Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Všechno modré z nebe

Když je vám šestadvacet, je to ten nejlepší věk na to, abyste si užívali život se vším všudy, poznávali nové lidi, bavili se, cestovali, nebo založili rodinu. Z toho všeho už Émile moc nestihne, právě mu diagnostikovali předčasnou Alzheimerovu nemoc s dost špatnou prognózou – déle než dva roky žít nebude. Mladík se rozhodne nezatěžovat projevy nemocí své nejbližší, podá si inzerát, v němž hledá spolucestujícícho na poslední dobrodružnou cestu karavanem po Pyrenejích. Odpověď dostane od tajemné Joanne, mladé ženy, která vypadá jako za groš kudla, moc toho nenamluví, takže Émile vlastně ani neví, co ji k němu přivedlo. Spolu se vydají na neobyčejný road trip po divokých francouzských horách a malebných vesničkách, kde se zastavil čas.

Mélissa da Costa mě nadchla předchozím románem Adresa naděje, v němž se hlavní hrdinka vyrovnává s tragickou smrtí manžela. Její schopnost vžít se do pocitů truchlící osoby a citlivým, vnímavým způsobem je předat čtenáři, se mi vryla pod kůži a doufala jsem, že stejně na mě bude působit i román Všechno modré z nebe. Obě knihy vydalo nakladatelství Jota, sice v opačném pořadí, neboť Všechno modré z nebe je debut a u nás vyšla až jako druhá, ale tento fakt vůbec nemá vliv na kvalitu textu, romány stojí na stejné úrovni.

Všechno modré z nebeMyslíte si, že když od samého počátku víte, že Émilův život brzy skončí, nemůže vás nic překvapit? Právě naopak! Mélissa da Costa napsala hluboký, emocemi nabitý příběh, v němž oba aktéři, Émile i Joanne v retrospektivě glosují svůj život a vy se dozvíte, co tajemnou spolucestovatelku vedlo k tomu, aby se k Émilovi připojila. Společně procestují velký kus Francie a poznají nejen krásy divoké přírody, svérázné, leč srdečné lidi, ale také sebe sama.

Text je protkán laskavostí, spisovatelka je empatická, dokáže se vžít do pocitů obou hrdinů a přiblížit je čtenáři. Děj je psán v er-formě, převážně se zaměřuje na pohled Émila – čteme si mimo jiné jeho deníkové záznamy a dopisy blízkým. Dost reálně a plasticky je vylíčeno Émilovo pozvolné, o to víc intenzivnější psychické i fyzické chátrání. Sledovat jeho úpadek až k nevyhnutelnému konci bylo bolestné a dojímavé. Musím říct, že Joanne mi přirostla hodně k srdci. Byla velmi sympatická, její přirozenost, empatie a nezištné, mnohdy bezelstné chování bylo balzámem pro duši, takových lidí v životě příliš mnoho nepotkáte.

Příběh Émila a Joanne je poučný. Pokud si říkáte, že vám něco chybí, trápíte se pro maličkosti a malichernosti, přečtěte si román Všechno modré z nebe. Ukáže vám, že život může někdy rozdat karty dost svérázným způsobem. Román Mélissy da Costa má v sobě vše, co od kvalitního příběhu čekáte, přinutí vás přemýšlet, dojme k slzám a naučí vás najít způsob, jak přijmout a přežít těžké chvíle, které nám život postaví do cesty.

 

Název knihy Všechno modré z nebe
AutorMélissa da Costa
Žánrspolečenské romány
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2022
Počet stran648
ISBN978-80-7565-495-3
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)