Neděle, 19.5.2024
KnihyKultura

Život si se mnou zahrává

Izraelský spisovatel David Grossman přichází s dalším románem, který cílí na čtenáře hledající čtení s přesahem. Tentokrát zpracoval skutečný příběh Evy Panićové-Nahirové, která musela učinit nejtěžší rozhodnutí svého života, jež bolestně zasáhlo nejen ji, ale především její dceru Tianu. Volně inspirovaný příběh představuje tři generace žen jednoho rodu, které se po letech setkávají, aby se konečně vyrovnaly s trýznivou minulostí. Vera, Nina a Gili. 

Vypravěčkou hutného příběhu je nejmladší členka rodiny Gili. Představuje nám svou roztříštěnou rodinu, milujícího otce Rafiho, matku Ninu a babičku Veru, která slaví devadesátiny. Na oslavu se sjede celá rodina a všichni si připomínají nezdolnost a životní optimismus Very, která to nikdy neměla jednoduché. V šedesátých letech dvacátého století se z Jugoslávie přestěhovala do Izraele, kde žila v kibucu. Provdala se za Tuvju Bruka, vdovce s patnáctiletým synem, kterého si velmi oblíbila, sama však měla problémový vztah s dcerou Ninou. Nina a Rafi se stanou rodiči Gili, ale nevyrovnaná žena rodinu opustí a Rafi dívenku vychovává sám s pomocí Very. Všichni jsou touto událostí poznamenaní, zvlášť Gili si v sobě nese trauma z matčina odchodu a jen těžko se s ní po letech sbližuje. Když se všichni vydají na ostrov Goli otok v Chorvatsku, kde Vera kdysi strávila tři roky vězení v gulagu za Titova režimu v padesátých letech, mají jedinečnou příležitost všechno si vyříkat. Vera souhlasí s natáčením dokumentu, v němž bude o svém životě vypovídat. Než si vzala Tuvju, byla vdaná za svou životní lásku Miloše. Ten byl neprávem obviněn ze zrady Titova režimu a ve vězení spáchal sebevraždu. Vera odmítá přes nátlak mocipánů zradit památku svého nevinného manžela i za cenu, že rezolutní rozhodnutí bude mít pro její nejbližší bolestné důsledky. 

Život si se mnou zahrává - recenzeRomán Život si se mnou zahrává je hutným čtením, které čtenáři nedá nic zadarmo. Tváří se na první pohled jako generační výpověď žen jedné rodiny, ve skutečnosti se jedná o dramatické rozuzlování zašmodrchaných rodinných vztahů. Gili je pojítkem mezi všemi a zprostředkovatelem celého vyprávění. Odhalujeme nejen Veřin dramatický osud i traumata nevyrovnané Niny, ale nahlížíme do života křehké Gili, která si není jistá sama sebou a odpovědi hledá v minulosti svých blízkých.

Grossmanův styl psaní nebude zřejmě vyhovovat každému. Než se mu dostanete pod kůži, působí chaoticky a neuspořádaně. Vyprávění je podáno v jediném celku bez kapitol, dějové linie nejsou nijak oddělené a Gili přechází z minulosti do současnosti v podstatě bez přerušení. Při čtení je důležité soustředit se a dávat pozor, aby vám nic podstatného neuteklo. Doporučuji také přečíst autorovo poděkování i doslov překladatelky Lenky Bukovské a hebraistky Magdaleny Jehličkové, v nichž je osvětleno pozadí vzniku románu i historické souvislosti.

Pokud se nebojíte náročnějšího žánru a jste připraveni na nálož bolesti, síly i odvahy, počin z nakladatelství Odeon si nenechejte ujít. Knihy z produkce tohoto nakladatelství jsou zárukou, že se vám do rukou dostává netuctové čtení s přidanou výpovědní hodnotou. 

 

Název knihy Život si se mnou zahrává
AutorDavid Grossman
Žánrromán
  
Nakladatelství ODEON
Rok vydání2022
Počet stran304
ISBN978-80-207-2091-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

ODEON

Současný ODEON navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům.

Knihy vycházejí v těchto edicích: Světová knihovna (190 svazků), Knihovna klasiků, Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, Michel Houellebecq, Michael Cunningham či Sofi Oksanen. V České řadě vycházejí například díla Terezy Boučkové a Marka Šindelky.

www.odeon-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)