Vesmírný Robinson

MarťanAndy Weir
Marťan

Pobyt na pusté planetě, spousta strachu, soucitu, přátelství, smutku, ale i touhy po návratu domů. O tom všem je vyprávěno v audioknize Marťan. Možná si představíte nějakého ufona, ale není tomu tak. Je to obyčejný člověk, dalo by se říci, že se stal proti vůli nejen své, ale i jeho kolegů, novodobým Robinsonem Crusoem. Rozdíl mezi nimi je ten, že Robinson byl nucen žít na ostrově, kde si časem obstaral potravu, ale co hlavní hrdina Andyho Weira na Marsu?

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2014 v nakladatelství Ikar, Knižní klub. Audioknihu vydává v roce 2016 vydavatelství OneHotBook. V případě zájmu si ji můžete pořídit na OneHotBook.cz. V audioknize se setkáváme s dvěma sympatickými mužskými hlasy. Jeden patří Janu Zadražilovi, kterého můžeme znát například ze seriálů Velmi křehké vztahy, Rodinná pouta, Cesty domů ad. Druhý patří Janu Vondráčkovi. Vidět ho můžeme v Lidicích, Příběhu kmotra, Vraždách v kruhu ad.

Obálka a název

Audio mě při výběru získalo na svou stranu nejen díky obálce, ale také díky názvu, jenž slibuje kvalitu. Na obálce vidíme kosmonauta, který je obklopen oranžovým pozadím, které imituje písečnou bouři na planetě Mars. Když se do nahrávky zaposloucháte, zjistíte, jak moc je spojen příběh nejen s obrázkem na přebalu, ale také i názvem celého díla. Nic zde není upozaděno a vše je přímé. Audiokniha mě velice mile překvapila, protože jsem čekala děj přehlcený názvy, kterým nebudu ani za mák rozumět. Pletla jsem se. Jak moc, o tom se dočtete níže.

Hlasy narátorů

Musím říci, že jsem se bála toho, že dvojí narátor bude nahrávce na škodu. Velice jsem se v tomto ohledu mýlila. Oba narátoři mají příjemné hlasy, které si jsou dosti podobné. Abych pravdu řekla, změny narátorů jsem snad po celou dobu ani nepostřehla a přišlo mi, že mluví pořád jeden a ten samý. Je pravda, že po nějaké době jsem si uvědomila, že mluví někdo jiný, čímž nechci audio nijak degradovat, spíše pochválit úžasnou práci. Nic totiž nenarušuje váš poslech. Čehož si moc cením a musím narátory tímto velice pochválit. Audiokniha byla díky jejich milému čtení plynulá a dobře se mi poslouchala

Čtení samotné stálo za poslech a zaslouží si pochvalu. Vše bylo zřetelné, správně vyslovované, narátoři výtečně intonovali a práce s hlasy byla tak výborně propracovaná, že opravdu nebylo poznat, kdy mluví který z narátorů. V průběhu celého poslechu jsem nezaznamenala žádné chyby, kterých se dopouští normální čtenáři.

Tato nahrávka je částečně vyprávěcí (deník astronauta) a částečně dialogová, kde bylo třeba hodně pracovat s hlasem, aby byla náležitě vytvořena atmosféra a úžasně bylo z jednotlivých promluv jednotlivých postav znát, psychologické rozpoložení figur. Výkon narátorů byl grandiozní, z čehož usuzuji, že se jim kniha četla dobře.

Děj audioknihy

Příběh audioknihy je velice zajímavý, protože zde můžeme slyšet jak deníkové záznamy, tak i normální situace. Děj je chronologický, vše jde tak, jak šly jednotlivé situace. Celá audiokniha na mě působila velmi pozitivně. Celek je rozdělen do několika částí. Každá část je oddělena hudebním podkladem. V audioknize si můžete povšimnout spousty odborných termínů, avšak ty jsou ve správnou chvíli vysvětleny, takže dlouho nemusíte přemýšlet. I přes řadu termínů je příběh tak poutavý, že vám nedá spát do té doby, dokud jej nedoposlechnete až do konce a nezjistíte, jak to vše dopadlo. Je zde tolik zvratů, které celý děj oživují, nikdy se vám nebude zdát, že je stereotypním, i když téma jako takové ke stereotypu přímo svádí. Každá kapitola byla narušována v pasážích, kdy se měnil čas, případně i místo, hudebním podkladem. Toto narušení však vůbec nevadí. V celém příběhu jsme se mohli setkat s množstvím pocitů a emocí, které jsou zároveň vyvolávány i v posluchači. Audioknihu vám vřele doporučím pro chvilky relaxace. Jedná se o velice zajímavý a strhující příběh.

