Tomáškova a Novákova hudební Skuteč slaví jubileum

Tomáškova a Novákova hudební Skuteč slaví jubileumJedna z tradičních kulturních akcí našeho regionu se chystá na svůj jubilejní ročník. Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se uskuteční s podporou Pardubického kraje v příštím roce už po desáté, a to v období od 24. února do 28. dubna.

Jubilejní X. ročník nabízí řadu atraktivních titulů a jmen. Milovníky klasické hudby, opery, baletu, operety i dalších žánrů čekají dva měsíce jedinečných kulturních zážitků.

„Je vynikající, že taková skvělá  kulturní nabídka se nesoustředí jen do velkých měst kraje, ale díky hudebním tradicím tohoto regionu se dostává i do menších míst a nalézá tu nadšené publikum,“ komentuje přínos festivalu náměstkyně hejtmana pro školství kulturu a památkovou péči Jana Pernicová.

„Od prvního ročníku v roce 2003 se festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč vypracoval k profesionalitě a vysoké dramaturgické úrovni,“ oceňuje růst kvality festivalu 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který stál u jeho začátků.

V programu festivalu jsou již tradičně zakomponovány dvě opery: Don Giovanni v podání Jihočeského divadla České Budějovice a Tajemství Divadla J. K. Tyla z Plzně, které uvede i balet Sen noci svatojánské. Moravské divadlo Olomouc přiveze nejúspěšnější českou operetu Polskou krev. V komorních koncertech se představí slavné Smetanovo trio,  světový barytonista Roman Janál se souborem Musica Florea, Musica Dolce vita či Alfréd Strejček s Václavem Uhlířem. Novým dějištěm festivalového koncertu se stane kostel Nejsvětější Trojice v Chrasti, kde zazní Pavlicova Missa Brevis v nastudování regionálních pěveckých sborů a Chrudimské komorní filharmonie.  Na Chlumku v Luži vystoupí Barocco sempre giovane s vynikajícím českým violloncelistou Jiřím Bártou. Druhý koncert zde bude patřit vokálnímu souboru Gentleman Singers. K programovým špičkám zcela jistě patří galakoncert Filharmonie Hradec Králové Symphonic Queen, který se odehraje na skutečském zimním stadionu. Po soutěžní přehlídce dětských pěveckých sborů dvouměsíční program zakončíme závěrečným koncertem Jihočeské komorní filharmonie.

Pozoruhodností festivalu Tomáškova a Novákova Skuteč je, že se organizátorům z řad zaměstnanců radnice daří realizovat festival s minimálním rozpočtem jen mírně přesahujícím milion korun. Přitom cena nejdražší vstupenky je 350 korun. „Naším cílem je dál rozvíjet hudební tradice města a maximálně lidem  přiblížit kvalitní díla klasické hudby. Skuteč se stala přirozeným kulturním centrem regionu a důležitým místem Pardubického kraje,“ říká starosta Skutče Pavel Novotný, který je vedoucím organizačního týmu a současně programovým ředitelem festivalu.

Předprodej vstupenek byl zahájen  7. 12. a probíhá  prostřednictvím rezervačního a pokladního systému na stránkách s adresou http://vstupenky.skutec.cz

Další informace mohou návštěvníci hledat na webových stránkách festivalu: http://www.festival-hudebni.skutec.cz/

Generální sponzorem festivalu je Česká spořitelna, a.s., Mediálními partnery je Český rozhlas Pardubice a Chrudimskýdeník. I v tomto roce pořadatelé předpokládají, vedle podpory Pardubického kraje, také podporu ze strany Ministerstva kultury ČR.

Kontakty:
pořadatel festivalu:
Město Skuteč, Palackého náměstí 133, 539 73 Skuteč

programový ředitel:
Pavel Novotný, tel. 469 326 400, mobil: 731 557 457, pavel.novotny@skutec.cz

organizátoři festivalu:
Lenka Balounová, tel. 469 326 487, mobil: 731 557 477, lenka.balounova@skutec.cz
Anna Malinská, tel. 469 326 486, mobil: 731 557 422, anna.malinska@skutec.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.