Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

V zahradě zášti

recenze knihy V zahradě zášti

„Všechno jsem udělala správně. Vdala jsem se a usadila, měla jsem svůj dům, chodila jsem do kostela a přispívala na sirotky. Zařídila jsem si nový život. Jenže manžel byl slaboch, dům hnusný, lůno prázdné a spíž smrděla hnilobou. Všechno, co jsem chtěla, se mi pod rukama obracelo v prach a přinášelo mi veliké zklamání.“

Od knihy V zahradě zášti jsem měla veliká očekávání, která byla úspěšně naplněna. Protože se tento příběh odehrává na základě skutečných událostí, skutečných osob, o to víc jsem byla natěšená, což věřím, že bude každý z vás. A jakmile se pustíte do čtení, zjistíte, co za ženu dokázalo chodit po tomto světě a jak dokázala jít za svým, doslova i přes mrtvoly, bude vám jasné, proč se ji říkalo Černá vdova z La Porte.

Všechno začíná u ženy, přesněji dívky, Brynhildy Storsetové. Tato dívka žije v Norsku, v malé vesničce a má se co otáčet, aby domů donesla pár peněz. Jenže to, co ji změní život o 180 stupňů, tak je muž, který se k ní zachová tím nejhorším možným způsobem. A má to následky…
Po několika měsících, se z Brynhildičky stává Bella a odjíždí nebo spíše utíká, za svou sestrou do Ameriky, aby začala žít lepší život. Bohatý muž, velký dům, spousta dětí, spokojené manželství. Tohle jsou její plány. Jenže jak to bývá, člověk míní a život mění. Ovšem v tuto chvíli to není až tak o životě, ale o Belle, která dokáže změnit všechno, s jejím rozumem a selským uvažováním, s jejím viděním budoucnosti, dokáže pomalu hnout i zemí. Že tomu nevěříte? Tak to si tuto knihu přečtete, věřím, že sami nebudete mít místy dech, až budete číst řádky…

„Byla jsem teď Bella Gunnessová. Bella Sorensenová umřela stejně jako ubohá nešťastná Brynhilda Storsetová.“

V zahradě záštiV zahradě zášti je příběhem, který si mne ihned omotal kolem prstu. Od začátku jsem byla chycena do pasti a až do konce četla se zatajeným dechem. Autorka vykreslila hlavní hrdinku takovým způsobem, že jsem po celou dobu čtení nevěděla, jestli ji mám fandit nebo ji nenávidět. Jestli ji obdivovat nebo zatracovat. A do této chvíle nevím, i po dočtení, nevím, co si myslet. Bella aneb Brynhildička je pro mne záhadou, která mi ještě pár chvil po skončení příběhu nedala spát.
Autorce se podařilo napsat ten příběh takovým způsobem, že ve mně doznívá ještě teď, že ji doporučuji s radostí dál, a ráda si o ni popovídám, což se mi stává málokdy. Jsem do slova nadšená.

Byly v příběhu situace, které jsem nedokázala pochopit, ale tím myslím ze života Belly. To, jak dokázala žena jednat chladnokrevně, jen proto, aby zajistila bezpečí sobě a svým dětem. Jak dokázala najít štěstí v něčem, v čem by jiní lidé viděli neštěstí nebo katastrofu. Její přetvářka, její faleš, ale i její láska a její city byly syrové, ale je to i tím, že autorka to uměla skvěle popsat.

Mám pocit, že bych dokázala opěvovat knihu V zahradě zášti ještě dlouho, ale to bych se už pak opakovala. Napíšu už posledních pár slov. Přečtěte si to. Tato kniha si určitě zaslouží vaši pozornost, a ač je to o ženě, o její životní cestě, klidně se do čtení můžou pustit muži. Bude se líbit komukoliv. Černá vdova z La Porte byla ženou, která dokázala mnohdy i víc, než kdejaký muž… Neskutečné. Jediné, co mi kazí dát stoprocentní hodnocení, tak jsou chyby v textu, kdyby nebyly, neváhám, a dám s radostí stovku. Takže se připravte, že to sem tam gramaticky zaskřípe, ale ve formě příběhu neskřípe nic. To je za mě top – strop! 

Hodnocení: 98 %

Název knihy V zahradě zášti
AutorCamilla Bruce
ŽánrLiteratura světová, horory
  
Nakladatelství Fobos
Rok vydání2022
Počet stran504
ISBN978-80-277-0178-0
  
Nákup knihy www.knihydobrovsky.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fobos

Značka Fobos je domovem fanoušků dobrodružné literatury, sci-fi, fantasy a hororu. Vybírá ty nejzajímavější tituly pro zkušené a nadšené čtenáře, kteří ví co je dobré! Hrdina se probouzí ve světě po jaderné katastrofě? Pro nás denní chleba. Hordy zombie se valí na poslední výspu lidstva? Žádný problém. Výprava na opačný konec vesmíru? Tomu říkáme víkend! Staňte se členem naší družiny a objevujte nekonečné možnosti knížek vycházejících ve stínu měsíce FOBOS.

www.KnihyDobrovsky.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)