Za dveřmi blázince

Svědkyně ohněrecenze audioknihy SVĚDKYNĚ OHNĚ

Je vaším šálkem kávy děs, hrůza a napětí? Máte rádi audioknihy, které vám neposkytnou chvilku klidu do té doby, dokud si je neposlechnete až do konce? Pokud jste si na obě otázky odpověděli kladně, mohu vám tuto audioknihu vřele doporučit, protože vás určitě plně uspokojí.

Nejprve se zaměřím na knižní předlohu této audioknihy, která vyšla v originále (Eldvittnet) roku 2010, u nás její překlad vydalo v roce 2012 nakladatelství Host. V roce 2015 vychází audio verze knihy, již vydalo vydavatelství OneHotBook. V případě zájmu si ji můžete pořídit zde. Narátorem se stal český herec a dabér Pavel Rímský. Jeho hlas je velice charakteristický a můžeme ho znát třeba ze seriálu M*A*S*H.

Audiokniha s názvem Svědkyně ohně je třetí v sérii o detektivovi Joonu Linnovi. Tomuto dílu předcházejí tituly Hypnotizér a Paganiniho smlouva a následují Písečný muž a Stalker. Celá série vyšla v audio verzi u OneHotBook.

Obálka a název:

Při výběru posluchače opět zaujme přebal samotného CD, ale i název. Přebal hodně vypovídá o obsahu audioknihy. Je laděn do bílé barvy. Můžeme zde vidět polonahou dívku ležící na posteli s rukama položenýma přes oči tak, aby neviděla. Než se do poslechu pustíte, zákonitě si budete říkat věty typu: O co v příběhu asi půjde? Jak je přebal spojen s dějem? A vyvolá ve vás zákonitě již známé pocity tajemna, strachu a také zvědavosti. Před spuštěním první kapitoly jsem si říkala, že ta obálka je tak podmanivá, že musím za všech okolností zjistit, proč je taková, jaká je. Název v posluchači vyvolá pocit tepla, ale zároveň svědectví o něčem, o čem zatím nemá ani tucha. Dle názvu audioknihy jsem si myslela, že v hledáčku bude nějaké žhářství, přesně takto jsem o audioknize zprvu přemýšlela. Audiokniha však v tomto směru přináší velká překvapení, když se zaposloucháte a začnete pomalu odhalovat, o čem v ději jde. Jak jsem psala již výše, k poslechu této audioknihy mě dohnala zvědavost, spousta otázek, ale také spokojenost s audioknihami Písečný muž a Paganiniho smlouva, které jsem si již z této série poslechla. Pořadí si můžete vybrat jakékoliv, nemusíte nutně poslouchat od prvního dílu, protože na sebe děj nijak nenavazuje. Každá z audioknih vypráví o něčem jiném, společné jsou jen některé postavy.

Hlas narátora:

I tentokrát musím vyzdvihnout a pochválit hlas narátora, stejně jako tomu bylo v předchozích dvou audioknihách, které jsem si mohla poslechnout, mě uchvátil. Je hluboký a každému posluchači musí zákonitě naskočit s prvními slovy husí kůže. Jeho hlas je pro mě jedinečný a mám ho velice ráda. Pavel Rímský si dokáže se svým hlasem hrát, což se ukazuje nejen zde, ale i v ostatních dílech. Prve jsem si myslela, že je to nejvíce slyšet v Písečném muži, ale po poslechu Svědkyně ohně jsem svůj názor přehodnotila. I tato audiokniha obsahuje velké množství postav, které se zde vyskytují. S každou z nich si narátor skvěle pohrál a vtisknul jí charakteristický hlas. Domnívám se, že tato audiokniha je zatím nejbohatší na množství situací a dramatických obratů, které musely být hlasově zvýrazněny. Narátor si s tím však poradil bravurně a dokázal je úžasně vystihnout a podtrhnout jejich důležitost. Posluchač si tudíž může užít výraznou gradaci příběhu, v pravou chvíli rozpozná, kdy přijde zvrat a kdy se v příběhu děje něco, co je důležitým dílkem puzzle při řešení případu. I tentokrát musím poznamenat, že narátorův hlas k ději neodmyslitelně patří. Nedokáži si představit jiného vypravěče. Pavel Rímský dokáže vystihnout hrůzu, strach a nahnat husí kůži. Jeho hlas je dílu přidanou hodnotou.

Děj audioknihy:

Zaměřím-li se na děj audioknihy, musím poznamenat, že mi ve srovnání s ostatními díly, které jsem měla možnost si poslechnout, nepřišel vůbec hektický. Vše je zde uvedeno vcelku přímočaře. I tentokrát jsem však docela dlouho přemýšlela nad tím, proč dílo dostalo název takový, jaký dostalo. Opět se to posluchač dozví až při finálním rozuzlování zápletky. Musím ale podotknout, že je to skvěle využitý a osvědčený prostředek, který si autoři zvolili. Nutí to člověka plně se soustředit a odhalovat, zároveň však graduje napětí, které je pro jméno Lars Kepler charakteristické. I zde se setkáváme s tím, že je každá kapitola vyprávěna z úst jiné postavy, ale už to nebylo tak hektické, jako v Písečném muži a Paganiniho smlouvě. Příběh je velice živý, gradace napětí je opět tvořena pomocí kratších vět, které jsou podbarveny kvalitním hlasovým projevem vypravěče. K tomuto přidejme podmanivou hudbu a máme kvalitní materiál k poslechu. Kapitoly jsou celkem dlouhé, ale to vůbec ničemu nevadí. Jak jsem již psala výše, děj je velice napínavý, strhující a i tentokrát vás zavede na místo, kde byste nechtěli být ani vteřinu. Některé scény ve vás vyvolají odpor, strach, vztek, ale to už k tomuto typu literatury neodmyslitelně patří. Najdeme tu však i takové pocity, jako je např. soucit, něha a radost. Dílo je opět plné emocí, když vás pohltí, nepustí vás, dokud ho nedoposloucháte až do konce.

