Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Detektivka ponurá jako noc na Skotské vysočině

recenze knihy Ve stínech

Detektivka  Ve stínech začíná jako klasický příběh nefunkční rodiny. Robertovi je šestnáct, potýká se s vlastními problémy a řešit musí i rodinné zázemí. Matka zmizela, s otcem se jen hádá. Stejné je to i v osudný večer. Robert se vrátí pozdě domů, po hádce s otcem mizí ve svém pokoji. Poté však už k nalezení není. Odešel z vlastní vůle, nebo se stalo něco horšího? Ve stejné době vyšetřovatelka Monica Kennedyová pátrá po vrahovi, který má na svědomí smrt mladíka, jehož tělo bylo nalezeno na pobřeží Skotské vysočiny, a sociální pracovník Michael Bach zase hledá svého zmizelého mladistvého klienta, jenž mu poslal znepokojující SMS. Souvisí spolu případy nějak? Detektivní román Ve stínech je stejně ponurý jako noc na Skotské vysočině, kde se celý děj odehrává.

Ve stínech (HOST)R. Halliday si pro svůj příběh zvolil poměrně atraktivní lokalitu – uznejte sami, že divoké a nespoutané Skotsko je pro zločin lokalita jak dělaná. Když k tomu přidáte vraždy nezletilých chlapců, máte před sebou počin, který zaujme všechny milovníky pochmurně laděných detektivek. 

Autor rozplétá zamotaný kriminální příběh, u kterého vám asi nebude moc dobře na duši, zejména jste-li rodiči. Vražda je neomluvitelná, a když jsou oběťmi mladí lidé, vlastně ještě téměř děti, je to o to horší. Kromě vyšetřování se děj točí kolem stěžejních postav knihy. Tou nejvýznamnější je Monica Kennedyová, policistka, která má případ na starosti. V ní se tak trochu pozná každá žena, jež se snaží skloubit rodinu a práci tak, aby obojí fungovalo na sto procent. Monica je svobodná matka, zločiny upřednostňuje před dcerou, z čehož má potom výčitky. Navíc trpí pocitem méněcennosti kvůli svému vzhledu, je poměrně vysoká a v porovnání se svými mužskými kolegy působí jako hrom do police. Kombinace Moničiny preciznosti a nejistoty dává knížce punc civilnosti, i když příliš časté zdůrazňování Moničina vzhledu je zbytečné.

Detektivní příběh je poměrně obsáhlý. Pohybuje se v něm větší množství postav, každá má zásadní místo v ději. Autor si také dal záležet  a vykresluje autentické prostředí policejního oddělení, zavede vás na oddělení patologie, kde se konají pitvy, stejně tak se s ním proběhnete po pobřeží Skotské vysočiny. Díky tomu je děj spíše pomalejší, rozvláčný, důraz je kladen především na celkové naladění. Největší spád dostává kniha až téměř v poslední třetině a mění se v adrenalinový fičák.

Kniha Ve stínech je debutem G. R. Hallidaye a můžu říct, že poměrně zdařilá.Mainstreamovým kouskem se zřejmě nestane, i přesto si určitě získá fanoušky kriminálních a detektivních románů.

 

Název knihy Ve stínech
AutorG.R. Halliday
Žánrthrillery
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2020
Počet stran370
ISBN978-80-275-0147-2
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)