Není anděl, jako anděl

Inna Rottová - Případ andělské košilerecenze knihy
Inna Rottová – Případ andělské košile

Smrt v nemocnici, vdova, jež neví, co chce, nebo to tak aspoň vypadá a k tomu přidejme 80letou vyšetřovatelku. Zdá se vám to jako zajímavá kombinace? Přesně takovou však je kniha, jež bych ráda prostřednictvím této recenze představila.

Jedná se o knihu s příznačným názvem Případ andělské košile, kterou napsala Inna Rottová a v roce 2016 vydalo nakladatelství MOBA.

Kniha mě zaujala svým názvem a obrázkem na přebalu. Abych pravdu řekla, představila jsem si pod názvem úplně něco jiného než jsem měla a jeho skutečný význam mi došel až ve chvíli, kdy jsem se dočetla k tomu, jak nebožtík zemřel.

Musím říci, že jsem ráda, že jsem si mohla přečíst další skvělou českou detektivku. Tato byla výjimečná. Jistě si pokládáte otázku: Čím byla tak zajímavá? Ráda vám na ni v následujících řádcích odpovím. V osobě hlavní hrdinky najdete vlastnosti některých známých vyšetřovatelů. Dalo by se říci, že je to Columbo v sukni s Poirotovými šedými buňkami mozkovými.

Celý příběh je vyprávěn ich-formou, což přidává na serióznosti celého vyprávění. Je to neskutečně čtivý, strhující příběh, jenž si zaslouží, aby si jej přečetl každý čtenář, který miluje českou detektivku.

Co se týče jazyka, musím pochválit jeho kultivovanost, i když… Bohužel jsem v textu shledala několik pravopisných chyb a celkem dost překlepů, některé i trošku pozměňovaly myšlenku, kterou autorka v příběhu chtěla zanechat.

Kompozičně je celý příběh vystaven na chronologii. Celé vyšetřování jde postupně. Občas však jsou patrné tendence k retrospektivitě, můžeme je sledovat ve chvíli, kdy vzpomínají svědkové a podezřelí na chvíle před a krátce po vraždě.

Celý námět této knihy shledávám za velmi originální. Nikdy jsem neměla pocit, že se autorka opakuje, vždy se snažila příběh posunout vpřed. Vůbec se zde nesetkáme se sklony k stereotypnosti, nikdy jsem se při čtení nenudila.

Pokud si toužíte přečíst knihu, která vás bude bavit od začátku do konce, tato je pro vás jako stvořená. Stejně tak bych ji doporučila všem milovníkům detektivek, případně příznivcům MOBácké edice Původní česká detektivka. Moje subjektivní hodnocení knihy je 95 %. 

 

Anotace:

Na tchyni majitele detektivní kanceláře se obrací bývalá členka symfonického orchestru Helena Schulzová, kterou příbuzní a okolí podezírají, že zabila svého muže, protože po operaci zůstal sice naživu, ale zcela bezmocný a odkázaný na celodenní péči. Policie však neobjevila cizí zavinění a lékařská komise nezjistila žádné lékařské pochybení. Podle vyšetřovatelů zavinila Schulzovu smrt nemocniční košile, které se říká andělská…

Autor:

Inna Rottová vystudovala Strojní fakultu Vysoké školy textilní v Leningradě a pracovala jako konstruktérka v Závodech textilního strojírenství, ve Výzkumném ústavu pro sdělovací techniku v Praze a v letech 1963 až 1971 byla učitelkou odborných předmětů na učňovské škole. Pak se až do roku 1992 živila jako tlumočnice a překladatelka na volné noze. Od roku 1974 vyšlo několik stovek jejích povídek v různých časopisech a novinových přílohách a próz v sešitových vydáních. Knižně publikuje od roku 1990. V současné době je autorkou přes 40 titulů knih různých žánrů: společenských a historických románů (…a na hlavu se snášejí dějiny, Hrátky s přízraky, Muži s cizinkami, Vděk mocných aneb Švédský klobouk aj.), literatury faktu (Den pěti světel, Doktorka ze Ženevy aj.), pověstí (Tajemný cizinec a jiné židovské pověsti, Golem prochází Prahou aj), detektivek s hlavní postavou Janou Brodskou, tchyní majitele detektivní kanceláře (Dcera atraktivního nebožtíka, Vidiny popletené tlumočnice aj.), nebo kapitánky Sabiny Hronové, bývalé houslistky (Případ dárkové kazety, Vzkaz na starém záznamníku, Dáma z komparzu aj.), a souborů povídek (Šest hodin ve vlaku, Ostrov stálého štěstí, Lásky svobodných a nevěry ženatých aj.). Až do roku 1998 publikovala pod příjmením svého prvního muže jako Inna Mirovská, nyní píše pod jménem Rottová a občas pod pseudonymy.

Inna Rottová je nositelkou několika literárních cen a čestných uznání, např. Ceny Františka Langera, Ceny Společnosti Agathy Christie či Ceny Miroslava Ivanova.

 


Název knihy:     Případ andělské košile
Inna Rottová - Případ andělské košileAutor:                  Inna Rottová

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4386
Rok vydání:       2016
Počet stran:       240

ISBN:                  978-80-243-6963-1
EAN:                   9788024369631

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)