Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Wallander po šesté: Pátá žena

recenze audioknihy Pátá ženarecenze audioknihy Pátá žena

Náhoda je někdy svině. Občas se jednoduše ocitneme ve špatný čas na špatném místě – ne, nic jsme neudělali, ani jsme si to ničím nezasloužili. Měli jsme prostě jen pech. Nejinak i jedna žena, v pořadí pátá.

Přichází podzim roku 1994 a přináší další, v pořadí již šestý případ komisaře Kurta Wallandera z kriminální policie v Ystadu. Vše začíná nevinně. V týdnu po 21. září komisaře Wallandera navštíví prodejce oleje a tvrdí, že jeden jeho zákazník, jistý Holger Eriksson, kterému je již osmasedmdesát let, zmizel, a že se mu muselo něco stát, jelikož za dlouhé roky, co se obchodně stýkají, se nikdy nestalo, že by nebyl ve smluvený čas doma. Komisař se tím příliš nezneklidňuje, ale jeho statek přesto navštíví a skutečně tam nikoho nenalezne. Zhruba ve stejný čas dojde rovněž ke zmizení devětačtyřicetiletého majitele květinářství Gösty Runfeldta, ale jak se ukáže, měl naplánovanou čtrnáctidenní cestu do Keni, takže nejspíš odjel tam… Netrvá však dlouho a jeho tělo je nalezeno přivázané ke stromu, se známkami škrcení. Objeven je i brutálně zavražděný stařec, jak se ukáže, bývalý prodejce aut a amatérský ornitolog, a další mrtvý odlišné profese. Může mezi nimi být nějaká spojitost? A kdo byla falešná noční sestřička, která se hned dvakrát objevila na porodním oddělení a jen při pouhém oslovení se nezdráhala tasit zbraň?

Jiří Vyorálek je již osvědčený vypravěč Wallanderovek. Děj Páté ženy přímo navazuje na poslední audioknihu, zpracovanou rovněž nakladatelstvím OneHotBook, s názvem Ve slepé uličce, ve které dal komisaři a jeho týmu nečekaně zabrat náctiletý pachatel. Bude po onom létě následovat další ?nemilosrdný masakr nebo spravedlnost nastolená rukou mstitele?? Pan Vyorálek se mi jako interpret moc líbí. Bez problémů drží originální intonaci i styl řeči postav napříč všemi díly série a obzvláště se mu daří hluboký, rozvážný hlas komisaře Wallandera a chraplavý projev jeho snadno startovacího kolegy Nyberga.

Hudební doprovod audioknihy tvoří příjemná, jednoduchá klávesová melodie, doprovázená jemnými, rytmickými bubny. Stylem odpovídá detektivnímu žánru s melancholickým zabarvením, které zde možná vyjadřuje obtížnou etapu Wallanderova osobního života. Jak přednesu interpreta, tak hudebnímu doprovodu či časování jednotlivých stop nelze tentokrát nic vytknout. I obálka svou jednoduchostí a stylem do série pasuje a hlavně naznačuje místo, které hraje v příběhu nejednu zásadní roli. Režisér audioknihy Michal Bureš opět odvedl dobrou práci. Rovněž tak interpret a v neposlední řadě i sám autor originálně knižní série, Švéd Henning Mankell, který opět ukazuje, že umí. Všechny jeho detektivky jsou, jak už tomu tak bývá, podobně vystavěné, ale na mě to stále velmi dobře působí a jeho způsob vedení příběhu mi sedí. Stejně tak se mi líbí složitá, ale sympatická hlavní postava, obvykle historický prolog mající přímý vztah k současnému ději příběhu i vždy jen těžko odhadnutelný, netypický pachatel vyšetřovaných činů.

Hodnocení: 90 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/henning-mankell-pata-zena-cte-jiri-vyoralek-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Autor:

Henning Mankell (1948 ? 2015)

Narodil se ve Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působil jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak v Mosambiku, kde vedl divadelní soubor Avenida a psal stranou evropského ruchu. Na začátku 90. let vytvořil postavu komisaře Wallandera, o němž napsal 11 knih, které ho proslavily po celém světě. Jako první se české audiopodoby dočkal jeho literární debut Vrazi bez tváře a od té doby jsou postupně nahrávány i další díly série vždy volně navazující na předchozí děj. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly filmových adaptací, následoval seriál Wallander, natočený roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později také na britské stanici BBC, která do hlavní role obsadila Kennetha Branagha.

 

Pátá žena 


Účinkující:

Jiří Vyorálek (* 1974)

Narodil se v Třebíči, vystudoval Konzervatoř a JAMU. Po angažmá v Divadle 7 a půl účinkoval v Divadle Husa na provázku, kde se úspěšně zhostil např. Hamleta či role Idiota v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Morávka. Za souborné uvedení tohoto představení byl roku 2007 nominován na Cenu Thálie. Několik dalších let působil na volné noze a ztvárnil řadu rolí v Divadle Reduta, ale i ve filmu (Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Posel, My 2) a v televizi (České století, První republika). Od roku 2013 je stálým členem hereckého souboru Divadla Na zábradlí.

 

Název:              PÁTÁ ŽENA
recenze audioknihy Pátá ženaAutor:                Henning Mankell
Interpret:           Jiří Vyorálek

Délka:               13 hodin a 45 minut

Katalogové č.:  AK127
EAN:                 8594169481272

Vydavatel:         OneHotBook

E-shop:             stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/henning-mankell-pata-zena-cte-jiri-vyoralek-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.