Clannad – originální keltská hudba v Lucerně

Clannad - originální keltská hudba v Lucerně

12. února 2013, velký sál Lucerny Praha
Již od roku 1970 CLANNAD skládají výjimečnou hudbu, která splétá tradiční a moderní vlivy a spojujej minulost s budoucností. Ve svých nezapomenutelných magických písní okouzlují hypnotickými vokály a podmanivým zvukem. Skupina Clannad doposud prodala přes 15 milionů desek po celém světě.

V průběhu let Clannad získali mnoho prestižních ocenění, včetně ceny časopisu „Billboard” za skladbu roku 1992 nebo cenu Grammyv kategorii „Nejlepší New Age album” za rok 1999. Ve svém rodném Irsku získali dvě ocenění za „Celoživotní přínos.”

Celosvětově uznávanou skupinu tvoří tři sourozenci a dva jejich strýčkové, kteří našli prvotní inspiraci v hudbě svého domova na dalekém severozápadním pobřeží Irska. Na jejich pátém a šestém albu na klávesy hrála mladší sestra Enya Brennan, která se poté věnovala své vlastní velmi úspěšné sólové kariéře.

Prvním velkým zlomem v jejich hudební kariéře se stala skladba „Theme from Harry’s Game”, která si skvěle vedla v celé řadě evropských žebříčků a byla použita i v americké reklamní kampani pro Volkswagen. Clannad dále vytvořili hudbu pro populární televizní seriál „Robin ze Sherwoodu” nebo pro filmy „Poslední Mohykán” a „Vysoká hra patriotů”. Natočili také duet „In A Lifetime” se zpěvákem Bonem ze skupiny U2.

Clannad - originální keltská hudba v Lucerně

Hudba skupiny Clannad je pozoruhodná nejenom svým obrovským komerčním úspěchem, ale také svým historickým přínosem irské kultuře.

Fascinujícím faktem je, že co je dnes tak široce považováno za keltskou hudbu, bylo ve svých počátcích nazýváno „hudbou Clannad”.

Kdy: 12. února 2013
Kde: Velký sál Lucerny – Praha
Cena vstupenek: 690 Kč – 990 Kč
 

Clannad je irská hudební skupina, jejíž tvorba je inspirovaná keltskými motivy. Hudebně se řadí k folk music a new age s příměsí rocku.
Založili ji roku 1970 členové rodiny Ó Braonáinovců (anglicky Brennanovců), do které patří i známá zpěvačka Enya (irsky Eithne Ní Bhraonáin) a Moya Brennan (irsky Máire Ní Bhraonáin).
Skupina začínala jako folková kapela, využívala ve své tvorbě keltské motivy a lidové nástroje. Enya s Clannadem spolupracovala na třech albech.

Web: http://www.clannad.ie/

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.