Ve jménu rocku

recenze knihy Rockový sen

Je to normální holka jako každá jiná, nebo tomu snad tak není? Ne, ona je svéhlavá, svérázná, často velice drzá, na někoho může působit hodně oprskle. Přesně taková je Melody, hlavní hrdinka Rockového snu. Její příběh je velice zajímavý z mnoha hledisek, ale o tom si více povíme níže. Příběh pubescentní dívky cílí zejména na dospívající čtenáře, nebo spíše čtenářky. Při čtení si pubescent může uvědomit, že ač si myslí, že jeho rodiče jsou naprostí ufoni a vůbec ho nechápou, stále je na tom dobře, protože ho milují a má se kam vracet. Melody totiž takové štěstí nemá a často si můžeme při čtení povšimnout, že toho i lituje a ráda by se vrátila zpět do světa „normálních“ lidí. Celý příběh je vepsán do krásných 400 stran a skládá se z 37 kapitol, které jsou kromě prologu netypicky uvedeny i poděkováním, tradiční třešničkou na dortu je pak epilog, jenž vše uzavírá. Tak co myslíte, vymotá se Melody ze svého života plného rádoby volnosti a splní si svůj životní sen?

„V predposledný deň som mu za to všetko priniesla darček. S Nirvanou sme sem-tam vyrábali nitkové náramky, ktoré sme při našich pouličních koncertech predávali. Niekl´ko takých zdobilo aj moje zápästia. Každý jeden zhmotňoval určitú životnú etapu, koncert alebo spomienku. Všimla som si, že mȏj společník, kterého meno som si mimochodom zjistila u nášho poriadkového konzultanta, nosí podobné. Jeho meno Yasine Mirza som zapracovala do modro-žltého náramku.“ (s. 21)

Ve chvíli, kdy jsem vybalila tuto knížku z balíčku, byla jsem nadšená. Slibovala mi totiž, že se vrátím o pár let zpět a přečtu si dívčí román. Anotace mě hodně navnadila a obálka také nadchla, přeci jen ta již od pohledu drzá holka s růžovými vlasy asi nebude žádný andílek, tak jsem se těšila. Když jsem knihu otevřela, upřímně jsem byla překvapená, protože je celá psána ve slovenském jazyce. Věřte ale tomu, že text není nijak složitý, čte se téměř sám a určitě ho zvládne i náctiletá čtenářka. Nicméně to neznamená, že by si v textu nenašli to své ani hoši, příběh se určitě zalíbí i jim. Musím říci, že Rockový sen pro mě byl zajímavým překvapením, ač se jedná již o desátý titul z pera Moniky Wurm, byla pro mě tato autorka velkou neznámou, ale již teď vím, že si její předchozí knihy ráda přečtu.

Titul Rockový sen vyšel v roce 2017 v nakladatelství Brána. Jedná se již o druhý díl ze série Rockové tango. Tomuto románu předcházela kniha s názvem Rockové tango, podle níž dostala své jméno i celá série. Pokud vás naše recenze zaujme a budete chtít román pořídit svým náctiletým dětem, můžete si jej zakoupit zde nebo tady. Pozor, jedná se o slovenské obchody.

Rockový sen obálkaSlovenská autorka děj románu umístila prozřetelně do deštivého Londýna. Musím říci, že z jejího vyprávění na mě krásně sálala nejen atmosféra a kultura města, ale také jeho sociální rozvrstvení. Abych pravdu řekla, kdyby se příběh odehrával v Čechách, nebo na Slovensku asi by to celé ztratilo na důvěryhodnosti. Hlavní protagonistka pak v některých případech dělá věci, které by se tady neslučovaly s naším řádem. Mohu tedy s klidným svědomím tvrdit, že nám spisovatelka servíruje na zlatém podnosu zajímavý a nevšední čtenářský zážitek, v němž kvalitně nakombinovala realitu a fikci. Děj není nijak uměle sešroubovaný a funguje. Co se týče sociálních vztahů, jsou poněkud zvláštní, a to jen z toho důvodu, že Melody žije ve squatu. Přátelské vztahy uchovává se svými „spolubydlícími“, jiní lidé ji spíše vidí negativně, odsuzují ji a myslí si, že je drzá. Jen málokdo však odhaluje její masku, za kterou se skrývá normální holka, jež ve svém životě zažila spoustu těžkých chvil. Každý čtenář, jenž se do knihy pustí, se toho od Melody jistě hodně naučí a ač je v knize zastoupená kromě sociální roviny také ta romantická, občas i sexuální či dokonce dramatická, rozhodně stojí za přečtení.

Postavy v románu jsou velice dobře propracované. Autorka nešla jen po povrchu, pohrála si i s jejich nitrem a velice dobře vše podchytila a popsala. Vy si tak můžete užít spoustu emocí, které byste od takovéto knihy ani neočekávali. Všichni čtenáři se tak mohou při čtení také zamyslet sami nad sebou a nad svými chybami. Jen tímto způsobem se vyhnou tomu, aby dopadli tak, jako tomu bylo u Melody. V případě této knihy tedy mají velkou váhu jak funkce vzdělávací, zábavná, tak i ta estetická.

Kompozice je vcelku zajímavá. Ač je vyprávění dosti členité, protože jednotlivé kapitoly jsou děleny do menších částí, vytváří jeden fungující vesměs chronologický celek. Dílčí části většinou fungují coby fiktivní „časostroj“, s nímž se posouváme v čase stále kupředu. Jelikož se vyprávění téměř stále točí kolem Melody, nemůže tu být řeč o paralelním postupu. Retrospektivy si můžeme povšimnout zejména v Melodyiných vzpomínkách, jinak nikoliv. Vše je odvyprávěno v subjektivní ich-formě, kterou, ač je sama o sobě dosti živá, doplňuje množství dialogů mezi Melody a dalšími postavami. Popisy, které často čtenáře spíše otravují, jsou tady tak čtivé, že si je budete spíše užívat, nad některými dokonce budete i nevěřícně kroutit hlavou.

Moje subjektivní hodnocení je pozitivní. Kniha mě již na samém počátku upoutala a musím říci, že až do konce jsem si čtení užívala. Cílovou skupinou jsou zejména náctiletí čtenáři. Ač jsem již z románů podobného typu trošku odrostla, plánuji, že se k nim opět vrátím, protože mě tato kniha přesvědčila o tom, že to za to stojí a že mě to zase baví číst. Při čtení jsem si oddychla, pobavila se a někdy to bylo tak dojemné, že jsem se neubránila slzám. Autorčin styl psaní mě nadchnul, když k tomu přičtu zajímavé téma, mohu konstatovat, že před sebou právě máme kvalitní dílo. Poutavý titul si ode mě vysloužil nádherných 100 %. Knihu bych doporučila všem, kteří chtějí udělat radost svému dospívajícímu dítěti. Věřte tomu, že nesáhnete vedle. A slovenštiny se určitě nemusíte bát ?.

 

 

Název knihy Rockový sen
AutorMonika Wurm
ŽánrDívčí romány
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2017
Počet stran400
ISBN978-80-7243-971-3
  
Nákup knihy www.martinus.sk
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)