Vzplanutí

recenze knihy Vzplanutí

Na knihu Vzplanutí jistě čekalo mnoho fanoušků českého autora, Jiřího Březiny. Hlavní postava jeho knih, policista Tomáš Volf je naprosto příjemný chlapík, který se nerozpakuje, dělá si věci po svém, a i přesto, že mu některé nevyjdou, nevyšiluje a pokračuje dál ve své cestě za honbou zloduchů.

Třetí případ pro policistu Tomáše Volfa nevypadá vůbec růžově. Po několika týdnech, kdy je kvůli předešlému případu Polednice, přesunut do sklepa – do archivu, je nakonec převelen na novou základnu. A jelikož si jeho kolegové myslí, že nestojí za nic a navíc je tlačenka, zrovna mu nijak nepomáhají.
Náhodou se Tomáš Volf ocitne na místě uhořelé Semerádové, kdy najdou jen ohořelé tělo. Celý pokoj, kde k jejímu skonu došlo, je až na pár výjimek, neporušen.
Všichni to berou jako hotovou věc, jenže Tomáš se s tím nemůže smířit, že by v tom nebylo něco víc. Díky jeho smyslu ve šťourání se v případech a neuposlechnutí nadřízených dojde k tomu, že se dostane do blízkosti Veroniky Brouskové, která je odsouzená na třináct let za vraždu svého dědečka a v tu chvíli si čtenář začne užívat to správné vyšetřovací tempo…

VzplanutíVzplanutí na mne zatím udělalo nejlepší dojem ze všech tří knih. Je to možná i díky náhledům do minulosti, kdy se v textu objevují stránky z deníčku Veroniky a na konci všechny články do sebe perfektně zapadnou. Bylo to velmi osvěžující a přiznám se, že už od začátku mě Semerádová nebavila tak, jako Brousková.

Dalším, určitě nezanedbatelným plusem je to, že autorovy detektivky jsou nesmírně čtivé. Dokáže psát velmi lidsky, jednoduše a lehce. Někdy jsem měla pocit, že bych se měla smát spolu s hrdiny. Ve Vzplanutí nezapomenu na chvíli, kdy dovezli do TÚPO (technický ústav požární ochrany) Pepíka. To jsem se opravdu pobavila.

Vím, že v dnešní době nejsou detektivky českých autorů nijak zvlášť oblíbené nebo propagované, ale dle mého názoru je to velká škoda. Jiří Březina vám dokáže (když mu dáte šanci a přečtete si jeho knihy), že i český autor umí napsat opravdu čtivou, dobře promyšlenou detektivku, u které se budete bavit, budete napnuti a možná ani nevyřešíte záhadu žháře dříve, než vám jej on sám představí. Já to tedy neuhádla. Měla jsem sice nějaké tušení, ale byla jsem na míle vzdálená pravdě.

Pokud jste čtenáři detektivních příběhů a chcete dát šanci mladému, velmi sympatickému autorovi, rozhodně se poohlédněte po Jiřím Březinovi.
A ještě jeden dovětek – klidně můžete Vzplanutí číst samostatně, ač kariéra Tomáše Volfa se nějakým způsobem utváří ve všech dílech, zde je případ samostatný a věřím, že se vám bude líbit. Možná nejen to, přesvědčí vás o tom, že si budete chtít přečíst i díly předešlé.

Hodnocení: 95 %

 

Název knihy Vzplanutí
AutorJiří Březina
Žánrdetektivka
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2019
Počet stran264
ISBN978-80-2671-427-9
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)