Zelená kniha

Režisér Peter Farrelly, jehož nejznámější film je Blbý a blbější, se po dlouhých letech, kdy točil komedie, pustil do snímku s těmi nejvyššími ambicemi na získávání cen. Už jen téma filmu naznačuje, že se o něm v akademických kruzích bude mluvit. Najde si však ve filmu něco i běžný divák?

Film, který se odehrává v roce 1962, táhne svým výkonem dvojice Tony Vallelonga (Viggo Mortensen) a Dr. Don Shirley (Mahershala Ali). Dr. Shirley je černošský klavírista, který se vypraví na jih Spojených států amerických, aby zde odehrál svoje turné. Tony mu bude na této cestě dělat řidiče. V této konstelaci o zajímavé momenty rozhodně není nouze. Režisér se snaží vytěžit co nejvíce z každé jejich zastávky a s běžnými životními problémy se hlavní hrdinové setkávají na každé z nich. 

Zelená kniha je film o rasismu. Toto téma ale pojímá opravdu neotřele. Hlavní dvojice se sice po cestě setkává s rasismem na každém rohu, ale zároveň film chytře ukazuje, že otázka diskriminace není tak jednoduchá, jak se může zdát. Zpracovat takové téma s citem je složité, a o to příjemnější překvapení film je. Začátek filmu je sice trochu neotesaný, když se snaží z Tonyho udělat zaníceného rasistu, a to jen proto, aby se mohl během filmu změnit v dobráka a došlo ke klasickému klišé “spřátelení dvou nesmiřitelných stran”. To je ovšem jen malá kaňka, na kterou během filmu rychle zapomenete. Vyvrcholení filmu přijde zhruba 20 minut před koncem, a zapůsobí přesně tak jak by mělo. Konec filmu je pak piano dojezd, směřující k předem jasnému rozřešení. Ale ani předvídatelnost konci nevzala jeho hřejivý nádech.

Film má lehce přes dvě hodiny, a až na trochu rozpačitý začátek se od filmu neodtrhnete. Scény na sebe dobře navazují, nedočkáte se ani hluchých míst a všechny scény mají svůj smysl. Film je dobré vidět, ať už jste filmový znalec, nebo občasný divák, což dokazuje Cena diváků z Torontského filmového festivalu, a zároveň titul Nejlepší film z letošních Oskarů. Přikládám velké doporučení k navštívení kina, tento film za to určitě stojí.

 Zelená kniha
(Green Book)
Drama / Komedie / Road movie
USA, 2018, 130 min

Režie: Peter Farrelly
Scénář: Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly
Kamera: Sean Porter
Hudba: Kris Bowers

Hrají: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Don Stark, Brian Stepanek, P.J. Byrne, Iqbal Theba, Tom Virtue, Ninja N. Devoe, Daniel Greene, Paul Sloan, Joe Cortese, Johnny Williams, Montrel Miller, Martin Bats Bradford, Jim Klock, David Kallaway, Jenna Laurenzo, Sebastian Maniscalco, Emily LaGroue, Brian Hayes Currie, Ricky… 

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje.