Velkomoravská detektivka

Případ kněze z BojnéVítejte ve Velké Moravě, v období krátce poté co Svatopluk zradil Rastislava a ujal se vlády, době kdy si Frankové chtěli na tuto zem nárokovat práva. A v této pekelné situaci musí kníže Slavomír a jeho druh Erik řešit vraždu Kosory, pána z Bojné. Dokáží najít vraha a zároveň osvobodit zem od výbojných Franků?

Historické romány nejsou jednoduché, tedy pokud chce autor alespoň trochu dodržovat autentičnost. Případ kněze z Bojné se rozhodně snaží být co nejvíc historicky věrný, takže je poměrně jednoduché se do daného období zcela ponořit a náležitě si ho užívat. Nicméně, na druhou stranu se autor poměrně až moc často zabývá různými popisy, které od děje odvádějí pozornost. Neříkám že v malém množství je důležité čtenáře seznámit s tím jak to v daném období chodilo, co se nosilo, jedlo, jak všechno vypadalo, ale právě že jen v určité míře. V této knize toho popisování na mě ale bylo místy trochu moc až to vlastně zklouzávalo k nudnosti některých pasáží což je dost velká škoda.

Co se týče stylu vypravování a použitého jazyka, tady kniha rovněž lehce pokulhává. Spousta výrazů se dost opakovala, jako kdyby autor neměl dostatečné schopnosti se správně vyjádřit. Ne že by to bylo kdovíjak hrozné, ale trochu to bije do očí a může to mírně kazit požitek ze čtení. A když už jsem se vrhla na vypíchnutí věcí které mi moc nesedly, musím zmínit i dělení jednotlivých části či kapitol nebo co to vlastně bylo. Kapitoly obyčejně končí nějkým cliffhangerem (tedy nějakou napínavou částí) či věc rozebírající v dané či předchozí kapitole uzavírají. Tady jsou to ale jen kratší úseky celého děje, většinou useknuté v naprosto nepochopitelných úsecích. Například uprostřed rozhovoru, což mě osobně dost lezlo na nervy a za celou knihu jsem si nebyla schopna zvyknout.

Postavy rozhodně zaujaly, ale po citové stránce nejsou moc výrazné, spíš takové mdlé a měla jsem velké problémy se s nimi sžít. Slavomír, byť je to celkem sympaťák, pak na mě byl až moc dokonalý hrdina. Nenašla jsem žádnou zápornou vlastnost, žádné zaváhání, vždy měl pravdu a vždy mu všechno prošlo a s tím jsem měla problém. Takový člověk v reálu prostě neexistuje a nedokázala jsem se tedy do jeho postavy vcítit.

Příběh, celý příběh je vypravován formou flashbacku (tedy vzpomínek), takže to člověka tak trochu nutí přemýšlet o tom co se stalo v knihách minulých (tedy pokud je minimálně tak zvědavý jako já), ale prvek je to rozhodně velmi zajímavý. Rovněž se tu nacházé dvě roviny. Boj s Franky, který probíhá na pozadí a samotné řešení vražd. Obojí má svá opodstatnění i vyústění a rozhodně to přidává na plastičnosti příběhu. Děj sám se sice zpočátku trochu vleče, ale to jen do té doby než autor osvětlí danou dobu, a jakmile se započne s vyšetřováním přestane se tolik zabývat popisy. Případ samozřejmě začíná triviálně ale postupně se zamotává a ukazuje se, že má co nabídnout a že rozhodně není tak předvídatelný jak by se mohlo zpočátku zdát. Cože je prostě v případě detektivky velké plus.

Tato kniha má rozhodně co nabídnout, a to především svým zajímavým prostředím.

 

Anotace:

Hlavními hrdiny a velkomoravskými „detektivy“ jsou opět Slavomír, kníže z mojmírovského rodu (skutečná postava) a jeho vikinský přítel Erik. Na jaře roku 871 přijíždí za Slavomírem posel z Bojné, mocné soustavy hradišť v Nitravském knížectví, s pozváním, aby se zúčastnil zádušní mše za Kosoru, zavražděného pána Bojné. Kosorův syn však Slavomíra žádá především o nalezení otcových vrahů, pak také o to, aby se spojili v boji proti Frankům, okupujícím Moravské království. Slavomír pozvání přijímá, přijíždí na Bojnou a dává se do pátrání po zločincích. Vražd však přibývá a Slavomír sám se ocitá ve vážném nebezpečí života…

 

Název knihy:    Případ kněze z Bojné
Autor:                 Stanislav Češka

MobaNakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   7184
Rok vydání:       2015
Počet stran:       280

ISBN:                  978-80-243-6746-0
EAN:                   9788024367460

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

 

 

Stanislav Češka (* 1955)

Narodil jsem se roku 1955 v Brně. Po maturitě na brněnském Gymnáziu Křenová jsem vystudoval technickou kybernetiku na elektrofakultě Vysokého učení technického v Brně.

Od ukončení studií pracuji jako softwarový specialista.
Více jak dvacet pět let je mým bydlištěm podobně jako u mého literárního hrdiny Stanislava Berky brněnská čtvrť Bystrc.
Po obvyklých literárních pokusech na škole (poezie, texty písniček, krátké povídky) jsem napsal dvě série pohádek, z nichž část byla opakovaně odvysílána jako rozhlasové a televizní večerníčky.
Mám rád americkou drsnou detektivní školu a její autory, jako jsou například Raymond Chandler, Ross Macdonald nebo Robert B. Parker. Podobný žánr mi v domácí detektivce chyběl. Po určitém váhání, jestli jsem schopen napsat detektivku, jsem nakonec přivedl na svět svého soukromého brněnského detektiva Stanislava Berku. Na sérii jeho příběhů nyní pracuji a doufám, že snad ještě nějakou dobu pracovat budu. Berka je bývalý kriminalista, který policii opustil v 90. letech. Používá při svém pátrání často velmi neortodoxní metody a má jediný cíl, pomoci svým klientům a spravedlnosti.
K mým velkým koníčkům patří také historie. Proto jsem rozpracoval sérii historických detektivek, ve kterých se zvědavý čtenář bude moci podívat do období raného středověku v naší zemi.

 

Nakladatelství MOBAMOBA – Moravská Bastei MOBA, s.r.o.
Nakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).
Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz
.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.