Beznadějný osud

recenze knihy Beznadějný osud

Sára Thomasová je jiná, i když to umí bravurně skrývat. Trpí Aspergerovým syndromem, což je jistý druh autismu. Sice se těžko zařazuje do společnosti, ale na druhou stranu oplývá jistou výjimečností. A právě její vzácný dar rozluštit skoro každý rébus či šifru, přihraje Sáře práci na 300 let starém zašifrovaném deníku Mary Dundasové. Sára pomalu odkrývá ojedinělý příběh ženy, která se v dobách jakobitského povstání vydává na dobrodružnou cestu plnou nástrah, intrik, zločinů i vzrůstající lásky k temnému muži.

„Nemiluji tě, ty ponurý muži. – Tvrdé je tvé srdce z kamene a temné je tvé hrozivé čelo.“

Ačkoli obě ženy dělí několik stovek let, nacházejí svou spřízněnou polovičku v muži, o kterém jsou přesvědčeny, že se pro ně absolutně nehodí.

„Jak jsem si prohlížela jeho tvář, vybavila se mi slova, která MacPherson pronesl k Mary a která ji natolik zasáhla, že si je zapsala: Není tak snadné vás opustit. A i ve mně silně rezonovaly. Luca Sabrana nebylo tak snadné opustit.“

Mary se převrací její dosavadní pohodlný život vzhůru nohama a vydává se na nebezpečnou cestu, na které poznává nejen sama sebe, ale hlavně si uvědomuje, co od života očekává a skutečně chce. I když Sáru žádná dlouhá pouť nečeká, v hlavě ji rezonují stejné myšlenky a i ona se odhodlá uchopit svůj život pevně do svých rukou.

Beznadějný osud - obálka knihyRomán Beznadějný osud je postaven na dvou dějových linkách. Příběh Sáry se odehrává v současnosti a osud Mary vás zavede do 18. století, čili žádná převratná novinka v literárním světě. Rozdíl je ale zde markantní. Oproti ostatním podobným příběhům tkví jeho kouzlo ve vypravěčském umu spisovatelky Susanny Kearsleyové, který vás uchvátí do spárů rozmanitého děje hned od samého začátku a nese vás na vlnách napětí a souznění až do svého konce. Neskutečně čtivý a návykový příběh vás nenechá knihu odložit.

A pokud byste si mysleli, že autorka vás po přečtení příběhu už nemá čím překvapit, připravte se na doslov. V něm spisovatelka odkrývá všechny taje svého románu, které v několika případech vycházejí z historických skutečností a její dokonalé vysvětlení vám opět vžene slzy do očí.

Obálka knihy mě zaujala na první pohled, úžasně barevně sladěné a navíc z ní dýchá kouzlo nostalgie i tajemná atmosféra celého příběhu. Tato kniha byla mé první seznámení se spisovatelkou Kearsleyovou a nadchnula mě natolik, že určitě vyhledám i její další literární počiny.

Slovy samotné autorky: „Spisovatelé nemohou doopravdy měnit historii, ale, jak jsem řekla, můžeme rozhodnout, kde by měl příběh skončit. Nelíbil se mi konec Maryina příběhu, tak jsem napsala jiný. Napsala jsem lepší.“

A já nemohu jinak než souhlasit. Nádherný, dojemný příběh dvou žen, který si zaslouží vaše přečtení. Ponořte se do knihy Beznadějný osud a nechte si vyprávět filmový příběh, který na vás bude působit omamným kouzlem lásky a naděje.

 

Název knihy Beznadějný osud
AutorSusanna Kearsleyová
ŽánrLiteratura světová, Pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran448
ISBN978-80-249-3953-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)