Chycena v síti

V Pasti - Lilja Sigurðardóttirrecenze knihy
V Pasti – Lilja Sigurðardóttir

“Tak už to v životě chodí”…”Na tom nic nezměníte. Velcí sežerou malé. Takové je pravidlo.”

S touto knihou se možná i vy sami ocitnete v pasti, lapeni příběhem, který se vám bude rychle odvíjet před očima, až najednou zjistíte, že jste na konci, a budete si přát, aby to konec nebyl. A vězte, že není, jedná se totiž o první díl chystané trilogie. Autorkou je islandská spisovatelka Lilja Sigurðardóttir. V Čechách se s ní setkáváme poprvé prostřednictvím této knihy, ale abyste nebyli na omylu, nejedná se o její prvotinu. Ta jí vyšla v roce 2009 a nese název Kroky. Autorka s ní zvítězila v soutěži pořádané nakladatelstvím Bjartur, které hledalo „islandského Dana Browna“.

Nikoho jistě nepřekvapí, že děj knihy se odehrává na Islandu v jeho hlavním městě Reykjavíku v době hospodářské krize na přelomu let 2010 a 2011. Hlavní hrdinkou je jednatřicetiletá Sonja, která po rozvodu přišla o syna, jenž byl svěřen do péče otci. Sonja je bez prostředků. V tíživé situaci se na ni obrátí jeden známý advokát, který ji nabídne pomoc. Ne každá pomoc je dobře míněná, Sonja se tak ocitá v pasti, z níž se snaží vyklouznout. Podaří se jí to? Dostane syna do péče? A bude moct žít normální život?

Budete překvapeni jaká tajemství má hlavní hrdinka, která vede dvojí život. Možná si několikrát řeknete, že si za to může sama, ale lidé v tíživých situacích dělají nerozumné věci. Jakkoliv byla Sonja zbrklá ve svém počínání na začátku, které ji dovedlo do pasti, budete žasnout, co je schopná vymyslet, aby neohrozila život svého syna a především, aby vyvázla ze sítě, která se kolem ní začíná stahovat. Ona sama je nakonec překvapena tím, kdo za vším stojí, a to ji přiměje ke konečnému rozhodnutí, jak všechno vyřešit. Věřte, že ne vše se vám na hlavní hrdince bude líbit, ale určitě jí budete fandit až do konce, stejně jako já.

Neméně důležitý je i příběh vykreslující vyšetřování bývalých zaměstnanců jedné ze zkrachovalých bank. Dozvíte se, jak to v mezinárodním měřítku ve světě financí chodí.

„Bez ohledu na všechny ty cituplné a poetické řeči o kultuře, dějinách a jazyku bude Island za sto let sotva víc než rybářská stanice.“

Autorka vás hned od první stránky vtáhne do děje a opravdu vás nenechá ani chvíli vydechnout. Kniha je tvořena 125 krátkými, maximálně třístránkovými, kapitolkami, v nichž se střídají příběhy několika postav nějakým způsobem spojených s hrdinkou. Touto formou psaní se vám nestane, že byste ztratili nit příběhu. V knize najdeme krátké retrospektivy, které nám pomohou se zorientovat v tom, co se odehrává nyní.

Pokud bych knihu měla zařadit do žánru, jedná se o psychologický thriller, ale pokud čekáte mrtvoly, pak budete zklamaní. Přesto je kniha velmi napínává a plná zvratů. A nemyslete si, že nikomu o život nepůjde.

Obálka knihy možná působí nenápadně, jelikož na ní převládá bílá s černou, ale zajímavě pojatý text názvu vás jistě upoutá. Autor obálky se drží stylu, který byl použit na obálku originálu.

Čtení tohoto románu jsem si opravdu užívala. Moc se mi líbilo i zakončení knihy, které na vás nekřičí příslibem pokračování, ale podvědomě tušíte, že to takto asi neskončí. Už teď se těším na druhý díl. A můžu vám prozradit, že v originále již vyšel a nese název Netið, v angličtině Implicated. Pevně věřím, že se dočkáme i vydání autorčiných předchozích knih.

Knihu bych doporučila všem, co mají rádi napínavé romány z prostředí, které nám není tolik známé a ke spokojenosti ze čtení nepotřebují pouze kladné hrdiny. A především těm, co milují své děti natolik, že by pro ně udělali vše, protože hlavním tématem knihy není nic prostšího než velká mateřská láska.

Hodnocení – 98 % 

 

Název knihy:          ZLO
V Pasti - Lilja SigurðardóttirAutor:                       Lilja Sigurðardóttir
Překlad:                   Lucie Korecká

Nakladatelství:        LEDA
Rok vydání:             2016
Počet stran:             272 
Vazba:                      vázaná
ISBN:                        978-80-7335-450-3
EAN:                         9788073354503

E-shop:                    www.leda.cz

Databáze knih:        www.databazeknih.cz

 

Nakladatelství LEDA

Nakladatelství LEDA vydává slovníky a učebnice celkem pro 28 jazyků světa.

V roce 2007 rozšířilo nabídku o literaturu beletristickou a naučnou. 

Více na www.leda.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.