Sobota, 9.12.2023
KnihyKultura

Zájem o audioknihy stabilně roste – trend potvrzuje jubilant Audioteka

K miliardě prodaných minut plných příběhů se blíží společnost Audiotéka.cz, která v říjnu slaví 10. výročí na českém trhu. V současné době posluchačům nabízí přes 6 700 titulů. Zájem o ně je veliký. Obrat společnosti letos za jednotlivé měsíce v meziročním srovnání roste až o 35 %. Výhledově by měl překročit hranici 100 milionů korun ročně. Zvyšuje se i počet prodaných titulů. Za deset let se platforma Audioteka dostala na 25násobně větší roční objem prodaných audioknih, než dosáhla za prvních dvanáct měsíců na našem trhu.

 

Audioteka

 

Audioteka je z hlediska prodejů největší tuzemskou audioknižní platformou. Od svého vzniku dopřává posluchačům stále lepší posluchačský zážitek a v současné době také výrazně posouvá úroveň audioknižního zpracování.

Audioteka 10 letAudioknižní trendy

Audioteka byla na našem trhu první, která přišla se zpracováním audioknih v tzv. superprodukci. Kontinuálně se jí věnuje od podzimu 2020. Takto uchopená díla jsou kromě špičkového hereckého obsazení postavena na precizním zvukovém plánu, který si posluchače podmaní originálními audio efekty a mnohdy i autentickou hudbou, podobně jako je tomu u filmů. To vše dodává audioknihám jedinečnou atmosféru. „Superprodukční zpracování je v našem oboru významným trendem. Pomáhá nám zároveň oslovit publikum, které by klasická jednohlasá audiokniha nezaujala. Superprodukce jim přináší úplně jiný druh prožitku z poslechu, a ten je pro ně atraktivní,“ říká ředitel strategického obsahu Audioteky Pavel Hurta.

Se superprodukcí souvisí i další trend, a to rozvoj nových audioknižních formátů. „Audioknižní podobu prověřených knižních bestsellerů a úspěšných divadelních her stále častěji doplňují autorská díla od audioseriálů, včetně audiositcomů, přes populárně naučné audioshow po pořad o vědě. Obsah pro Audioteku aktuálně připravují například Jiří Havelka, Petr Čtvrtníček nebo Petr Kolečko,“ upřesňuje Michal Sieczkowski, šéf superprodukčního týmu Audioteky.

Podobně jako u filmů se i u audioknih těší zájmu streamování. Společnost tak ke katalogu s více než 6 700 tituly na www.audioteka.cz přidala Audioteka Klub, jehož členové si na bázi měsíčního předplatného pořídí přístup ke zhruba tisícovce audioknih. Nabídka Audioteka Klubu se neustále rozrůstá a předplatitelům přináší i exkluzivní obsah, třeba novinky v předpremiéře.

Neustálým vývojem prochází také dostupnost audioknih prostřednictvím chytrých zařízení. Audioteka byla na českém trhu první, kdo vsadil výhradně na poslech v digitální formě. A jako první také uvedla aplikaci pro Android a iOS, kterou průběžně rozšiřuje o nové funkce. „Aplikace má dnes podporu Android Auto a Apple CarPlay nebo hlasového asistenta Alexa. Ovládat se dá třeba přes hodinky Apple Watch. Pokud se jedná o model, který se dokáže připojit k mobilním datům, obejde se s těmito hodinkami posluchač audioknih i bez mobilu,“ přibližuje další inovace ředitelka marketingu Audioteky Veronika Baurová.

Audioteka 10 letOslava výročí

V rámci oslav 10 let na českém trhu, které potrvají do konce října, přichystala Audioteka pro své zákazníky několik zajímavých příležitostí od soutěží po třídenní akci, v níž nabídne tisíce vybraných titulů za zvýhodněnou cenu. U některých audioknih tak přinese slevu až 89 %. Načasování narozeninové akce bude do poslední chvíle překvapením, posluchači v době konání najdou všechny důležité informace na www.audioteka.cz.

 

 

Audioteka

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.