Zpověď bratra Haluina

recenze knihy Zpověď bratra Haluina

Nakladatelství Mystery Press začalo znovu vydávat legendární historické detektivky Ellis Petersové s bratrem Cadfaelem v hlavní roli. Můžeme směle říct, že je to vynikající tah. Tyto příběhy jsou totiž nadčasové i přesto, že se odehrávají v raném středověku. A co nás čeká tentokrát? 

Zima roku 1142 byla mimořádně krutá. Začala brzy, takže bratři v klášteře v Shrewburry měli co dělat. Vichřice jim strhla střechu, oprav se zúčastnili všichni, kdo mohli. Bratr Haluin, nejlepší iluminátor v opatství, ze střechy spadl a vypadalo to, že se z vážného zranění nevykřeše. Bohabojný Haluin se v předzvěsti blízké smrti vyzpovídá z nejtěžšího hříchu, který spáchal ještě před příchodem do kláštera. Naštěstí však neumírá, proto se vydává v doprovodu bratra Cadfaela na pouť do míst, která ho kdysi nešťastným způsobem přivedla k mnišskému životu.

Zpověď bratra HaluinaByť se jedná o detektivní příběh, v němž je motivem vražda, můžeme považovat nejen tento konkrétní titul, ale vlastně celou sérii za poměrně klidné čtení. Milé čtení. Ellis Petersové se do knížek podařilo vnést laskavost a nadhled. Zároveň přibližuje raný středověk podobným způsobem, jako činí Ken Follett nebo Rebecca Gablé – barvitými popisy dokáže čtenáře přenést do tohoto období a ukázat, jak tehdy lidé žili, bez jakýchkoliv výdobytků moderní společnosti, které máme k dispozici dnes. A tak spolu s aktéry příběhu kráčíme po středověkých cestách a stezkách, jíme prostá jídla, přikrýváme se houněmi a pokorně nasloucháme božímu slovu. V románech spojených s postavou bratra Cadfaela jsme vždy svědky nějakého zločinu, většinou vraždy. Přestože se děj odehrává ve 12. století, takže na metody moderního vyšetřování můžeme zapomenout, Cadfael díky svému důvtipu a přirozené inteligenci případy vyřeší stejně kvalitně jako svého času inspektoři Kojak, Colombo nebo dnes Harry Hole.

Ellis Petersová nikdy nekladla důraz na akci, takže pokud chcete svižné vyprávění, čekáte na něj marně. Zpověď bratra Haluina je mírně plynoucím příběhem, v němž prim hraje především empatie a důvtip dnes už legendárního Cadfaela. Autorka dokázala napsat detektivku, které kromě výše uvedených relikvií nechybí ani jemný humor a laskavý nadhled. Strávit čas v shrewburském klášteře se milovníkům tradičních historických detektivek vyplatí i tentokrát.

 

Název knihy Zpověď bratra Haluina
AutorEllis Peters
Žánrhistorický, detektivní
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2021
Počet stran208
ISBN978-80-7588-259-2
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)