Všude kolem černý les

Všude kolem černý les

Já jsem to věděla. Věděla jsem, že nemám jezdit.“ Ale kdo mohl tušit, jak to všechno skončí? Zvědavost nakonec zvítězila, a Lee (vlastně Nora) jela…

Někdo si myslí, že životní láska neexistuje. Pravděpodobnost, že byste JEHO nebo JI poznali už na škole v pouhých patnácti letech, je nejspíš mizivá. Leonoře, nyní 26leté hlavní hrdince příběhu, se to ale povedlo, ačkoliv si to odmítá připustit. Neviděla svého vyvoleného už deset let. Deset let s ním ani nepromluvila. Vše skončilo jednou esemeskou, kterou si doteď pamatuje nazpaměť. Přesto na něj myslí každý den. Nemůže jinak. Jednoho dne obdrží nečekaný e-mail s pozváním na svatební rozlučku. Ale proč si na ni ta, která chystá svatbu, vzpomněla právě teď, když nejsou v kontaktu už… ano, rovněž deset let?

Všude kolem černý les, očekávaný bestseller vydaný nakladatelstvím LEDA a načtený pod taktovkou webu Audioteka.com, je poutavým debutovým počinem autorky – a novopečené maminky – Ruth Ware, pocházející ze Sussexu ve Velké Británii. Vzhledem k velkým očekáváním, která jsou s touto knihou spojená, jsem se na poslech velmi těšila. Byla jsem zvědavá, jak moc dobré to bude. A jaký je tedy můj názor?

Příběh začíná tajemně, á la Deset malých černoušků. Autorčin styl je velmi čtivý. Atmosféra místa, kde se děj odehrává, je vykreslena velmi zdařile. Samotná zápletka však pro mě byla zhruba od poloviny odhadnutelná a následné rozuzlení rovněž. Místy byl děj také trochu rozvláčný. Přesto mě ale poslech díky vyprávěcímu umu autorky a skvělému načtení celou dobu bavil.

Interpretkou audioknihy v českém podání se stala herečka Simona Postlerová, která se své role zhostila skutečně skvěle. Její klidný, rozvážný a přitom i trochu odevzdaný přednes skvěle vykresluje ponurou atmosféru příběhu a zároveň i nepříliš šťastný život Leonory. Ačkoliv se jedná o čistě čtený text bez jakýchkoliv zvukových efektů, příběhu to prospívá a čtenář se tak může plně soustředit na děj, který je velmi napínavý. Chytne hned na prvních stranách (vlastně v prvních stopách).

Věc, která se mně osobně velmi líbila, bylo neustálé přemítání hlavní postavy nad tím, zda poslechnout intuici, nebo se podřídit zvědavosti, její neustále uvažování nad aktuálním i minulým stavem věcí a jejich vlivem na současnost. Jak to vlastně bylo? Pamatuji si to dobře? Co je pravda?

Audiokniha i přes krátká, slabší místa a odhadnutelný vývoj příběhu určitě za poslech stojí. Skutečně velkou pochvalu zaslouží práce interpretky, jejíž přednes se mi velice líbil. Tedy určitě doporučuji a současně jsem zvědavá na nový thriller této spisovatelky, jehož anglický originál s názvem The Woman in Cabin 10 vyjde již tento červenec.

Poučení z knihy: Prvotní instinkt, dojem, že někdo nebo něco je špatně, je velmi důležitý. Už naše předky chránil před nebezpečím. Dnes ho běžně opomíjíme a takzvaný první dojem z nově poznaných lidí bagatelizujeme. Ale tím jsme sami proti sobě. Když vás příště něco uvnitř tak nějak ťukne a pošeptá: „Pozor!“, poslechněte a velmi, velmi dobře si ten pocit, to vnuknutí zapamatujte. A následující rozhodnutí dobře zvažte.

78 % 

 

 

Všude kolem černý les

 

Ruth Ware vyrostla v Lewes, v Sussexu, na jižním pobřeží Anglie. Po ukončení studií na Manchester University se usadila v Paříži a poté se přestěhovala do Severního Londýna. Pracovala jako servírka, prodavačka knih, učitelka angličitiny a tisková mluvčí. Je vdaná a má dvě děti. Všude kolem černý les je jejím prvním thrillerem, který si ihned po svém vydání získal velikou oblibu čtenářů a dostal se mezi nejúspěšnější debuty v tomto žánru.

 

Simona Postlerová je herečka, dabérka a hlasová poradkyně. Po gymnáziu vystudovala herectví na pražské DAMU a už během studia hostovala v Národním divadle, kde po studiích získala stálé angažmá. Zahrála si také v Karlínském divadle a divadle Ungelt. Od roku 1992 je členkou divadla Na Vinohradech. Hrála v televizních seriálech Chlapci a chlapy, Četnické humoresky, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, ve filmech Jedna kočka za druhou, Experti a také v mnoha televizních inscenacích. Simona Postlerová se také hodně věnuje dabingu, kde měla mimo jiné příležitost dabovat Samanthu Carterovou v seriálu Hvězdná brána, Audrey Hepburnovou ve filmu Snídaně u Tiffanyho, Moniku Bellucci ve Matrix Reloaded. 

 

Název audioknihy:      VŠUDE KOLEM ČERNÝ LES

Všude kolem černý lesAutor:                             Ruth WARE
Interpret:                        Simona Postlerová

Vydavatel:                     Audiotéka

Délka:                            10 hod. 46 min.

Kategorie:                      Detektivky, thrillery

E-shop:                           http://Audioteka.cz

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 2800 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

 Audioteka

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.