Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Z minulosti muže bez minulosti

recenze knihy Muž  bez minulosti

Mé “čtenářské přátelství” s panem Weaverem bylo opět prohloubeno. S každou knihou si říkám, je to maximum, ale vždy dostanu zase o něco víc. Muž bez minulosti je v sérii s Davidem Rakerem již osmým dílem. Všechny předchozí díly jsem samozřejmě četla, takže pro mě není autor ani sama hlavní postava žádnou neznámou, ba naopak. Tima beru jako hodného strejdu, který mi předčítá “pohádky” před spaním a Davida beru téměř jako bratra, o kterého mám dnem i nocí neustálý a neutuchající strach. Takové pouto dokáže vytvořit jen málo který autor. 

Vzhledem k tomu, že jde o, v pořadí již osmý, díl velmi známé série, není snad již nutné autora i hlavního hrdinu nijak zvlášť představovat. Ale ve zkratce: David Raker je soukromý vyšetřovatel, který pátrá po ztracených osobách. Většinou ho vyhledají lidé na pokraji svých sil, aby jim našel jejich milované a blízké. Tam, kde je policie bezradná, tam by mohl pomoci právě on. 

Muž bez minulosti - Tim Weaver - obal knihyTentokrát David čelí zase maličko jiné výzvě. Nevyhledá ho jen tak někdo, kdo potřebuje najít osobu sobě blízkou…., ačkoli vlastně ano. Jenže je to maličko jinak. Davida vyhledá muž, který potřebuje “najít sám sebe”. Není to zase až tak zvláštní, když víme, že tento muž byl před více jak rokem nalezen polomrtvý na pláži a na nic si z minulosti nevzpomíná. Snad právě proto ho tisk začal nazývat “mužem bez minulosti”.

Kdo je Richard Kite a co se mu vlastně stalo. Šlo tenkrát o nešťastnou náhodu, nehodu nebo o promyšlený trestný čin. Nikdo neví, ani on sám. V hlavě má jen pár střípků, u kterých si není jistý, zda jsou opravdu jeho součástí. David se nemá téměř čeho chytit, začíná s nulou, ale není nijak překvapivé, že v určitou chvíli přijde bod zlomu a před Davidem se začne rozprostírat skutečný příběh. A to nejen osoby, o které má zjistit mnoho skutečností… S tajuplným a zmateným příběhem Richarda se zvláštním přízvukem dostane David Raker příběhů mnohem víc. Ne všichni budou ale rádi, že se nitky postupně rozplétají a jeden tvrdošíjný vyšetřovatel strká nos, tam kam nemá.

Standard! Prostě klasický Tim Weaver, ovšem! Zase o stupínek výš! Nevím, jak to ten autor dělá, prostě nevím. To, že zraje jako víno jsem už prohlásila u x předchozích dílů, takže bych se zase jen opakovala. Tenhle sympaťák z Anglie prostě ví, jak udeřit hřebíček na hlavičku. Má skvělé nápady, které umí realizovat i prohlubovat. Musím ovšem vypíchnout, že tentokrát jsem dostala něco víc ještě z trošku jiného pohledu. Tim mě poprvé svým příběhem rozplakal. Tentokrát zašel mnohem dál, než je u něj zvykem a do příběhu vložil opravdovou dávku emocí a hlavně hloubku. Nechci narážet a ani prozrazovat, ale s Mužem bez minulosti dostanete mimo jiné i zvláštně smutně emotivní konec, i když vlastně ne příliš šťastný…

Za mě rozhodně další palec nahoru a velké doporučení všem!

Hodnocení: 100 %

Název knihy Muž bez minulosti
AutorTim Weaver
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran464
ISBN978-80-7588-112-0
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)