Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Zdravé město Chrudim: Re-use centrum vrací věcem jejich hodnotu

V Chrudimi je od 1. června 2019 otevřeno Re-use centrum. Projekt tohoto typu propojuje sociální rovinu včetně jejího pracovního podtextu s edukační a enviromentální oblastí.

Re-use centrum ChrudimRe-use centrum má sociální, edukační i enviromentální význam

Opětovné využívání věcí má svůj význam nejen pro méně majetné občany. Poukazuje na nejlepší možnou variantu nakládání s odpady, a tou je předcházení vzniku odpadu.

V dnešní spotřební době je zboží snadno dosažitelné. Vědí to i děti. Už se nevyplatí věci opravovat. Lidé hromadí předměty, které je brzy přestávají bavit nebo nevydrží, protože jsou nekvalitní. Vzniká tak obrovské množství odpadu.

Re-use centra nabízí možnost, jak tomu předcházet. Zamezit produktům, aby se staly odpady, je tím nejlepším způsobem, jak zachovat jejich hodnotu a vyhnout se zátěži spojené s jejich likvidací. Re-use centra několikanásobně prodlouží dobu použitelnosti předmětů.

Re-use centrum v Chrudimi

,,Vznik Re-use centra byl iniciován v rámci komunitního plánování Zdravého města, byl to jeden bodů navržených veřejnosti na veřejném projednání Desatera problémů města Chrudim v roce 2018,” objasňuje Šárka Trunečková, koordinátorka programu Zdravé město v Chrudimi.

Re-use centrum bylo zřízeno prozatím na následující věci:

  • Drobné nádobí, hrnky, drobná bižuterie, příbory, řemeslné nářadí, květináče, hračky, knihy, CD

  • Sportovní potřeby, nářadí, hračky, zřizovací předměty v domácnosti, knihy, stínidla

  • Kufry, kabelky, budíky mechanické, hudební nástroje, lyže, obrazy, velké knihy (encyklopedie, atlasy)

  • Kola, šlapací šicí stroje, obrazy, autosedačky, kočárky, hodiny mechanické

Chcete-li se dozvědět víc, přijďte mezi nás. Na dotazy bude odpovídat pan Marek Točoň v pondělí 6. ledna 2020 od 17.00 hodin. Setkání se uskuteční v Široké ulici 29.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.