Čtvrtek, 20.6.2024
KnihyKultura

Třinácté okno

Na počátku příběhu se seznamujeme s Johanou, která vzpomíná na dětství prožité u svérázné babičky Albíny. Ta se s nikým a ničím nepárala, na všechno měla odpověď, nesnášela zahálku a věřila ve zdravý selský rozum. Johaně se babička zdá poněkud tvrdá a nelaskavá, když však po její smrti dostává do rukou deník, který si Albína psala, dostane příležitost nahlédnout pod slupku rázné ženy a zjistit, jaká doopravdy byla. 

Třinácté okno - recenzeAlbína Táková se narodila do bohaté selské rodiny na sklonku 19. století. Po smrti maminky se dívčin otec znovu oženil, bohužel macecha Albínu a jejího bratra nesnášela a snažila se je ze statku vystrandit. Nevlastní dceři domluvila sňatek z rozumu se starším mužem a připravila ji o právoplatné dědictví. Zprvu to vypadá, že manželství bude spokojené, ale postupem času Albína zjišťuje, že její Hynek až příliš snadno podléhá alkoholu a karbanu. Upne se proto hlavně na děti a snaží se přes všechny nepřízně osudu udržet rodinu pohromadě. A že jí život naložil! Smrt blízkých, válečné strádání, chudoba se však silně podepisují na jejím charakteru. Albína postupem času zahořkne a klade si otázku, proč se všechna příkoří stala právě jí. Autorce se podařilo vykreslit věrohodný portrét obyčejné ženy bojující s nepřízní osudu. Vystihla Albínino odhodlání stavět se nezdarům čelem, ale zároveň z ní nedělá superhrdinku, i silné ženy mají právo na slzy, vztek a sebelítost. Albína zatrpklostí připomíná Barboru Matuszkovou z Šikmého kostela, jejich osudy jsou si částečně podobné. 

Albína prožije obě světové války i nástup komunismu v padesátých letech a všechny změny, které nový režim přinesl. Přestože o majetek přišla a nezůstalo jí vůbec nic, pro společnost má pořád nálepku bohaté sedlácké dcerky. V koutku duše doufá, že alespoň její dcery čeká lepší budoucnost, ale ani tam se velké spokojenosti nedočká. Albína se nevzdává a podporu nachází u přátel, které si postupem času našla. Varhanice Klementýna, učitelka Rézi, farář Randejs, nevlastní sestra Anežka, ti všichni pro ni představují přístav bezpečí a pro samotný příběh jsou důležitou součástí, kotvou, která jej upevňuje.

Kniha Třináté okno Vlasty Duškové je fascinující rodinnou ságou odehrávající se v první polovině dvacátého století. Ocení ji příznivci spletitých románů, v nichž obyčejní lidé prožívají obyčejné životy. Můžeme říct zdánlivě obyčejné, protože každý z nich je naprosto jedinečný a neopakovatelný, odrážející pohnuté etapy naší nedávné historie.

 

Název knihy Třinácté okno
AutorVlasta Dušková
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2022
Počet stran432
ISBN978-80-249-4762-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)