Vyvrhel

recenze knihy Vyvrhel

Patnáctiletí Noah Sadler a Abdi Mahad jsou nejlepší kamarádi. Spolu se učí, spolu tráví veškerý volný čas, spolu překonávají i předsudky. Abdi je totiž synem uprchlíků ze Somálska a k tomu muslim. Dost na to, aby se na něj společnost dívala skrz prsty. Ale Abdi je úplně v pohodě. To platí do dne, kdy je Noah nalezen téměř utopený v bristolském Feeder Canalu. Záznamy z kamer poukazují na hádku mezi chlapci, ublížil Abdi Noahovi? Zatímco Noah leží v bezvědomí v nemocnici, policie se snaží případ vyšetřit a zjistit, co se vlastně stalo. Abdi mlčí, z nějakého důvodu není schopný mluvit. Detektiv Jim Clemo, který se vrátil z nařízené dovolené, má před sebou těžký úkol. Do toho se připlete horlivá novinářka z místních novin, s níž Clemo kdysi chodil, aby o kauze napsala srdceryvný článek. Místo aby pomohla, přilévá olej do ohně. Emoce stoupají, lidé se bouří, Abdi stále nemluví a Noah také není schopen výslechu. Z případu se stává ostře sledovaná bitva mezi dvěma rodinami, kdy každá hájí svou pravdu a svého syna.

Vyvrhel - obal knihyGilly Macmillanová se už představila romány Spálená obloha (recenze) a Dokonalá. Vyvrhel je třetím počinem vydaným u nás a volně navazujícím na Spálenou oblohu. Už v té se čtenáři mohli potkat s Jimem Clemem, sympatickým vyšetřovatelem bristolské policie. Jim má co dělat sám se sebou, trápí ho psychické problémy související s předchozím případem a starosti mu dělá i ten aktuální. Jedná se o velmi citlivou kauzu, dotýkající se místní přistěhovalecké komunity, navíc v ní figurují dva aktéři, s nimiž nelze navázat kontakt a sepsat výpověď. O tom, co se stalo, se dozvídáme prostřednictvím stěžejních postav. Jim, Noah a Abdiho sestra Sofia kousek po kousku skládají mozaiku z roztříštěných kousků celého příběhu. 

Autorka do příběhu zařadila aktuální a diskutované téma uprchlíků a rasových problémů. Jejich propojením poukázala na komunitu lidí, přizpůsobující se s odlišným podmínkám, než ty, které byly v jejich staré vlasti. Díky tomu kniha není jen klasickým thrillerem, v němž sledujeme vyšetřování konkrétního zločinu, ale dostává status společenského románu s psychologickou tématikou. Nitky vedoucí k vyřešení jsou spletité a dlouhé, zasahují do minulosti vzdálené patnáct let

Děj se odehrává v rozmezí jednoho týdne. Dost krátká doba, již Gilly Macmillanová dokázala využít do poslední minuty. Román se nese v poklidném tempu, jen pozvolna míříme k podstatě příběhu. Podrobné a místy i rozvláčné popisy budou nudit akčněji založené čtenáře, kteří potřebují svou pravidelnou dávku adrenalinu. Ale protože nakonec nikdy není nic takové, jak se na první pohled zdá, zdlouhavé líčení má svůj účel.

Čtenáři milující příběhy, v nichž se snoubí několik žánrů i společenských témat, budou spokojeni. Vyvrhel kromě klasické kriminální zápletky přináší pohled na pevné přátelství a ukazuje, jak je snadné zatratit někoho na základě předsudků, které občas míváme všichni.

 

Název knihy Vyvrhel
AutorGilly Macmillanová
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran288
ISBN978-80-7617-553-2
  
Nákup knihy www.kalibr.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)