Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

Ve víru

recenze knihy Ve víru

“Otevřu ústa. Nevydají ani hlásku. Otočím té vzpomínce záda, zastrčím ji hluboko dolů, přibouchnu za ní pomyslné dveře a zamknu je na obrovský visací zámek jako z komiksu. Ale pořád vidím ten jeho úsměv jako kočka Šklíba a to skleněné mrtvé oko kamery, která mě pozoruje. Dívala jsem se, jak jinou ženu umlátil k smrti. Mlátil ji, dokud z ní vůbec nic nezbylo. Tam se vrátit nemůžu.”

Gwen Proctorová, bývalá manželka sériového vraha. Celé roky se ho bála a snažila se chránit sebe a své děti. Teď když je Melvin Royal po smrti se zdá, že už by mohla konečně najít trochu klidu, být šťastná a začít se Samem a dětmi nový život u jezera Stillhouse. Ale opak je pravdou. Melvin i po smrti vystrkuje drápy. Po celé zemi jsou lidé, kteří jsou ochotni Gwen ubližovat a způsobovat hlavně emoční bolest. Může to být horší? Může. Rodiny Melvinových obětí i nadále věří, že Gwen byla všeho součástí a Melvinovi pomáhala. A aby toho nebylo málo, Miranda Tidewell, matka jedné z obětí, se rozhodne natočit dokument, o kterém doufají, že odhalí Gweninu vinu.

“Pomsta není smysl mého života. Nechci, aby byla, už ne. Dokonce ani po přečtení Callieina deníku… obzvlášť potom ne, protože si dovedu představit, že bych skončil jako Miranda: kdybych udělal krok z toho srázu, zůstal bych zlomený, prázdný, rozedraný až na dřeň a plný zuřivosti.”

Ale máme zde i druhou část příběhu. Jednoho dne Gwen zavolá žena jménem Marlene. Je zoufalá a má z něčeho strach. Nedlouho poté jí zavolá Marlenina dospívající dcera Vee s tím, že její matka je mrtvá. Gwen to nedokáže ignorovat, a proto i se Samem a dětmi odjíždí do městečka Wolfhunter. Je to odlehlé a děsivé město, které má svá vlastní pravidla a obyvatelé se k cizincům nechovají zrovna láskyplně. Dávají najevo svoji nenávist a Gwen, Sam a děti se opět ocitají v ohrožení života, jen aby pomohli Vee, která je obviněna z vraždy své matky.

Ve víru (MOBA)Většina knihy je z pohledu Gwen nebo Sama, ale také Lanny a Connorovi jsou věnovány dvě kapitoly (každému jedna). Kniha si drží laťku velmi vysoko, ale musím říct, že třetí díl, ač je velmi dobrý, tak je z celé série nejslabší. První dva se mi líbili prostě o něco víc.

“Odložím polštář. Pořád se třesu. Jsem rozdrásaná a uvnitř krvácím. Ale myšlenka na Melvinův spokojený úšklebek mě donutí se posadit, zhluboka dýchat a dát se, do prdele, dohromady. Cesta ven možná bude temná a plná ostrých hran, ale já ji najdu.”

Kniha se čte opravdu dobře, jedno napětí střídá druhé a je zde také dobře vidět, jak se postavy posunuly dál. Autorka umí skvěle vykreslit jejich charakter. Gwen je inteligentní, silná a odhodlaná žena. To, jak se se vším musí vypořádat. Hlavně vztah se Samem utrží další ránu a projde další zkouškou. Ale nejen oni, ale i Lanny s Connorem, ani pro ně to není lehké. Cítíte tu úzkost dospívající Lanny a vidíte, jak roste síla charakteru u Connora.

“Bolí to. Všechno se ve mně mele jako klubko nožů, které mě řežou a řežou. Connor je malý, je ještě malý, nemůže tomu rozumět. Jenomže některým věcem můj syn rozumí víc, než to kdy zvládnu já. Sam ze sebe vydá mučivý vzdech a stáhne mého syna do objetí tak pevného, že mě to zabolí. Connor ho taky obejme. A já tenhle pohled znám. Cítím ho až v morku kostí. Znám ten pocit ztráty a strachu, a hlavně lásky.”

Knihu Ve víru doporučím každému, kdo má rád thrillery a četl i předchozí díly Na dně a Proti proudu. Já osobně nedoporučuji začít touto knihou, i když by to asi úplně problém nebyl. Autorka vás seznámí se situací s předchozích knih a určitě byste se v ději neztráceli. No a co jsem vypozorovala, tak už v originále vyšel čtvrtý díl, a mně nezbývá než doufat, že bude i u nás. A co opět nechybí? Seznam skladeb na konci knihy, které Rachel Caine poslouchala při psaní.

Hodnocení: 4/5

Rachel Caine je autorka mezinárodních bestsellerů a více než padesáti románů včetně young adult sérii Upíři z Morganville a Velká knihovna. Píše detektivky, thrillery, paranormální detektivky, městské fantasy, sci-fi a paranormální young adult knihy. Rachel Caine žije se svým manželem, oceňovaným umělcem, kreslířem a hercem R. Catem ve městě Fort Worth v Texasu.

 

Název knihy Ve víru
AutorRachel Caine
ŽánrThriller
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2020
Počet stran400
ISBN978-80-243-9200-4
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)