Za činy hledej lásku

Lord John a důvěrná záležitostrecenze knihy Lord John a důvěrná záležitost

Anotace:

Píše se rok 1757. Je jasné červnové ráno a Lord John Grey právě v bouřlivém stavu vychází z londýnského klubu Biftek. Náš John Grey, šlechtic a vysoce postavený důstojník v armádě Jeho Veličenstva, byl právě svědkem něčeho šokujícího. Jeho snaha vyhnout se skandálu spojeným s touto událostí, která by mohla zničit jeho rodinu, je však přebita něčím ještě důležitějším. Je pověřen, aby vyšetřil brutální vraždu svého druha z armády, jenž byl možná zrádce. 

Nucen sledovat dvě vyšetřování zároveň, octne se major Grey v pavučině intrik a zrad, které se dotýkají všech vrstev anglické společnosti – a ohrožují vše, co je mu drahé.  Lord John sleduje mlhavé stopy zmizelého pěšáka a ženy v zeleném sametu, jež mohou mít klíč ke všemu – a nebo také ne… 

Nebudu vám skrývat, že Diana Gabaldon je moje oblíbená autorka, a to díky sérii Cizinka, kterou nakladatelství Omega znovu vydává. Brzy se dočkáme třetího dílu – Mořeplavec. Pokud jste si tuto autorku pro její knihy také oblíbili, jistě vás, stejně jako mě, potěší její historická detektivka Lord John a důvěrná záležitost, která je prvním dílem série o tomto svérázném gentlemanovi, s nímž jsme se mohli setkat právě v sérii Cizinka, kde však nevystupuje zrovna jako kladná postava ve vztahu k vězněnému Jamiemu.

„Vzduch byl teď díky přicházejícímu úsvitu a okenicím dokořán mnohem chladnější. Přikryl by se, ale na zmačkané pokrývce ležela dívka. Znovu se pohnula o on viděl, jak jí na těle vyvstává husí kůže. Byla dokonce hubenější, než se zdálo předchozí noci, její žebra vrhala stíny a lopatky měla na kostnatých štíhlých zádech vystouplé jako křídla.“

Lord John stojí před vyřešením delikátní záležitosti, která se by se mohla přímo dotknout jeho sestřenice Olivie, jež má těsně před svatbou. Zároveň je pověřen, aby prošetřil podivnou smrt seržanta O´Connella, jenž byl zřejmě zrádcem. Lord John, nebo-li John Grey, se pouští do pátrání, které není jednoduché, a hlavní postava je krůček za krůčkem na stopě odhalení, jež ho zavede mezi pokleslou londýnskou společnost, tedy do prostředí prodejných žen, ale také dámiček (mužů v ženských šatech), ale i do klubu, kde muži vyhledávají muže. Zachrání John Grey čest své rodiny, aniž by pošpinil někoho jiného? Najde vraha mrtvého seržanta? Kdo je tou záhadnou postavou v zeleném sametu? Vezměte knihu a čtěte tento skvěle napsaný příběh.

S touto knihou jsem se opravdu nenudila, byla jsem napnutá spolu s hlavním hrdinou a vůbec jsem netušila, kam ho stopy, které tak těžko získával, dovedou. Myslím, že budete překvapeni, já jsem tedy byla. Přestože si Johna Greye vybavuji ze série Cizinka jako zápornou postavu, v této knize je to naopak, je to muž, který působí čestně, inteligentně, ale má své slabiny a jednu docela podstatnou, která, kdyby vyšla na povrch, zničila by jeho pověst.

Řekla bych, že po přečtení této knihy, mohu, stejně jako autorka v úvodu, říct, že jsem si postavu hlavního hrdiny oblíbila. Příběh je zajímavý i tím, kde se odehrává, spolu s Johnem Greyem nahlédneme do zhýralého  londýnského života děvek, transvestitů, nebo-li dámiček, ale i vyšší společnosti a zjistíme, že každý má nějaké to tajemství a slabiny.

