Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Tlumočníkova dcera

Kdyby Teresa Lim zůstala u svého původního nápadu, byla by tato kniha rodinnou sbírkou receptů Teresy a jejích sestřenic. Autorka však chtěla o rodinné historii vědět víc, jelikož opustila rodný Singapur, vdala se do Londýna a po milované zemi se jí hodně stýskalo. Zpracovala tak fascinující příběh svých příbuzných, kteří opustili Čínu a vydali se vstříc nové budoucnosti. Jejímu pradědečkovi Lawovi bylo čtrnáct, když spolu se svým otcem a bratrem započal novou životní etapu v Singapuru. Při hledání informací Teresu kromě Lawova osudu zaujal i příběh jeho dcery Fanny, jež se vymykala tradiční představě asijské ženy. Odmítla vdavky a zůstala starou pannou, což se tehdy moc nenosilo, navíc studovala na univerzitě.

Biografie Teresy Lim je fascinujícím náhledem do dějin Číny a Singapuru, jejichž obyvatelé prožívali mnohdy těžké časy. Autorka nás provede světem obyčejných lidí a jejich tradic a zvyků

Tlumočníkova dcera - recenzeTlumočníkova dcera není tradičním románem, Teresa Lim zpracovala do biografické podoby životy svých předků a text proložila historickými fakty. Její počin je čtivý, beletristické a faktografické části se střídají plynule, informace nenarušují děj, naopak dokreslují povědomí čtenářů o historii Číny a Singapuru. Autentickou atmosféru dotvářejí také fotografie Lawa a jeho příbuzných.

Počin Teresy Lim můžeme považovat za hold, který vzdala své rodině, ale také za připomenutí těžkého životního údělu některých lidí, zejména čínských žen. Teresa Lim kombinuje vzpomínky příbuzných i dobové reálie a předkládá věrohodnou dobovou fresku z níž si můžeme udělat obrázek o tehdejší společnosti.

Autorčinu rodinu sledujeme od přelomu 19. a 20. století do bouřlivého období druhé světové války, v níž obyvatelé Singapuru trpěli pod nadvládou Japonců. Minulost je proložena střípky z Teresina současného života, v nichž se vyznává z lásky k mamince.

Spisovatelka si dala pečlivou práci s rešeršemi a vytvořila hodnotné dílo nejen pro své příbuzné, ale také pro všechny, které zajímá historie a rádi se noří do života obyčejných lidí. A jak už to bývá, právě ti, u nichž bychom to nikdy nepředpokládali, mají osudy nejzajímavější, o to víc stojí za to si je připomenout.

 

Název knihy Tlumočníkova dcera
AutorTeresa Lim
Žánrbiografie a memoáry, historický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2023
Počet stran312
ISBN978-80-249-5005-1
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.cz

Palmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)