A zase jedna církevní konspirace (recenze knihy PÁTÉ EVENGELIUM)

Páté evangeliumDlouho se mi nedostal do rukou nějaký pořádný konspirační román. Bez mučení přiznávám, že i já jsem kdysi dávno propadla románům Dana Browna a hltala je jako nenasytná knihožroutka. S Danem mám ovšem ten problém, že jeho romány měly sestupnou tendenci. Kluk si to u mě rozházel přehršlí akčních scén, jejichž nesmyslnost vám hrozila ne pouhým zataháním za vlasy, ale rovnou rozmlácením hlavy o zeď. A teď tu máme Páté evangelium, honosící se prohlášením, že si nezadá nejen s Danem Brownem, ale ani se samotným Umbertem Ecem. Dobře, pane Caldwelli, chcete konkurovat Jménu růže? Tak se ukažte!

Začátek máme tak trošku jako v Šifře, jen tentokrát nalezneme mrtvolu v zahradách papežského paláce Castel Gandolfo. Nebožtík byl za svého života znám jako Ugo Nogara a to poslední, čemu se na tomto světě věnoval, byla intenzivní příprava ohromující výstavy, jejímž středobodem nemělo být nic menšího než slavné Turínské plátno. Autoportrét samotného Ježíše. A v srdci toho všeho jediná palčivá otázka. Je plátno pravé?

Hlavními hrdiny jsou netypicky dva bratři, oba kněží, každý však v jiném „týmu“. Alex Andreau je pravoslavný kněží, zatímco Simon spadá pod římskokatolickou církev. A je to právě Simon, který je jako první u nálezu mrtvého těla. Tímto bychom tedy mohli roztočit konspirační kolotoč.

Církev nabízí nespočet možností a příležitostí pro nejneuvěřitelnější výklady a je tak vděčným tématem k nikdy nekončícím dohadům. Není proto divu, že se i z mála dá vykřesat poměrně slušný materiál a z něj poté minimálně zajímavý příběh k zamyšlení. Protentokrát nás pátrání zavede do podzemí vatikánské knihovny, ukrývající doslova stohy starých kodexů. Mezi nimi se nalezne i taková rarita, jako je rukopis Diatessaronu – pátého evangelia. Pozůstatek z dob, kdy se předci snažili spojit všechna čtyři evangelia v jedno jediné. A jak se zdá, ukrývá tento znovuobjevený poklad důkaz o pravosti samotného Turínského plátna.

Dobře, toliko k zápletce a příběhu jako takovému, pojďme teď knihu malinko rozpitvat.

Akce ve stylu Dana Browna? Ale kdeže. Leda byste si představili Dana pod těžkou dávkou sedativ. Nečekejte žádné zběsilé létání z místa na místo s nějakou šílenou sektou v zádech. Páté evangelium v tomto ohledu působí o poznání sofistikovaněji a kultivovaněji. Vlastně se nehnete z Vatikánu.

Erudovanost ve stylu Umberta Eca? Upřímně? Tady se dotahujeme o poznání více, pořád to ovšem úplně nestačí. Ale! Ian Caldwell si látku nastudoval opravdu důkladně, příběh má hlavu a patu, jednotlivá fakta jsou důstojně podepřena a všechno je to dávkováno s citem, aniž byste se časem začali topit v moři suchopárného výkladu církevních dějin a reálií. Ale na Jméno růže mi nesahejte, to tedy opravdu ne.

Pokud tedy čekáte honbu za křesťanskými relikviemi ve stylu Indiana Jonese, nechte bič a klobouk odpočívat ve skříni. Tentokrát je nebudete potřebovat. Na druhou stranu můžete nechat ladem ležet i Bibli, příběh si zvládnete užít i bez její pomoci. Páté evangelium si jde svou cestou. Možná je méně senzační, méně bombastické a zřejmě nerozdmýchá tolik vášní, jako to bylo v případě Šifry, na druhou stranu má rozhodně co nabídnout a je dobrou volbou pro ty, kteří se u čtení i rádi zamyslí, aniž by si ovšem odpálili polovinu mozkových buněk.

— Před očima se mi míhají slova. Zloději. Relikvie. Neodpustitelné. Prostoupí mě nesmírná tíže, která mi brání odvrátit pohled. To nemůže být pravda.

Konečně najdu řádky, nad nimiž musel Ugo při objevu tohoto dopisu pocítit intenzivní vzrušení a posléze hrůzu, když mu Simon vysvětlil, co znamenají.

Ukradli nejsvětější relikvii ze všech. Lněné plátno, do něhož byl náš pán Ježíš zavinut po své smrti. —

Hodnocení: 4/5 

 

Název knihy:                     PÁTÉ EVENGELIUM
Páté evangeliumAutor:                                  Ian Caldwell
Překlad:                              Linda Kaprová
Žánr:                                    detektivky, thrillery
Rok vydání:                        2016
Počet stran:                        496
Nakladatelství:                   PORTÁL

Formát:                                brožovaná
EAN:                                     9788026211174
ISBN:                                    978-80-262-1117-4

E-shop :                                kniha – http://obchod.Portal.cz

Databáze knih:                    www.DatabazeKnih.cz

  

Nakladatelství PortálNakladatelství Portál již více jak 25 let vydává knihy, které mají duši. V produkci naleznete odbor- né knihy z oblasti psychologie, pedagogiky, sociální práce aj. Oblíbené jsou také tituly zaměřené na trénink paměti a koncentrace, příručky z oblasti zdravého životního stylu, beletrii, rozhovory s významnými osobnostmi, příběhy. Velkému zájmu se dlouhodobě těší knihy pro děti. Poslechnout si můžete i audioknihy, které načetli přední herci. Knižní produkci doplňují tři časopisy: Psychologie dnes, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Knihkupectví Portál: Praha 1, Jindrišská 30, tel. 224 213 415 (knpraha@portal.cz)
                                     Praha 8, Klapkova 2, tel. 283 028 204 (obchod@portal.cz)

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.