Knižní tip: NÁVRAT DOMŮ (recenze)

NÁVRAT DOMŮrecenze knihy
Yaa Gyasi – Návrat domů

To, co se děje v této knize musí zákonitě otevřít oči úplně všem čtenářům, kteří ji vezmou do ruky. Je to tak silný příběh, že se často nachytáte při tom, že vám vstupují slzy do očí.

V této knize najdete osud hned několika lidí. Hlavní protagonisté mají jedno společné, všichni mají kořeny v Africe a zároveň, ač o tom nikdo nemá ani ponětí, jsou příslušníky jedné rodiny. Polovina rodiny má štěstí v tom, že se uchrání a zůstává na území Afriky, druhá polovina však nikoliv. Najdeme zde působivý příběh o tom, jak je zacházeno s ženami na území Afriky, ale i o tom, jak se pohlíží na černochy v Americe. Sledovat můžeme otrokářský systém a často nám zůstává rozum stát nad tím, jakým způsobem se lidé mohou otroky stát. Pokud vám takovéto silné příběhy nevadí, vřele vám mohu tuto knihu doporučit. Čtení si užijete a zároveň popřemýšlíte o existenci „černého člověka“ v „bílé společnosti“.

Kniha, již vám prostřednictvím této recenze představím, vyšla v originále (Homegoing) v roce 2016. U nás ji vydává ve stejném roce Mladá fronta. O její elektronickou verzi se zasloužil portál Palmknihy. Pokud se vám recenze zalíbí, knihu byste si rádi přečetli a preferujete elektronickou formu, můžete si ji pořídit právě zde.

Tato kniha si mě získala již svým názvem. Dlouho jsem si říkala, o co v ní půjde. Pak jsem zahlédla její krásnou barevnou obálku, která pak připoutala i moje oči a dílo bylo dokonáno. Věděla jsem, že tato kniha nesmí v žádném případě ujít mojí pozornosti. Z obálky totiž poznáte to, že dílo bude pojednávat o Afričanech. Když toto spojíte s názvem, začnou se vám v hlavě tvořit nové a nové otázky. Nezbývá nic jiného než se začíst do příběhu, jenž je neskutečně strhující, podmanivý, plný lásky, ale i smutku a pochopitelně neuvěřitelně čtivý. Jedná se o román odehrávající se na 288 stranách, jenž je složen ze dvou částí, v každé části se pak nachází zhruba deset kapitol. Každá kapitola sleduje život jiné postavy, to však neznamená, že postavy, o nichž byla řeč v předchozích kapitolách, nebo o nich teprve uslyšíme, se v knize nevyskytují, ba právě naopak. O této knize by se dalo říci, že je jedinečnou kronikou jedné rodiny. Každého člena potkává v životě jiný osud, někdo má život těžký a plný překážek, jiný si jím proplouvá téměř bez problémů.

Celý příběh je nahlížen z pohledu jiné postavy, avšak musím podotknout, že v knize nenajdete prvky ich-formy. Všechny kapitoly jsou psány v er-formě, která je hojně doplňována dialogy jednotlivých postav. Celé vyprávění tedy působí ryze objektivně. Najdeme zde i spoustu popisů, které se nám snaží přiblížit nejen prostředí, ale i jednotlivé situace. Tyto popisy jsou tak důvěryhodné, že byste věřili, že se příběh stal. Není se čemu divit, v závěrečném poděkování jsem se dozvěděla, že autorka při psaní používala velké množství odborné literatury, jež líčila zmiňované situace. Pomocí dialogů byla narušena struktura, avšak můžu říci, že to na mě zapůsobilo dobře, protože se tak zvyšovala plynulost čtení. Jak jsem již napsala výše, tento román nese prvky dokumentu, kroniky a životopisu zároveň.

Hlavní hrdinové románu mají společné nejen to, že mají kořeny v Africe, ale i to, že jsou ve svém životě svým způsobem vykořeněni, ať už ekonomicky, nebo sociálně. Mají sklony k psychickým poruchám, čemuž se nemůžeme divit, ve chvíli, kdy si přečteme osudy jejich předků, okamžitě je vše jasné. Někteří se snadno dostávají do vězení, mnozí za to ani nemohou, protože nespáchali žádný delikt, ale… jsou černí. U jednoho hlavního hrdiny si můžeme povšimnout náchylnosti k braní drog, ale jistě najdete i jiné problémy, na něž autorka ve svém díle upozorňuje. Věřte tomu, že kniha je tak strhující, že nenajdete jediný okamžik, kdy byste při čtení pocítili nudu. S hlavními hrdiny prožijete celý jejich život od narození až po smrt, takže nezapomeňte k ruce přibrat pořádnou kupu kapesníků. Budete je potřebovat.

Co se týče kompozice, v tomto ohledu je kniha krapet komplikovanější, protože se zde střetávají chronologie, paralela, ale i retrospektiva. Nemusíte se toho však bát. Vždy, když dochází k určité proměně, tak to určitě poznáte. Jednotlivé kompoziční prvky jsou od sebe oddělovány a tvoří podkapitolky. S hlavními hrdiny procházíme jejich životem postupně, avšak jsou nám promítány vzpomínky na předky, abychom si utříbili, kdo byl kdo a jak to vše v dané rodinné větvi bylo. Paralelu shledáváme v okamžiku, kdy se v kapitole o jedné postavě objeví vyprávění o životě postavy jiné, které probíhá takřka současně. Konec knihy je velice překvapivý, ale abych pravdu řekla, tak jsem si přála, aby to přesně takto dopadlo. Knihu považuji za literární skvost s historickou vypovídající hodnotou. Věřte tomu, že ač má kniha již zmiňovaných 288 stran, tak ji budete mít přečtenou během chvilky. Z jejího čtení si odnesete neuvěřitelný čtenářský zážitek.

Moje subjektivní hodnocení je velice pozitivní, a to ve všech ohledech. Autorka si dokázala s příběhem pohrát, dokázala do něj vložit kousek sebe a vykreslila úžasným způsobem historii, kterou bohužel již nelze změnit, ale je součástí dějin lidstva. Za tento skvostný dojemný zážitek dávám zasloužených a nadšených 100 %. Čtení jsem si užívala. Děj byl plynulý a nikde se nezadrhával, mrzelo mě vždy, když jsem knihu musela odložit. Jazykové prostředky jsou voleny tak, aby byla podtržena atmosféra a způsob jednání s hlavními protagonisty. Vyzdvihuji to, že vše působí opravdově a dokázala jsem si živě představit, že přesně takto to v historii Afriky, ale i Ameriky vypadalo. O to hůře to pak čtenář nese, když si toto vše uvědomí.

Tuto knihu bych vřele doporučila všem, kteří se zajímají o historii a nevadí jim silné a místy až brutální příběhy.  

 

NÁVRAT DOMŮNázev:                               NÁVRAT DOMŮ
Autor:                                 Yaa Gyasi

Vydavatel/výrobce:          Mladá fronta
Rok vydání:                       2016

Počet stran:                       288
Vazba:                                pevná s přebalem lesklá
Rozměry:                           140 x 210 mm

EAN:                                    9788020439376
ISBN:                                   978-80-204-3937-6

E-shop:                               kniha  www.Kniha.cz

                                             e-kniha www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 

Mladá fronta
Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta
je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

Informace o novinkách naleznete na stránkách internetového knihkupectví www.kniha.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)