Destrukční deník – Keri Smith

Destrukční deník - Keri SmithWreck this Journal neboli Destrukční deník od kanadské autorky Keri Smith se stal v poslední době obrovským hitem mezi teenagery. Nejedná se totiž o klasickou knihu. Cíl tohoto deníku je naprosto odlišný. Zničit ho. Celá kniha je ve znění „Tvořit znamená ničit.“

Princip celé knihy spočívá v tom, že obsahuje prázdné stránky s úkoly, které se v průběhu „čtení“ plní. K nalezení Takhle můžete deník zničitjsou například úkoly, kdy máte doslova „nalít, převrhnout, nakapat, plivnout nebo vychrstnout kávu“, „zkusit žvýkat stránku“ či „připevnit deník k hřbetu provázkem, pořádně deník roztočit ať bouchá do zdí“.

Deník ale skrývá i zajímavé úkoly jako „sbírejte známky z doručených dopisů“, „pište pořád dokola jedno slovo“ nebo „vybarvěte celou stránku“. Domnívám se, že pokud přijde nápad, může to dopadnout velice zajímavě.

Vystajlovaná stránka deníku
zdroj: Trimaliny (trimaliny.blogspot.com)

S příchodem této knihy přišly také velice rozporuplné názory. Spousta čtenářů nechápala, proč by měli do knihy psát, ohýbat její hřbet a ničit ji. Pro další to byl
skvělý nápad a neváhali s koupí. A ještě je třetí skupina lidí, kteří knihu odsuzovali, a následně se jim nějakým způsobem dostala do rukou. A jak to dopadlo? Jsou spokojeni a vzorně plní jednotlivé úkoly v deníku.

Nechci vás nějak do knihy nutit a přesvědčovat o tom, jak je tento deník skvělý. Sama ho nevlastním, ale myslím si, že je to velice dobrý nápad. Po náročném dni si sednout, nic neřešit. Jenom přemýšlet, jak knihu vystajlovat či zničit.

 

 

 

Keri Smith

Keri Smith
je kanadská umělkyně, spisovatelka a ilustrátorka, autorka několika úspěšných knih o kreativní tvorbě. Vyučuje na univerzitě ve Vancouveru a na akademické půdě se zabývá především „otevřeným uměním,“ které je určeno k dotvoření čtenářem/uživatelem. 

Mezi nejúspěšnější knihy Keri Smith patří Wreck This Journal (Znič tento zápisník), This Is Not A Book (Toto není kniha),Finish This Book (Dokonči tuhle knihu) a The Pocket Scavenger (Lovec v kapsách).


 


Název knihy:            
Destrukční deník
Autor:                        Keri Smith
Rok vydání:              2014
Počet stran:             224
Vazba:                       brožovaná, šitá nitmi
Jazyk:                         čeština
Formát:                    130×200 mm

E-shop:                    http://www.cooboo.cz/kniha/destrukcni-denik 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.