Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Život s modrou krví v žilách – audiokniha, která baví

Poslední aristokratkaChcete si užít poslech audioknihy, která vás donutí smát se od první do poslední vteřiny? Máte rádi živé příběhy, které v sobě mají uzavřen spád a vtip? Pokud ano, tato audiokniha je určena právě vám.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2012 v nakladatelství Druhé město. V roce 2014 byla nahrána ADK Prag její audio podoba. Audioknihu vydává v roce 2015 vydavatelství OneHotBook. V případě zájmu si ji můžete pořídit na www.onehotbook.cz. Narátorkou se tentokrát stala česká herečka Veronika Kubařová. Její hlas je velice melodický a dobře znělý, můžeme ji znát třeba z filmových pohádek Tři bratři a Nejkrásnější hádanka, popř. z filmů Lidice, Ženy v pokušení a Můj vysvlečenej deník.

Audiokniha Poslední aristokratka je prvním díle ze série o aristokratce Marii. Následuje jí díl Aristokratka ve varu, jenž též vyšla v audio verzi u OneHotBook a též jí hlas propůjčila Veronika Kubařová.

Obálka a název: Při výběru vás jistě na první pohled zaujme přebal nosiče. Vidíme zde vzor tapety, nebo možná koberce, které většinou můžeme vidět při prohlídkách zámků. Hned toto vám napoví, o čem asi kniha bude. Když jsem však přemýšlela o názvu, tak na mě před zahájením poslechu působil takovým smutným dojmem, který ve mně vyvolávalo slovo POSLEDNÍ. Musím říci, že jsem byla velice zvědavá, jaké to bude, jak na mě zapůsobí celý děj a jaké pocity si z poslechu odnesu. Proto jsem se pustila do poslechu audioknihy ihned a byla jsem překvapená. Jak a v čem? To se dozvíte níže.

Hlas narátorky: Když jsem poprvé uslyšela hlas narátorky, byla jsem velmi mile překvapená. Hlas Veroniky Kubařové je mladistvý, živý, melodický a velice dobře se mi audiokniha poslouchala. Velice se mi líbilo, jak narátorka dokáže se svým hlasem pracovat. Vždy poznáte, kdo zrovna promlouvá. Z její četby velice dobře znát nálada postav, ale také jejich povaha. Musíte se neskutečně smát ve chvíli, kdy posloucháte promluvu Mariiny matky, ten její americký přízvuk. Pokud bych měla tuto postavu charakterizovat, tak mi přišla velice bláznivá. Musím však říci, že hlas Mariiny matky a Denisky ve mně vyvolal pocit, že v sobě nesou nemalý podíl oživení promluv i děje samotného. V hlase Mariině otce jsem spíše vyposlechla takovou stagnaci a pozastavení plynulosti děje. Myslím si, že Veronika Kubařová byla velmi dobrou volbou pro tuto humornou knihu. Její hlas se stal přidanou hodnotou. Nedovedu si představit hlas někoho jiného, který by převyprávěl příběh mladé aristokratky s takovou grácií, vervou, tempem a elánem tak, jako to provedla právě tato narátorka. Klobouk dolů, před jejím výkonem.

Pokud se zaměřím na čtení samotné, musím poznamenat, že její výslovnost a intonace byla precizní. Všemu bylo krásně rozumět a neshledala jsem žádné čtenářské chyby, kterých se většinou čtenáři při četbě dopouštějí. Hodnocení rétoriky je za mě výborné.

Děj audioknihy: Děj audioknihy byl chronologický, jednotlivé pasáže na sebe krásně navazovaly. Celý příběh se velice dobře poslouchal. Když jsem se obávala, že vyprávění spadne do jistého stereotypu, ozval se hlas Denisky, popř. maminky Marie, který jej velice dobře oživil. Jak jsem tedy napsala výše, stereotypu se od této audioknihy nedočkáte. Musím velice pochválit i oddělování jednotlivých podkapitol. Jelikož se jedná o deníkovou tvorbu, vždy poznáte další dějovou linii tím, že zaslechnete datum, kdy se děj odehrává. Celý příběh ve vás vyvolá velice pozitivní dojem. Občas se v audioknize vyskytují i negativní emoce (vztek, žárlivost apod.). Jedná se ale i o skvělé monitorování života dnešních aristokratů. Asi se budete při poslechu hodně divit, s čím vším se tito lidé musejí potýkat a vyrovnávat. Věřte tomu, že je pravdivé tvrzení, které jste si přečetli již v úvodu článku. Děj je nikterak nenásilný, uklidňující a vtipný. Pokud tedy hledáte něco pro vyplnění volného času, při čemž tento volný čas chcete trávit odpočinkem a tím, že úplně vypnete, audiokniha Poslední aristokratka vám přesně toto dopřeje.

