Deskovka – Černá ovce

Černá ovce - hraBlackfire nedávno vydal novinku Černá Ovce. Vzhledem k tomu, že je hra plně lokalizována do češtiny a jejím autorem není nikdo menší než Reiner Knizia (nejúspěšnější designér moderních deskových her), tak si myslím, že tato hra si zasluhuje naši plnou pozornost.

Před Velikonocemi jsem hledal nějakou rodinnou hru. Chtěl jsem ji hrát s celou rodinou. Tím pádem musela hra být dostatečně jednoduchá, přímočará, krásná na pohled a pokud možno v češtině. Když jsem se dozvěděl, že přichází na scénu rodinná novinka Černá Ovce, ihned jsem zbystřil.

Černá Ovce je opravdu kousek určený širokému publiku. V jádru hry stojí u nás ne až tak známý poker. Hráči se snaží sestavit co nejlepší „ruku“ za pomocí jednak vlastních karet a jednak za pomocí zvířátek v ohradě. Hráč, který má sestavu nejlepší, dostane dvě překrásné figurky znázorňující jedno ze šesti farmářských zvířat.

Zvířátka jsou opravdu nádherná. U nás doma se nad nimi všichni rozplývají a jihnou. Zajímavé je, že mnohdy si s nimi mladší hráči natolik vyhrají, že sestavování zvířátek do různých formací začne konkurovat samotné hře.

Na spodu každé figurky je zobrazeno číslo od jedné do tří, které určuje počet vítězných bodů, které majitel obdrží na konci hry. Všechna zvířátka vám přinesou nějaký ten bodík až na černé ovce – ty totiž body naopak ubírají!

Stejně jako v pokeru mají zvířátka různé hodnoty. Tak například kůň je cennější než kráva a ta je cennější než kohout. Pokud na konci hry získáte jedno zvířátko od každého druhu, dostanete ještě o celých šest bodů navíc. Toto pravidlo přináší i určitou míru taktizování.

Co je ovšem největším strategickým prvkem, který zamíchá se strategiemi všech hráčů, jsou karty cílů. Ty totiž, kromě standardních pravidel, přinášejí ještě navíc úkoly, za které po jejich splnění získáte další vítězné body. Tak například cílem může být posbírat 2 krávy, 2 ovce a 1 prase. Nebo být jediným hráčem s černými ovcemi. Kartiček s úkoly je opravdu mnoho a díky nim budou partie mnohem pestřejší.

Černá ovce - figurky

Ale nenechte se zmýlit. Černá Ovce je rodinná lehká hra, u které se všichni pobaví a dojmou nad rozkošnými figurkami vesnických zvířátek. Pokud vás Černá Ovce zaujala, počkejte si na recenzi. V ní se můžete těšit na detailní rozbor pravidel, přehled všech herních součástí, specifickou délku a náročnost. Tahle hra v sobě skrývá více, než se na první pohled může zdát.

 

Přijďte si hru zahrát do naší herny „Hrajeme si s Chrudimkou„.

Více na www.hraj.cz.

 

Blackfire.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.