Hudební doprovod

Hudební podklad byl v této audioknize zvláštně autentický. Vždy když zazněl, připadala jsem si jako austronaut, který právě sedí v raketě a zkoumá vesmír. I přes toto všechno ji vnímám jako jemnou, nerušivou a zajímavou. Melodie byly spíše syntetické. Můžeme v něm slyšet zvuk odesílané morseovky, šum větru pohrávajícího si s vesmírným prachem, je v ní však mnoho dalších možností, jak ji interpretovat. Hudební doprovod byl uspořádán tak, že odděloval jednotlivé celky, deníkové záznamy, příp. změny místa, kde se zrovna nacházíme. Podklad vždy upozorňuje na něco, co se zrovna bude v následujících chvilkách dít. Kapitoly jsou tak naprosto úžasně orámované. Z poslechu jsem si odnesla jedinečný kosmicky zvláštní zážitek.

Celkové hodnocení

Audioknihu hodnotím více než pozitivně. Jedná se o velice zajímavou luxusní záležitost, kterou byste mohli poslouchat neustále a pořád byste nacházeli nové a nové zápletky. Při poslechu vás to bude nutit přemýšlet nad tím, jak byste se asi v těle hlavním hrdiny chovali vy sami. Celá audiokniha vám nedá spát, dokud nezjistíte, jak to vše dopadne. Moje subjektivní hodnocení je 100 %, i když toto dílo, narátoři a celý tým by si za skvěle odvedenou práci zasloužili mnohem více. 

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/andy-weir-martan-cte-jan-zadrazil-jan-vondracek-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source} 

 

Anotace:

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o život. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vyšel, sklidil nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil roku 2015 adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.

 

 

Marťan 

Autor:

Andy Weir (* 1972)

Americký spisovatel studoval informatiku na UC San Diego, i když školu nakonec nedokončil. Už v 15 letech začal pracovat jako programátor pro Sandia National Laboratories, pak působil jako programátor pro několik softwarových společností, včetně AOL a Blizzard, kde se podílel i na hře Warcraft 2. Weir začal psát sci-fi už ve 20 letech a své práce léta uveřejňoval na vlastních webových stránkách. Prvním z jeho děl, jež získalo jistou pozornost, byl krátký příběh nazvaný Egg (Vejce), který byl poté zpracován do několika videí na YouTube. Mezinárodní proslulost však získal až jeho třetí román Marťan. Text původně publikoval jako volný seriál na web, kde někteří čtenáři žádali, aby byl k dispozici také na Amazonu. Nejprve se prodával za 99 centů a později byl zařazen do seznamu Kindle bestsellerů. Pak se Weirovi ozval literární agent, který práva na dílo prodal Crown Publishing Group. Román se stal bestsellerem a byl rovněž zfilmován pod režijní taktovkou Ridleyho Scotta (2015) s Mattem Damonem v hlavní roli.

Účinkující:

Jan Zadražil (* 1975)

Absolvent Státní konzervatoře v Praze působil v řadě pražských i mimopražských divadel (např. Divadlo na Vinohradech, Divadlo Na Fidlovačce, F. X. Šaldy v Liberci, Pod Palmovkou, Jihočeské divadlo, Švandovo divadlo, Ta Fantastika) a dosud hostuje v dalších (Divadlo Company.cz, Veselé skoky, Husa na provázku, Divadlo v Řeznické, Divadlo Viola, Divadlo v Celetné…). Účinkoval rovněž v několika televizních filmech (Nepodepsaný knoflík, Sněžná noc, Bludičky), v seriálech (Manželská tonutí, Zdivočelá země, Rodinná pouta/Velmi křehké vztahy, Přešlapy, Cesty domů) a také v celovečerních snímcích (Vy nám taky, šéfe, Proměny, Zemský ráj to napohled, Labyrint). Hraje též v kapele Moje řeč.

 

Jan Vondráček (* 1966) 

V dětství chodil do dramatického kroužku, ale k divadlu se dostal až během vojny po gymnáziu (účinkoval v Armádním uměleckém souboru). Následovalo studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, odchod s celým ročníkem do nově vzniklého Dejvického divadla, účast na mnoha festivalech, řada ocenění a vstup do souboru Divadla v Dlouhé, jehož členem je dodnes. Díky seriálu Mentalista, v němž dabuje hlavní postavu Patrika Janea, je známý i jeho hlas (Cena Františka Filipovského 2010). Filmoví a televizní diváci jej mohli zaznamenat ve filmech Pokoj v duši (2009), Lidice (2011), Příběh kmotra (2013) nebo v seriálech České století (2013), Život a doba soudce A. K. (2014) či Vraždy v kruhu (2015). 

 

Název:                  MARŤAN
MarťanAutor:                    Andy Weir
Interpret:               Jan Zadražil, Jan Vondráček

Délka:                   11 hodin a 38 minut

Katalogové č.:     AK053
EAN:                     8594169480534

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/andy-weir-martan-cte-jan-zadrazil-jan-vondracek-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)