Středa, 12.6.2024
Příroda a ekologieVolný čas

Vydejte se poznat na kole region již tuto sobotu

toulovcova_rozhledna_vasek_jan002Luže – v sobotu 6. října 2012 se uskuteční první z cyklovýletů v rámci série „Na kole krajem“, které pořádá chrudimské Občanské sdružení Altus. Sraz pro účastníky je v osm hodin na náměstí v Luži. Nezapomeňte si svačinu a vlastní kolo.

 

„Hlavním cílem aktivity je posílení lokálního občanství a rozvoj vztahu k regionu a jeho kulturnímu dědictví. Aktivita také nabízí smysluplnou, aktivní formu trávení volného času pro obyvatele kraje,“ říká k aktivitám projektový manažer Občanského sdružení Altus Roman Málek.

Účastníci výletu mají namířeno na rozhledny v mikroregionu Toulovcovy Maštale. „Začátek trasy je v Luži a první zastávkou je Borůvka u obce Hluboká. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu Rozhledna vznikla v roce 2005 a je vysoká 18,5 m,“ říká koordinátor cyklovýletů Matěj Zelinka z Občanského sdružení Altus.

V Proseči, kam vede dál trasa, navštíví druhou rozhlednu. V roce 2004 začala výstavba Terezky. Její výška dosahuje 25 metrů a je z ní překrásný rozhled do kraje.

Poslední rozhledna mikroregionu se nachází u Budislavi. Toulovcova rozhledna je název rozhledny postavené mezi vesnicemi Jarošov a Budislav. Její stavba byla zahájena v září roku 2001 a trvala do února 2002.

„Dále zavítáme do Nových Hradů, kde navštívíme stejnojmenný zámek. Poslední rozhledna stojí u obce Bělá, kde náš výlet končí,“ uzavírá Zelinka.

Rozhledna Terezka

 

Financování projektu je zajištěno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.