie v malajské části Bornea, v Pekingu nebo Tokiu.

6. Nemějte strach z cestování

Zapomeňte na strach z cestování po zemi, kde jste poprvé. Dalším dobrodružstvím může být také mnoho hodin cestování vlakem nebo autobusem vybaveným rozkládacími lůžky (takové autobusy jsou standardní, např. Ve Vietnamu nebo Malajsii). Letenky v této části světa jsou nejlevnější a největší dopravci si obecně užívají dobrých recenzí mezi cestujícími a odborníky. Neváhejte také využít Last minute letenek  za ještě lepší ceny. 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.