Za krajany do rumunského Banátu

Za krajany do rumunského BanátuZa krajany do rumunského Banátu se můžete vypravit spolu s Davidem Hainallem v pátek 11. ledna 2013 od 18:30 ve Vodních zdrojích Chrudim.

 

Vydáme se na putování malebnou krajinou, do míst, kde se téměř zastavil čas. V roce 1823 sem přišlo několik prvních desítek českých rodin, jejich potomci stále udržují svůj rodný jazyk i zvyky, které se často nezměnily od dob prvních osadníků. Bohužel vesnice se postupně vylidňují, řada zdejších obyvatel žije i z příjmů, které jim dává rozvíjející se turistický ruch, ale bude to stačit na záchranu unikátní etnické diaspóry?

Postupně navštívíme Eibentál, Bígr, Rovensko, Gernik, Svatou Helenu i odlehlou Šumici. Nakoukneme do uzavřených antracitových dolů, projedeme se lodí po Dunaji, sestoupíme pod zem do jeskyní Peştera Liliecilor (Poniklova) a Peştera Veterani, projdeme hluboce zaříznutý krasový kaňon řeky Nery i unikátní a malebné travertinové kaskády říčky Beuşnica i hluboké lesy i rozlehlé poloniny kolem českých vesnic. „Posedíme” se strejcama v hospodě a u piva a slivovice probereme politiku, ekonomickou situaci místních, pálení alkoholu i tradice a zvyky…. Věděli jste, že když zabijete zmiji, bude vám odpuštěno 7 těžkých hříchů?

Předprodej vstupenek (30 Kč, děti zdarma) zajišťuje Infocentrum ve staré radnici na Resselově náměstí v Chrudimi. Telefonické rezervace a další informace na tel. 723 004 397 nebo gutzer@centrum.cz.

Za krajany do rumunského Banátu

Stránky Davida Hainalla – http://www.fototoulky.net/.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.