Bratr Cadfael znovu nastupuje

recenze knihy Kacířův učeň

Další detektivka z pera oblíbené Ellis Petersové, které nově vydává nakladatelství Mystery Press, nese název Kacířův učeň. Opět se přeneseme do Anglie 12. století a s legendárním bratrem Cadfaelem vyřešíme další případ.

Z pouti do Svaté země se vrací mladý písař Elave. Nemá příliš veselý úkol, veze tělo svého pána Williama z Lythwoodu, aby ho pohřbil v rodném kraji. Zároveň má předat věno Williamově adoptivní dceři. Vše končí úplně jinak, než by se čekalo, pro pár slov je Elave nařčen z kacířství. Jako by toho nebylo málo, Elave je obviněn také z vraždy písaře Lythwoodových, který se obával, že by Elave mohl usilovat o jeho místo. Cadfael má důležitý úkol, je třeba očistit jméno mladého písaře a dokázat, že není kacíř, natož vrah.

Kacířův učeň - recenzeKdo zná historické detektivní romány anglické spisovatelky Ellis Petersové, bude si libovat i při čtení Kacířova učně. Autorka dokáže navodit atmosféru, popsat středověkou Anglii natolik poutavě, že máte chuť projít se v bylinkové zahradě bratra Cadfaela a vůbec nevadí, že to tehdy nebylo pro běžného člověka jednoduché. 

Charismatický Cadfael se řadí mezi oblíbené amatérské detektivy. Jeho racionální a věcný přístup, empatie a laskavost je příjemným protipólem dnešních vyšetřovatelů, kteří jsou mnohdy lapeni do spárů závislostí, či depresí. Zajímavý prvkem je líčení klášterního i běžného života ve středověku – v podání Ellis Petersové vyznívá téměř idylicky, což umocňují také barvité popisy anglické krajiny a vylíčení mezilidských vztahů, kdy si autorka všímá detailů v charakterech hrdinů.

Pokud upřednostňujete akční kriminální příběhy, v nichž tečou potoky krve, Kacířův učeň asi nebude to pravé ořechové. Detektivku Ellis Petersové ocení milovníci historických příběhů, v nichž nejde ani tak o akci a spoustu vygradovaného napětí, jako spíše o atmosféru a poklidné vyšetřování daného zločinu. Kacířův učeň a další případy, které bratr Cadfael řeší, jsou sázkou na jistotu, když potřebujete odpočinkovou, jen lehce napínavou, inteligentní detektivku.

 

Název knihy Kacířův učeň
AutorEllis Peters
Žánrhistorická detektivka
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2021
Počet stran280
ISBN978-80-7588-287-5
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)