Architekt temna

Oceňovaný finský autor Marko Hautala u nás není neznámý. Roku 2014 u nás vyšel jeho román Bába motyka a o dva roky později Šeptající dívka. Pak nastala pauza, kterou v letošním roce ukončilo nakladatelství Golden Dog vydáním knihy Architekt temna.

Hlavní hrdina, student Joni Widenius, se stěhuje do svého prvního bytu v přístavním městě Vaaksa. Není to tak úplně svobodné rozhodnutí, byt mu koupil movitý otec, aby po nezávazném cestování po světě dokončil vysokoškolské studium a konečně se postavil na vlastní nohy. Už tento úkol se zdá být pro Joniho takřka nadlidský. Je nepraktický, náladový, trpí výpadky vědomí. A za této situace je ubytován v ponurém panelovém domě s podivnými sousedy a temnou atmosférou, přičemž již při přebírání bytu se mu realitní makléřka zmíní o tragédii, k níž došlo v suterénu budovy.

Architekt temna - recenzeHautala rozhodně nespěchá. Pomalu buduje hutnou atmosféru za nepříjemného hukotu chladicí jednotky a děsivého pleskání bosých chodidel po schodišti domu. Nálezy podivných artefaktů, odlupující se kachličky ve sprše, zneklidňující videa mladé youtuberky, promluvy podivínských obyvatel domu, to vše směřuje ke konečnému odhalení. Při pátrání po stopách známého architekta, který je tvůrcem budovy, jako bychom se na krátkou chvíli ocitli v lovecraftovském hororu: prastará, dávno zaniklá civilizace kdesi v nitru Afriky skrývá děsivé tajemství, kterým „nakazí“ svého objevitele.

Neřekl bych však, že pointa je v tomto příběhu tím nejdůležitějším. Působivá je ona symfonie zvuků, stínů, záblesků a chvění, která je ve vnímavém čtenáři schopna vyvolat pocity napětí a úzkosti, nefalšovanou hrůzu z tajemství ukrytého uvnitř betonových zdí a kovových trubek. Nikdy úplně netušíte, zda jde o reálné vjemy, halucinace hlavního hrdiny či pouze démonizované zvuky obyčejné železobetonové bytovky. Stírá se hranice mezi normálním a nenormálním, mezi skutečností a noční můrou.

I čtenář standardního hororu se dočká konečného rozuzlení. Ale není i ono jen výplodem chorobného mozku hlavního hrdiny? 

Romány Marka Hautaly jsou osobité. Temnou schizofrenní atmosférou a psychologickou kresbou se podobají oblíbeným skandinávským thrillerům. Lze je doporučit všem příznivcům hororu, kteří nepovažují tento žánr za pouhou strašidelnou verzi klasických přímočarých dobrodružných příběhů.

Obálku knihy, skvěle přeložené Lindou Dejdarovou, zdobí ilustrace Miky Tuominena, o stylovou grafickou úpravu se zasloužil již klasicky Michal Březina. 

 

Název knihy Architekt temna
AutorMarko Hautala
ŽánrLiteratura světová, Horory
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran312
ISBN978-80-88067-45-0
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.