Trabantem napříč Afrikou

Trabantem napříč Afrikoupátek 22. října 2010 se ve Vodních zdrojích Chrudim uskuteční přednáška šéfredaktora VTM Dana Pribáně o cestě dvěmi malými trabanty napříč Afrikou. Chcete-li vědět, jaké to je cestovat napříč Afrikou v malém nepohodlném autě, přijde na přednášku napěchovanou fotografiemi a videem, která začíná v 18:30.

Posádka se vydala na cestu ze severu Afriky na jih, přes jedenáct států, po stopách dvou prvorepublikových cestovatelů, sochaře Františka V. Foita a zoologa Jiřího Bauma. Ti podnikli cestu napříč Afrikou Tatrou 12 v roce 1931.

Jiří Baum měl vztah k Chrudimsku, kam zajížděl po sňatku s Růženou Fikejzlovou, která pocházela z Bělé u Luže. Se svou manželkou podnikl řadu cest, nejnáročnější byla roční cesta kolem světa. Jejich poslední společná cesta vedla v roce 1938 opět autem do Afriky. Tam je zastihla zpráva o zabrání pohraničí. Přestože věděli, že jim hrozí nebezpečí, rozhodli se vrátil do vlasti, aby se zapojili do odboje. Jiří Baum byl roku 1943 zatčen a zemřel pravděpodobně ve varšavském getthu.

Přednáška o cestě dlouhé 19 640 km je důkazem toho, že pravé dobrodružství se zažít i bez GPS, ABS a 4×4.

Přednáška se koná díky finanční podpoře Města Chrudim.

Vstupné 30,- Kč, předprodej zajišťuje IC ve staré radnici.

Pro vaše případné dotazy: gutzer@centrum.cz  nebo 723 004 397.

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.