Tonoucí

recenze knihy Tonoucí

Liz McGinnisová se s manželem a dcerou stěhuje do luxusní čtvrti. Uvnitř cítí, že Palms není destinace, která by byla blízká jejímu srdci, ale je ochotná udělat vše pro to, aby byli všichni spokojeni a šťastní. Brzy zjišťuje, že v luxusní rezidenci je sice na pohled vše krásné a blyštivé, ale netýká se to mezilidských vztahů. Než prozře, dovolí čtrnáctileté dceři Danielle, aby se spřátelila s Kelsey, dcerou sousedů. Ta je u McGinnisových brzy jako doma, snad víc, než McGinnisovi sami. Než se nadějí, životy se jim obrátí o sto osmdesát stupňů. Jakou roli v tom hraje Kelsey s andělskou tvářičkou?

TonoucíPsychothriller Tonoucí se neřadí mezi knihy, které vás ohromí našlapaným akčním dějem. Trvalo mi, než jsem se vpravila do děje a než se mi hlavní postavy dostaly do krve. Autorka volí formu vyprávění, v níž se střídají pohledy Liz a jejího muže Phila, takže vidíte jednu situaci dvojím pohledem. Děj plyne pozvolna, jste vtaženi do dvou dějových linií, které na počátku dělí necelý rok. Co se během něj stalo, zjistíte, když se spolu s McGinnisovými zabydlíte v Palmas a necháte se pohltit životem bohatých, jen zdánlivě bezstarostným.

Akční děj je sice upozaděn, o to víc se do popředí ocitají postavy jako takové. Jejich jednání je ze čtenářova pohledu nepochopitelné, situace, do kterých se dostávají, zejména Phil, se dají řešit hned, aniž by enormně narůstaly. Ale o čem by pak Paula Treick DeBoard psala? A tak před sebou máte psychicky narušenou teenagerku, muže, který se snaží nezaplést do problémů, a neprůbojnou ženu, která touží po jednom – žít klidný rodinný život.

Tonoucí se neřadí mezi mainstreamové tituly, je spíše komorní a snadno byste ho mohli přehlédnout, což by byla škoda. Přes absenci akčního děje z něj ve finále mrazí. Jeho síla spočívá v tom, že si při čtení uvědomíte, jak může obsese a dovedná manipulace zasáhnout do životů lidí a navždy je změnit, a také, jak moc je důležitá vzájemná komunikace mezi partnery. Nahlédnete pod pokličku luxusního života, zjistíte, že rčení „na jazyku med, v srdci jed“ je víc než výmluvné.

 

Název knihy Tonoucí
AutorPaula Trick DeBoard
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2020
Počet stran344
ISBN978-80-249-4089-2
  
Nákup knihy www.kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)