Hudební doprovod:

Tato audiokniha pro mě byla, co se týká hudby, jedinečnou. Příběh je jí dokonale podbarven a velice dobře se poslouchal. Každá kapitola byla hudebními tóny zakončena, odděleny však byly i jednotlivé podkapitoly příběhu, které se zde tentokrát vyskytovaly celkem hojně. Tyto podkapitoly se většinou odehrávaly na jiném místě, v jiný čas a s jinými postavami. Některé písně jsou živé, jiné jsou chladné a smutné, ale vždy se dá dle jejich vyznění snadno poznat, do jaké nálady bude následující kapitola laděna. Tóny hudby jsou velice podmanivé a audiokniha díky nim dostává spád, rytmus a melodičnost.

Celkové hodnocení:

Moje hodnocení je velice kladné, domnívám se, že mohu říci, že se mi ze tří děl, které jsem si poslechla, Svědkyně ohně líbila asi nejvíce. Bylo to tím, jak už jsem psala výše, že děj byl přímočarý, nebyly zde žádné zbytečné kudrlinky. Vše na sebe plynně navazovalo. Poslech jsem si velice užila a měl pro mě i tentokrát přidanou hodnotu, čtení ve chvíli, kdy máte na práci něco jiného, vám papírová kniha určitě neumožní. Audiokniha je plná zvratů a situací, které nedaly spát, dokud jste ji nedoposlouchali celou a nezjistili, jak to vše bylo.

Moje subjektivní hodnocení je i tentokrát krásných 100 %.

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/lars-kepler-sv-dkyn-ohn&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Policie při vyšetřování komplikovaných případů běžně využívá pomoc spiritistů a médií. Ale není zaznamenán jediný případ, kdy by někdo z nich přispěl k vyřešení případu. Flora Hansenová sama sebe nazývá spiritualistickým médiem a už řadu let si vydělává na živobytí tak, že ostatní přesvědčuje, že umí mluvit s mrtvými. Jednoho srpnového večera slyší ve zprávách o děsivé vraždě v ústavu pro dívky se sklony k destruktivnímu chování a rozhodne se, že zavolá policii a oznámí, že se jí podařilo kontaktovat ducha mrtvé dívky.

Z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že pachatelem tohoto činu je jedna z chovanek ústavu, „hodná“ a tichá dívka, která z ústavu utekla tu samou noc, kdy byla spáchána vražda. Když Joona Linna začne pátrat v její minulosti, objeví, že to s tou její dobrotou nebude až tak horké. Joona už strávil na místě činu víc času než kterýkoliv jiný detektivní inspektor, ale stále má pocit, že tu ještě neskončil, že je tu ještě něco, co musí vidět. Hon na pachatele je plný nečekaných a násilných zvratů. Zdá se, že každá nalezená odpověď vede k dalším záhadám a to, co se zdálo být jednoduché, je v následujícím okamžiku plné slepých uliček. Ačkoli pátrání dospělo do mrtvého bodu, policie dál ignoruje telefonáty Flory Hansenové. Nejdříve za svou informaci sice chtěla peníze, ale teď už jen čím dál úpěnlivěji žádá, aby ji prostě jen vyslechli.

Autor:

Lars Kepler

Pseudonym, za nímž se skrývá autorské manželské duo Alexandra Coelho Ahndorilová (* 1966) a Alexander Ahndoril (* 1967). Oba mají rádi thrillery a rozhodli se vytvořit sérii kriminálních příběhů, které by nebyly spojovány s jejich dosavadní tvorbou. Jejich první společný román Hypnotizér (Host, 2010) se stal mezinárodním bestsellerem, filmového zpracování se ujal známý režisér Lasse Hallström. Druhým dílem byla neméně úspěšná kniha Paganiniho smlouva (Host, 2011), třetím Svědkyně ohně (Host, 2012), čtvrtým Písečný muž (Host, 2012) a pátým titulem řady je Stalker (Host, 2015).

 

 

Svědkyně ohně

 

Účinkující:

Pavel Rímský (* 1949)

Po studiích na JAMU získal angažmá v divadle v Hradci Králové, později vystupoval v divadle Dílna 24, které bylo trnem v oku tehdejšímu režimu. Účinkoval v mnoha oblastních i pražských divadlech, například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, Městských divadlech pražských, Realistickém divadle (dnešní Švandovo divadlo) i v Divadle v Dlouhé. Od roku 1997 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Filmoví diváci jej znají z rolí ve filmech Colette, Zemský ráj to napohled, Hanele či Učitel tance ale i z televizních filmů a seriálů jako Četnické humoresky, Dobrodružství kriminalistiky nebo Ulice. Díky svému charakteristickému hlasu se uplatnil také v dabingu (např. major Sidney Theodore Freedman v seriálu M*A*S*H).

 

Vydavatelství OneHotBookNázev:                  Svědkyně ohně
Autor:                    Lars Kepler
Interpret:               Pavel Rímský

Délka:                   15 hodin a 6 minut

Katalogové č.:     AK006
EAN:                     8594169480060

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD  

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

  Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)