Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Za oživlými řemesly do skutečského muzea

remeslna_sobota_2012

Městské muzeum ve Skutči nabízí svým návštěvníkům již druhý ročník poutavé Řemeslné soboty, kdy muzejní expozice 18. srpna 2012 ožívají ukázkami tradičních řemesel. V ševcovské světničce tak narazíte na opravdového ševce, který vám předvede ruční i strojní výrobu obuvi, v kovárně se podíváte na práci kováře při kování zbraní a zdatný kameník vám zase ukáže postup při štípání dlažebních kostek přímo v kamenolomu.

Vedle komentovaných prohlídek pracovníků muzea se můžete těšit na humorné povídání herce Romana Prokeše, který vás zapojí do divadelně ztvárněné přednášky o historii zbraní. Děti si budou moci zkusit odlévání střeliva i samotnou střelbu v dobové střelnici. U dráteníka se pak naučí jak vyrobit srdíčkový věšák nebo svíčku ze včelího vosku.

Speciální program zpestří také jarmark bohatý na stánky plné kožených výrobků, nožů pro rozmanité využití, ručně šitých a drátovaných šperků, minerálů a kamenné bižuterie, malovaných kamenů s citáty nebo pravých staročeských placek a medoviny.

Sběratelé upomínkových předmětů si budou moci zakoupit těžítka z opravdových žulových kostek, které jsou z jedné strany řezané, ze dvou štípané a ze tří leštěné. Koho nezaujme pravá žula, může v nedaleké Cukrárně U Pražanů ochutnat sladkou žulovou kostku, která pohladí i nejmlsnější jazýček.

Muzeum bude návštěvníkům otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin v sobotu 18. 8. 2012. Komentované prohlídky expozicemi obuvnictví a kamenictví budou probíhat v hodinových intervalech od 9:30.

Pracovníci muzea se těší na Vaši návštěvu.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.