18. Festival fantazie je za námi

18. Festival fantazie je za námiV neděli 7. července 2013 skončil 18. Festival fantazie. Účast byla skvělá a ani naše redakce v Chotěboři samozřejmě nechyběla.

Tony Amendola, foto: Martin Peška, FANZINE.czLetošní desetidenní program byl velmi nabitý a každý fanoušek fantasy a sci-fi knih, filmů a her si jistě přišel na své. Každou hodinu bylo na výběr z řady přednášek, diskuzí, workshopů a promítání filmů. Navštívili jsme například přednášky s orientální a anime tematikou, poslechli jsme si novinky o upírech, nových technologiích, hrách a seriálech. Na MoveConu jsme si rozhýbaly ztuhlé svaly – některé přednášky byly totiž tak oblíbené, že jsme byli rádi za volné místo na zemi. Na mě osobně nejvíc zapůsobila přednáška o Hře o trůny v angličtině, která silně podnítila mou motivaci ke studiu cizích jazyků. Velkých překvapením pro mě byly aktivity připravené MatFyzemExpo a samozřejmě PonyCon. Pokud se přeci našla volná chvíle, byl k dispozici oblíbený sál s počítačovými i deskovými hrami. Znovu jsme se shledali s hrami našeho dětství jako je Wolfenstein, Princ z Persie a další. Pravidelně jsme si dopřáli trochu pohybu s xboxem nebo při venkovních aktivitách. Nechybělo ani velmi povedené představení, spousta kvízů a soutěží. Program končil v 01:00, kdy se většina z nás s radostí odebrala do svých spacáků či postelí.

Venkovní aktivity, foto: Karel Kolmann, GAMEZINE.cz

Festivalu Fantazie se zúčastnili i významní hosté jako americký herec Tony Amendola, kanadský herec českého původu David Nykl, Alex Lewis, Michael A. Stackpole, doc. RNDr. Pavel Krtouš, Marek Tvrdý a mnoho dalších.

Úžasnou částí festivalu je každoročně velké množství cosplayerů (=lidí v kostýmech). K vidění bylo například mnoho superhrdinů, elfů, anime postav, bradavických hábitů, uniforem ze Star Treku a k našemu překvapení i poníků (My Little Pony). Značné oblíbenosti se těšily i kostýmy z Firefly, Hra o trůny, WoW, The Legend of Zelda, Tomb Rider a Star Wars. Většina cosplayů byla velmi povedená a rozhodně se v té změti paruk a plášťů bylo na co dívat.

Při bloumání po festivalu jsem narazila na dva chrudimské návštěvníky Adama a Filipa a neodolala jsem pokušení udělat s nimi rozhovor:

Po kolikáté jste tady?
Letos je to náš pátý ročník.

Proč jste sem přijeli?
Oba jsme fanoušci sci-fi a fantasy, takže podobné festivaly jsou pro nás jako stvořené. Je tu úžasná atmosféra a super lidi.

Co se vám tu nejvíc líbilo?
Byli jsme na přednášce s Davidem Nyklem, to byl rozhodně zajímavý zážitek. Moc se nám taky líbilo divadelní představení Příběh geekův.
A taky humorná přednáška na Game of thrones. Lidé se tu zvláštním způsobem smějí. (dodává Filip se smíchem)

Co je tu jinak než na loňském ročníku?
Nově je tu MatFyzExpo, což nás docela překvapilo, ale jinak je to velmi podobné. Trochu nám tu chybí prodejce s kartami Magic, ale ten tu vlastně nebyl ani loni. (smích)

A plánujete přijet i příští rok?
Rozhodně! (sborově)

sál pro stolní hry, foto: Karel Kolmann, GAMEZINE.cz

Festival Fantazie rozhodně stojí za to vidět. Osobitá uvolněná atmosféra, zajímaví lidé a nabitý program – to je FF v Chotěboři. Těšíme se na příští rok a přejeme festivalu ještě mnoho úspěšných ročníků.

cosplay, foto: Karel Kolmann, GAMEZINE.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.