„Nikdy jsi pro sebe o manželství nepřemýšlel, Johne?
Sebral z košíku na stole bochánek a dal si záležet, aby nezvedl oči v sloup. Čerstvě zasnoubení a vdaní či ženatí obého pohlaví bez rozdílu věřili, že je jejich svatou povinností povzbuzovat ostatní k tomu, aby jejich šťastný stav sdíleli.“

Kniha ve vás vyvolá nejrůznější pocity – zvědavost, znechucení, údiv, touhu dozvědět se pravdu – a bude vás to bavit. Kniha je napsána čtivě. Setkáváme se v ní s autorčiným skvělým vypravěčským stylem, který upoutá, zaujme a udrží vaši pozornost až do samého konce, který je perfektní.

Příběh je rozdělen do osmnácti kapitol a ukončen epilogem. Sama autorka tvrdí, že původně psala povídku, avšak povídka dosáhla románového rozsahu. Ale nebojte se, že byste ani ne tři sta stran četli dlouho, autorka vám to svým stylem psaní ani nedovolí.

Doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy z historie s detektivní zápletkou okořeněné pikantním prostředím, v němž se odehrávají. A samozřejmě všem, kteří si autorku oblíbili a netrpělivě vyhlížejí každý její titul, který nakladatelství Omega vydá.

Grey poznával odhodlání i sílu vůle, z níž pramenilo, ale také si začínal uvědomovat, že maska spořádaného obchodníka byla právě jen to – maska. Za ní ležela mysl jako rtuť, schopná vyhodnotit okolnosti a v mžiku změnit směr – a ve svých rozhodnutích více než bezohledná.“

Již nyní se těším, co Lord John bude řešit příště. Další kniha ponese název Lord John a Bratrstvo čepele a vyjde již koncem září, stejně jako tři povídky Lord John a Ďáblovy ruce. Máme se na co těšit.

Moje hodnocení je 95 %. 

 

Název knihy:       Lord John a důvěrná záležitost
Lord John a důvěrná záležitostAutor:                  Diana Gabaldon

Rok vydání:         2017 (originál 2010)
Počet stran:         288
Vazba:                 vázaná
Formát:                130×200 mm

EAN:                    9788073906405
ISBN:                   978-80-7390-640-5

E-shop:               www.KnihyOMEGA.cz

Databáze knih:   www.DatabazeKnih.cz

 

 

   

OmegaNakladatelství Omega se zabývá především vydáváním klasické české a světové literatury s novými obálkami. Chce vyjít vstříc hlavně čtenářům, kteří marně shání svého oblíbeného spisovatele a nedaří se jim ho nikde sehnat. Také vychází vstříc zejména studentům, kteří potřebují klasickou četbu do školy za velmi příjemné ceny. Spektrum titulů postupně rozšiřuje o další témata, a také se věnuje i novým autorům a knihám, které dosud u nás nevyšli. V budoucnu plánuje publikovat i překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny.

Nakladatelství spolupracujeme s renomovanými autory, překladateli, výtvarníky a mnoha externisty různého zaměření. Mezi jeho knihami si vybere každý čtenář podle svého gusta — vydává publikace v pestré škále edičních řad.

V edici Beletrie vycházejí knihy českých i světových autorů, mezi nimiž najdete napínavé historické příběhy, ale také díla se společensky závažnou tematikou.

Specialitou mezi edicemi je regionální literatura — zde se věnuje legendám k daným městům z celé České republiky. Speciálně se zabývá vydáváním knih o Brně, hradu Špilberku, legendám brněnského podzemí nebo slavné brněnské hantýrce ,,Hantec“.

Se známými osobnostmi se seznámíte také, ať už je to eroticko-psychologický román TROJKA známého moderátora, novináře a zpívajícího spisovatele Richarda Sachera. Tak jsou v přípravě další knihy se známými osobnostmi českého showbyznysu.

  Autorčin blog 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)