Středa, 21.2.2024
HudbaKultura

AXLOVA pěvecká kanonáda ve službách AC/DC

AXLOVA pěvecká kanonáda ve službách AC/DC

AC/DC
TYLER BRYANT & THE SHAKEDOWN
DOCTOR VICTOR
22. 5. 2016, PRAHA, LETIŠTĚ LETŇANY

Na 60 tisíc lidí vzalo útokem letňanské letiště, aby vidělo v akci legendární australskou kapelu AC/DC, která přijela do Prahy v rámci světového turné Rock Or Bust World Tour podpořit své poslední album.

Nad koncertem se ale vznášela řada otazníků. Zejména poté, co během turné odstoupil kvůli problémům se sluchem Brian Johnson a kapela krátce na to oznámila, že za něj zaskočí W. Axl Rose ze skupiny Guns N’Roses. Ve hře byla přitom i další jména. Například původní zpěvák AC/DC Dave Evans nebo frontman švýcarských Krokus Marc Storace, který se asi nejvíce blíží hlasovému rejstříku Briana Johnsona. Nakonec ale padla volba přeci jen na kontroverzního Axla, což některé skalní fanoušky popudilo natolik, že vraceli již zakoupené lístky. Nevěřili totiž, že by Axlův charakteristický ječák mohl být plnohodnotnou náhradou za říznějšího Johnsona. Byla jich ale jen hrstka.

 

AC/DC

 

Angus YoungAxl byl i přesto před začátkem koncertu častým terčem nejrůznějších vtípků. Zejména při každém přeletu vrtulníku nebo letadla s poukazem, že už ho vezou, aby neprošvihl začátek (Axl totiž v minulosti několikrát nechal čekat svoje fanoušky klidně i několik hodin, než se uráčil přijít na pódium). Jenže AC/DC jsou profíci a něco takového netolerují. Začali hrát dokonce o pár minut dřív. A jen co doznělo jejich vesmírné intro, vtípky na adresu Axla ustaly. Vzal za to pěkně zostra a zpíval jak dobře nabroušená cirkulárka. Jen jeho komunikace s publikem vázla. A přestože byla show věnována aktuálnímu albu Rock or Bust, nakonec z něj skupina odehrála pouhé dvě skladby a lovila spíše v sedmdesátých letech, kdy ještě třímal mikrofon již zesnulý zpěvák Bon Scott. Na hity z pozdějšího období tak docházelo sporadicky a nebylo divu. Scott je totiž Axlův oblíbenec a navíc se mu Axl podobá hlasem i nezřízeným životním stylem více než Brianu Johnsonovi. I díky tomu mohly zaznít některé skvosty jako Touch Too Much, kterou kapela hrála naživo vůbec poprvé. Tím bylo zodpovězeno hned několik otázek najednou, pokud vezmeme v úvahu i to, že Axl během vystoupení chodil, přestože první evropské koncerty odzpíval kvůli zlomené noze v křesle.

 

AC/DC

 

Axl RosePojďme ale ještě k lídrovi kapely Angusu Youngovi, který tvoří samostatnou kapitolu. Jeho hra na kytaru, divoké trhavé pohyby a pověstná školní uniforma, která nechyběla ani nyní, jsou pro AC/DC jasným poznávacím znamením. Angus i v jedenašedesáti dokazuje, že je hlavním tahounem a bavičem na pódiu. Dokázal to i v Praze. Vyznamenal se především v Let There Be Rock, která je i po letech neskutečnou jízdou a uzavírala spolu s Angusovým dlouhým kytarovým sólem hlavní část koncertu, po níž následovaly přídavky, výstřely z děl a závěrečný ohňostroj nad konstrukcí obřího pódiového pekla. Co říci závěrem? AC/DC ukázali, že si počínají jako terminátor, který sice nedávno přišel o část své palebné síly (odchody Malcolma Younga, Phila Rudda či vynucená přestávka Briana Johnsona), ale stále ještě dokáže pálit ostrými a zacílit na srdce těch, kterým koluje v žilách poctivý rock´n´roll. Možná že nejpoctivější ze všech. To musel poznat každý, kdo koncertní show v Letňanech navštívil.

 

AC/DC

Angus Young – sólová kytara
Stevie Young – rytmická kytara, doprovodný zpěv
Cliff Williams – basová kytara, doprovodný zpěv
Chris Slade – bicí

host:
W. Axl Rose – sólový zpěv

 

Playlist

Rock or Bust
Shoot to Thrill
Hell Ain’t a Bad Place to Be
Back in Black
Got Some Rock & Roll Thunder
Dirty Deeds Done Dirt Cheap
Rock ‘n’ Roll Damnation
Thunderstruck
High Voltage
Rock ‘n’ Roll Train
Hells Bells
Given the Dog a Bone
If You Want Blood (You’ve Got It)
Sin City
You Shook Me All Night Long
Shot Down in Flames
Have a Drink on Me
T.N.T.
Whole Lotta Rosie
Let There Be Rock (Angus Young kytarové sólo)

Přídavek:

Highway to Hell
Riff Raff
For Those About to Rock (We Salute You)

 

 

 

{source}
[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/1636440?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]
{/source}

Kompletní fotogalerie z koncertu naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1636440

 

  

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.