Středa, 4.10.2023
KnihyKultura

Jednoznačně nebezpečný druh

recenze knihy Vzácný druh

Zora Schwartzová prožívá takřka idylické manželství s Aurelem, s nímž se seznámila přes inzerát. Společně vychovávají její dceru z předchozího vztahu – Livii. Ospalé anglické městečko Chatham, v němž žijí, začíná být znepokojováno krádežemi mrtvol nezletilých dívek. Co ovšem Zoru děsí mnohem víc, je manželův somnabulismus. Když ho pak jednoho dne přistihne s nožem v ruce nad dceřiným lůžkem, je jasné, že vyvstal opravdový problém. Navíc se objeví i Aurelova sestra Cornelie s osobitým koníčkem.

Vzácný druh - recenzeKnížka Vzácný druh je další hororovou drobností vydanou nakladatelstvím Golden Dog v edici Zrnka temnoty. Jejím autorem je český rodák Erik Hofstatter (*1984), nyní žijící a tvořící ve Velké Británii. Dílko je členěno na kratičké kapitolky, doplněné předmluvou spisovatele Paula Kanea a autorovým závěrečným slovem. Ilustracemi ji ozdobil výtvarník Jack Larson, umělec s osobitými životními a zejména pracovními zkušenostmi (viz medailonek v knize).

Vzácný druh jsem začal číst ihned po vynikajícím Vzteku Lucy Taylor, takže můj první dojem byl poněkud rozpačitý. Styl mi připadl snad až příliš úsporný a běh děje, vzhledem ke zvolenému tématu nadmíru překotný. Když jsem se však do knihy začetl znovu, už neobtěžkán břemenem předchozí četby, zjistil jsem, že mu vlastně nic podstatného neschází. Vše je řečeno ve správný čas. Jsou samozřejmě autoři, kteří by z tématu vytěžili tlustospis o pěti stech stranách. Eriku Hofstatterovi stačilo něco málo přes osmdesát.

Téma mě oslovilo, pointa příjemně překvapila. Líbil se mi i určitý vypravěčský nadhled. Samozřejmě jsem zpozorněl, když se objevila dětská mumie s hracím strojkem. Ty totiž najdete i v mém Hřbitovu trpaslíků. Ne, opravdu jsme s Erikem vzájemně neopisovali, ani se neradili, jen jsme se zcela nepochybně inspirovali (teď už to můžu prásknout) proslulým ruským nekrofilem Anatolijem Jurjevičem Moskvinem.

Knížka je bezesporu vhodná k ukrácení cesty vlakem pro všechny příznivce temných, morbidních a mírně (?) zvrácených příběhů.

 

Název knihy Vzácný druh
AutorErik Hofstatter
ŽánrHorory, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran92
ISBN978-80-88067-47-4
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.