Ztichlý dům

recenze knihy Ztichlý dům

„Vážení členové poroty,

jmenuji se Susan Websterová. Před bezmála čtyřmi lety, 23. července 2009, jsem zabila svého tříměsíčního chlapečka. Právě takhle dlouho mi trvalo, než jsem se odvážila ta slova vůbec vyslovit a přijmout fakt, že jsou pravdivá. A nyní, zatímco je píši, cítím pořád nepředstavitelnou bolest a lítost.“

Ztichlý dům je naprosto úžasný thriller, který vás utvrdí v tom, že nic není tak, jak to vypadá. Emma neboli Susan má velmi pohnutou minulost. Před několika lety zabila svého tříměsíčního syna. Byla odsouzena, po propuštění změnila jméno a chtěla začít nový život, aniž by okolí vědělo, kdo je a co má na svědomí. Nejen, že se za svůj čin styděla, ona si na ten okamžik ani nepamatovala a navíc se bála možných následků, které by ji mohly čekat, když by sousedi věděli, kdo doopravdy je. Takže změna identity byla nasnadě. Jenže jednoho dne pode dveřmi našla obálku, ve které byla fotka asi čtyřletého chlapečka. Při otočení zjistila, že má stejné jméno jako její zesnulý syn… A v tu chvíli začíná šílený kolotoč různých nahodilých událostí, které ale vůbec nejsou náhodné. Susan alias Emma musí zjistit, kdo za tím stojí, protože jinak nebude mít klid. Je možné, aby byl její syn naživu a všichni ji lhali? I její manžel? Nebo si z ní někdo jen vystřelil, aby ji ještě víc ublížil? Ale kdo?

Ztichlý důmAutorka na konci knihy hezky popisuje její nápad, proč příběh napsala tak, jak je a co ji k tomu vedlo. Musím se přiznat, že po přečtení těchto jejích slov jsem s ní cítila jistou sounáležitost a pochopila jsem, co vším zamýšlela. Navíc jako matka, jsem opravdu přemýšlela nad tím, co by kdyby, jak všechno vnímám jinak a jak se mi změnil život.

Hlavní hrdinka prožívá neskutečné trauma z toho, co způsobila a místy mi jí bylo líto. Nepamatovat si na tak děsivý moment v životě a navíc s tím žít, to je silné kafe i pro otrlého. Ale Susan byla opravdu silná a sympatická žena, které jsem věřila všechno. I její lítost, její zmatek.

Představím si svého otce, jak mlčky sbírá vzpomínky na své milované vnouče, a sevře se mi srdce. Jak jsem si mohla myslet, že to pro něj bude jakkoliv snazší než pro mě? Nikdy jsem ho neměla žádat, aby se tam tak brzy vracel.“

Celý děj je prošpikován spoustou akce, napětím a tajemstvím, které pomalu vyplouvají na povrch a vrhají na celý Susanin život jiné světlo. Je to skvěle propracovaný thriller, který se bude líbit hlavně ženskému pohlaví, protože se dokážou do pocitů hlavní hrdinky snadno vžít.

V knize jsou dvě dějové linky. Jedna se odehrává v přítomnosti a ústřední postavou je právě Susan a druhá linka je z minulosti, kdy důležitý prim hraje Jack. Tento mladík ale není takový, jak na první pohled vypadá. Nakonec se minulost s přítomností propojí, jak už to bývá skoro v každém takovém příběhu, a čtenář dostane odpovědi na otázky, které mu vyvstávaly v průběhu čtení.

Ztichlý dům je literární autorčin debut, ale vůbec to nepoznáte. Je to skvěle napsaný, čtivý, napínavý příběh, který vás uhrane a bude se líbit. Za mě opravdu vřelé doporučení.

Hodnocení: 100%

 

 

 

Název knihy Ztichlý dům
AutorJenny Blackhurst
Žánrthriller, psychothriller, pro ženy
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran450
ISBN978-80-7498-294-1
  
Nákup knihy https://www.dominoknihy.cz/
Nákup e-knihy https://www.ereading.cz/
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)