Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

V hlavní roli relaxace

Babička pozdravuje a omlouvá se

Hlásím se vám s další recenzí audioknihy – tentokrát jsem si vybrala titul, o kterém jste jistě všichni slyšeli, popř. si ho přečetli. Jedná se o dílo Fredrika Backamana s názvem Babička pozdravuje a omlouvá se. Tato audiokniha mě zaujala hned z několika důvodů. O knize se hodně mluví, je to jeden z bestsellerů tohoto roku. Zajímalo mě, zda mě audiokniha osloví a jak na mě zapůsobí. Můj názor se dočtete níže.

 

 

 

 

 

 

O knize / audioknize:
Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je druhou knihou, která u nás vyšla švédskému spisovateli Fredriku Backmanovi. V originálu kniha vyšla již v roce 2013 a k nám se dostala až v roce 2015 a vydalo ji nakladatelství Host. Ve stejném roce ji u nás vydává i vydavatelství OneHotBook ve formě audioknihy. Narátorkou se stala Valérie Zawadská. Její hlas je velice specifický a můžete ho poznat např. v seriálu Doktorka Quinnová, z filmů Podzim v New Yorku, Trosečník, Superdívka a spousta dalších.

Děj audioknihy:
Audiokniha nám odhalí fantastický svět, díky němuž se 7letá dívka oprošťuje od problémů, které ji potkávají v běžném životě. Příběh je psán formou tzv. léčivého příběhu pro lidskou duši. Komu by se chtělo od 7 let trpět šrámy na duši, protože je jiný než všichni ostatní? Hlavní hrdinka je totiž velice inteligentní, zvídavá a má jiné zájmy. Má však skvělou babičku, která ji od tohoto problému pomáhá. Utvoří jí „léčivý“ příběh. Kniha vás přesvědčí o tom, že i když je člověk zvláštní, není radno mu ubližovat. Pokud se chcete dostat do fantastických světů a prolnout tyto světy s realitou, vydejte se na výše uvedenou webovou adresu, tam vaše přání jistě rádi vyplní.

Co mě zaujalo:
Audiokniha si mě hned v první kapitole získala svým vtipem, lehkostí a plynulostí děje. Dlouho jsem nevěděla, do jakého šuplíčku knihu zařadit. Působí na mě multigeneračním dojmem, může si ji přečíst/poslechnout školák i dospělý člověk a každý si z toho odnese něco jiného. Dítě se dokáže oprostit pomocí své fantazie od reálného světa a dění v něm. Dospělý čtenář/posluchač se u knihy velice dobře odreaguje a pobaví. Pomocí děje, který je svým způsobem hodně zvláštní, dokáže autor vyřešit problémy všedního života. Zjišťujeme, že se dá každému problému čelit a nic není neřešitelné.

Příběh je velice dojemný, objevuje se zde téma rakoviny a ztráty života, což je dnes velice sledované a aktuální téma. V rámci děje se objevuje lehká symbolika, kterou snadno odhalíme a zjistíme, co se stalo. Velice se mi líbí uklidňující melodie, která odděluje jednotlivé kapitoly.

Co mě překvapilo:
Velice mile mě překvapil výběr narátorky. Když jsem zjistila, kdo knihu načetl, byla jsem na rozpacích. Hlas paní Zawadské mi přišel na to, co jsem o knize slyšela, velice hrubý. Když jsem však spustila první kapitolu, přepadlo mě velice milé překvapení. Narátorka s hlasem umí pracovat skvělým způsobem, vždy jsem krásně rozeznala kdy, kdo mluví a jakou asi tak má dotyčný náladu. Svým hlasem vložila postavám charakter, který jim předepsal autor.

Co se mi nelíbilo:
Audiokniha na mě ze začátku trošku působila jako reklama na knihy, počítačové hry, filmy a seriály. Trvalo mi docela dlouho, než jsem pochopila, jakou úlohu zde názvy postav, filmů, knih a her hrají.

Celkové hodnocení:
Audiokniha se mi i přes drobný nedostatek velice líbila. Myslím si, že si ji za pár dní velice ráda poslechnu znovu. Moje dnešní hodnocení je krásných 99 %.

 

Anotace:

Být výjimečný je nejlepší způsob, jak být jiný.

Každý sedmiletý dítě si zaslouží superhrdiny. Přesně tak to říká babička, která je ve svých osmasedmdesáti letech schopná vloupat se do zoo, strašit sousedku sněhulákem, vzpírat se zatčení nebo vítat Jehovisty v rozhaleném županu… Umí také vytvořit ten nejúžasnější pohádkový svět a své vnučce Else přichystá nezapomenutelné dobrodružství. V téhle honbě za pokladem je třeba doručit několik vzkazů s omluvou a zejména zjistit, že nic není takové, jaké se to na první pohled jeví. Nejbližší sousedství, které se zdá důvěrně známé, je ve skutečnosti kouzelnou říší, jíž je nutno zachránit…

Autor:

Fredrik Backman (* 1981)

Pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky Host 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes šest set tisíc výtisků a práva byla prodána do dvaceti pěti zemí. Po úspěšné prvotině autorovi vyšly další tři knihy: Saker min son behöver veta om världen (Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě, 2012), Babička pozdravuje a omlouvá se (2013) a v říjnu 2014 nejnovější román Britt-Marie var här (Byla tady Britt-Marie).

 

Babička pozdravuje a omlouvá se

 

Valérie ZawadskáÚčinkující:

Valérie Zawadská (* 1958)

Po maturitě získala angažmá v Severomoravském divadle v Šumperku jako elév, o rok později nastoupila na DAMU v Praze. Následovala divadelní angažmá v Západočeském divadle v Chebu (1982-1986) a v Městských divadlech pražských (1986-1993). Od 90. let je na volné noze, hostuje v několika divadlech a kromě filmu či televize se věnuje též práci pro rozhlas. Hrála téměř v šedesáti filmech, inscenacích a seriálech, ale popularitu jí získal zejména dabing, za který obdržela několik ocenění TýTý i Cen Františka Filipovského.

 

 

Název:                  Babička pozdravuje a omlouvá se
Autor:                    Fredrick Backman
Interpret:               Valérie Zawadská

Délka:                   12 hodin a 47 minut

Katalogové č.:     AK070
EAN:                     8594169480701

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source} 

[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-cte-valerie-zawadska-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]

{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.