Nedá mi to a podobněji se zaměřím na jednotlivé kapitoly. Musím vypíchnout jejich délku, která podporuje plynulost děje. Trvání každé z kapitol se pohybuje mezi 10–15 minutami. Delší kapitoly zde nenajdete. Tento fakt mě při poslechu velice mile potěšil a překvapil.

Hudební doprovod: Hudební doprovod je velká kapitola, kterou u této audioknihy určitě nesmím opomenout zmínit. Zazní první prstoklady klavírní árie a ve mně se rozzáří světélko. Je to tak nesmírně pozitivní, že si to ten, kdo ještě neslyšel, ani nedokáže představit. Hudba je umístěna vždy na počátku kapitoly. Za celou knihu se vystřídají přibližně 4 klavírní skladby, které se různě střídají a mění. 2 jsou velice melodické a navozují opravdu úžasnou náladu a pohody – myslím si, že mě dostaly až do takové euforie a následující dvě jsou také skvělé, jen nejsou tak melodické, jako ty 2 předchozí. Hudba vám vždy umožní odhadnout možné zápletky, které se budou v kapitole odehrávat. Při poslechu zjistíte, že každá ta melodie opravdu úžasně charakterizuje celou tu danou kapitolu a orámuje ji ještě před tím, než se vůbec zaposloucháte do děje. Pocity z této audioknihy jsou pro mě opravdu jedinečné a nezapomenutelné.

Celkové hodnocení: Audioknihu hodnotím velice kladně. Myslím si, že její poslech se nedá neužít. Odnesla jsem si úžasné pocity, pozitivní náladu a také motto do života: Peníze nejsou všechno. Při poslouchání audioknihy se mi úžasně relaxovalo, myšlenky se mi krásně vytříbily a pročistily od těch špatných. Její vtip, melodičnost a pointa jsou chvilkami velice pozitivní, chvilkami negativní. Ale celá kniha v konečné fázi vyznívá velice pozitivně a humorně. Moje subjektivní hodnocení tedy je beze sporu 100 %. Už teď se velice těším, až si přečtu i její knižní zpracování a budu si moci opět užít ty nekonečné výbuchy smíchu. Těším se i na další díl s názvem Aristokratka ve varu. Velice mě zajímá, zda bude audiokniha tak výborná a svým způsobem výjimečná aspoň do té míry, do jaké tomu bylo v Poslední aristokratce.

 

Anotace:

Nejlepší humoristická kniha roku 2012 (Cena Miloslava Švandrlíka) líčí příběh emigrantské rodiny Kostků, která v restituci získá zpět své zchátralé rodové sídlo a je nucena se potýkat s nástrahami v podobě nedostatečných financí, „mufloních“ návštěvníků, mizantropického kastelána, hypochondrického zahradníka nebo s kuchařkou, která si ráda občas přihne a někdy je to znát. Veškeré peripetie posluchači předkládá ve svých ironických zápiscích Marie (III.) v úsměvném podání Veroniky Kubařové coby dcery škudlivého hraběte a jeho americké manželky.

Cena Miloslava Švandrlíka 2012: Nejlepší humoristická kniha.

Autor:

Evžen Boček (* 1966)

Narodil se v Kyjově, kde navštěvoval základní školu i gymnázium, studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a posléze Masarykovu univerzitu v Brně. Po ukončení studia učil na ZŠ Červené Domky v Hodoníně a poté byl zaměstnán v Národním památkovém ústavu jako kastelán na Státním zámku Milotice, čemuž se věnuje dodnes. Pod pseudonymem Jan Bittner vydal knihu Deník kastelána (1999, 2008, 2014), pod svým jménem romány Poslední aristokratka (2012, Cena Miloslava Švandrlíka 2012: Nejlepší humoristická kniha) a Aristokratka ve varu (2013).

 

Poslední aristokratka 

 


Účinkující:
Veronika Kubařová
Veronika Kubařová (* 1987)

Vystudovala herectví na Pražské konzervatoři. Díky absolventskému představení Kytice Jiřího Suchého v Divadle Konzervatoře získala možnost hrát v divadle Semafor. Po absolutoriu se přesunula do Městského divadla v Mladé Boleslavi, v letech 2011 – 2014 byla členkou souboru Městkých divadel pražských Rokoko a ABC, od ledna 2015 působí v Dejvickém divadle, ale hostuje i na dalších scénách. Na stříbrném plátně debutovala ve filmu Rafťáci (2006), následovaly role ve snímcích Nejkrásnější hádanka (2008), Ženy v pokušení (2010), Lidice (2011), Můj vysvlečenej deník (2012) nebo Tři bratři (2014).

 

Název:                  Poslední aristokratka
Autor:                    Evžen Boček
Interpret:               Veronika Kubařová

Délka:                   6 hodin a 31 minut

Katalogové č.:     AK031
EAN:                     8594169480312

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source} 

[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/posledni-aristokratka-evzen-bocek-audiokniha-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]

{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.