Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Ztracená v Růžovém kruhu

recenze knihy Zlomené srdce

     V sedmém díle skvělé detektivní série od Tima Weavera se opět snažíme pátrat po ztracené osobě. David Raker se duševně i psychicky zotavuje po předchozím náročném případu, který řešil před deseti měsíci. Ví, že by se měl šetřit, protože mu byla diagnostikována PSP, mírná… To mu přeci nemusí nijak bránit v další práci. Stačí na sebe dávat pozor a nedostat se do další šlamastiky, což se mu občas stává. Má pár jednoduchých případů na kterých pracuje a proto by nemusel brát další. Jenže to by nebyl David. Něco mu říká, že tenhle případ by brát neměl a to nejen kvůli tomu, že žena, která ho požádala o pomoc je od něj vzdálená tisíce kilometrů a není možné se s ní v případě potřeby osobně setkat. Probere s ní po telefonu pár detailů zmizení její sestry Lindy, ale stále si není jistý, zda na případ kývne. Všichni už ovšem Davida velmi dobře známe. Již při prvním telefonickém hovoru si pomalu mapuje území a zapisuje drobné útržky informací až najednou zjistí, že ten případ vlastně vezme. Nebude to jednoduché, ale víceméně ho opět přesvědčí zoufalství v hlase člověka, který strádá a hledá odpověď. 

     Lindě Korinové je přes šedesát a zmizela před deseti měsíci. Jednoho dne vjela do parku na pobřeží, ze kterého vede pouze jeden východ a už z něj nikdy neodjela a ani neodešla. Mohla se zabít? Jistě, že mohla, ale pádem z tak malé výšky by si akorát tak polámala pár kostí. Pokud by odtud odjela lodí, určitě by si toho někdo všiml. Jenže nikdo nic neví, nikdo nic neviděl a Linda Korinová zmizela z povrchu zemského. David je velmi zkušený vyšetřovatel, který má čuch na spoustu zvláštních drobností. Brzy si všimne rytiny na jednom ze stromů, kde se povaly Lyndiny klíče od vozu. Všechno ostatní nechala v autě. Mohl to snadno přehlédnout, ale naštěstí si všiml a rozhodně to nemohla být náhoda. Ta rytina mu měla něco naznačit a určitě souvisí s jejím zmizením. Co může symbolizovat obrázek promítačky s názvem jednoho jezera? Ukrývá se snad Korinová tam? Ne, to by bylo moc snadné.

     David velmi brzy zjišťuje, že Korinová nebyla jen obyčejná důchodkyně. Za mlada bývala modelkou a herečkou, která si vzala, kdysi velmi úspěšného, režiséra Roberta Hosterlitze. Její manžel ale zemřel před více než 25 lety na rakovinu. Jeho sláva neměla dlouhého trvání a sama Korinová ho považovala za muže s tajemstvím. Přišla snad konečně na to, jaké tajemství Hosterlitz skrýval? I tolik let po smrti na svého muže nikdy nezapomněla a byl pro ni vším, ne jen opilcem se zašlou slávou, za kterého ho považovali všichni ostatní. Před deseti měsíci vyšel v novinách a na internetu rozhovor s Lyndou Korinovou o životě kdysi úspěšného režiséra a jejího manžela. Je pouhou náhodou, že krátce po vydání ona sama zmizela? Může to mít souvislost právě s jejím mužem? Nebo možná s Růžovým kruhem, o kterém něco málo naznačila mimo rozhovor? Je možné, že Hosterlitz, kdysi geniální režisér, později troska, pracoval před svojí smrtí na novém scénáři? A proč se tenkrát najednou jeho kariéra zřítila do pekel? Možná právě v tom tkvělo to tajemství, které Roberta obklopovalo a možná právě na něj Lynda Korinová po 28 letech přišla!

     David Raker opět bruslí na tenkém ledě. Případ banálního charakteru vyústí v další drsný boj o život.

Najde David skutečnou pravdu i tentokrát? 

Zlomené srdce     S tímto případem se dostáváme do světa showbyznysu padesátých let minulého století, kdy frčela éra noirových černobílých filmů. Podíváme se do světa produkčních společností, herců a režisérů. Do světa falše, přetvářky a peněz. Podíváme se na příběh ženy, která si myslela, že svého manžela velmi dobře zná. Jenže celý jejich společný život byla lež a iluze, i když možná nezištná.

     Tim Weaver už mě nijak nemusí přesvědčovat o tom, že je mistr svého řemesla. Jeho příběhy se staly takovou mojí osobní drogou. Má geniální nápady a skvělá rozuzlení při kterých mám pokaždé husí kůži. Vždy se nesmírně těším na ten okamžik prozření kdy se karty konečně odkryjí a já se v tu chvíli ocitám ve čtenářské euforii. I když, v té jsem po celou dobu čtení! Zlomené srdce je již sedmým případem s Davidem Rakerem a já doufám, že se velmi brzy dočkáme dalšího přírůstku. David má ještě co nabízet, tím jsem si jistá. Tim Weaver je perfektním příkladem spisovatele, který dokáže napsat poutavý thriller bez přílišného prolévání krve na každé druhé stránce. Člověku by se mohlo zdát, že číst o pátrání může být místy nudné, jenže není. On to dokáže tak poutavě podat, že než mrknete budete v půlce knihy a na konci pak i bez mrknutí. Prostě opět skvělé a bezkonkurenční počtení! 

Hodnocení: 5/5

Název knihy Zlomené srdce
AutorTim Weaver
ŽánrDetektivky, Romány, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2017
Počet stran480
ISBN9788075880055
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)