Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Mrtvolná loutka

Usměvavý mužMáte rádi napětí? Nevadí vám příběhy, kde občas teče krev? Pokud jste na obě otázky odpověděli kladně, tak vám mohu audioknihu Usměvavý muž vřele doporučit. Myslím si, že se u ní jistě nudit nebudete a odnesete si z poslechu skvělý zážitek.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originále (Mannen som log) již v roce 1994, u nás její překlad vydalo nakladatelství Host v roce 2014. V roce 2015 se dočkává i audio podoby, již vydává vydavatelství OneHotBook. Narátorem se stal český herec Jiří Vyorálek, kterého můžeme znát například z filmu Největší z Čechů a seriálu První republika.

 

 

Audiokniha Usměvavý muž je již čtvrtou v sérii o případech komisaře Wallendera. Tomuto dílu předcházejí tituly Vrazi bez tváře, Psi z Rigy, Bílá lvice (též vyšly v audio verzi u OneHotBook).

Obálka a název

Při výběru audioknihy mě nejvíce zaujal název díla. Vždy se snažím vybrat něco, co ve mně evokuje nějaké emoce, pocity a dojmy. I zde tomu tak bylo. Když jsem četla název díla, tak jsem si říkala, o čem to vůbec bude. Abych se přiznala, název mi moc nešel dohromady s obrázkem na přebalu samotného CD. Titul vyvolává spíše pozitivní pocity, radost, úsměv, humor apod. Ale ten obrázek? Když jsem ho poprvé viděla, tak mi spíše přebíhal mráz po zádech. Působil na mě stísněným dojmem, vyvolávalo to ve mně strach a spoustu otazníků. Co teď s tím? Na to je jednoduchá odpověď. Pustit se ihned do poslechu a hledat odpovědi na své otázky.

Hlas narátora

Hned na začátek musím říci, že mi hlas pana Vyorálka k dílu moc nesedl. Zpočátku jsem měla velký problém se zaposlouchat. Přišlo mi, že čtení je poněkud monotónní a práce z hlasem malinko pokulhává. Párkrát jsem si musela určité pasáže kapitol pustit znovu. K tomu docházelo zejména při telefonních rozhovorech, kde je hlasitost výrazně tlumena. Celkově to na mě působilo, že narátorovi počátek díla moc nesedl. Vyvozuji to nejen z toho, že byla tato úvodní část zejména vyprávěcí a dialogy postav se objevovaly zřídka, ale i z toho, že přibližně od čtvrtiny děje se vypravěč více vžil do svého čtení a vložil do něj své emoce. Zde se začaly objevovat dialogy, kde narátor mohl využít práci s hlasem a krásně od sebe odlišil jednotlivé postavy a jejich pocity. V některých situacích ve mně dokázal hlas vypravěče vyvolat dosti silné emoce, což bylo i cílem této audioknihy. Není to jen o tom, vyslechnout si nějaký příběh, ale také o tom, odnést si co největší zážitek a požitek z poslechu a ten, ač jsem tomu na počátku vůbec nevěřila, jsem si nakonec opravdu odnesla. Je to další z audioknih, která si mě po delší době nakonec získala a toužím si ji přečíst i v tištěné podobě.

Děj audioknihy

Co se týče děje této audioknihy, jak jsem psala výše, začal se plně rozvíjet až někdy asi od 3. kapitoly. Úvodní kapitoly byly spíše seznamovací, kde nám byly postupně představovány jednotlivé postavy a neměly takový spád. Ve chvílích, kdy se začaly objevovat dialogy, se mi kniha začala líbit, protože příběh dostal spád. Občas jsem se v příběhu ztratila a musela si některou kapitolu poslechnout znovu, ale to mi vůbec nevadilo, protože jsem pak většinou zjistila, že mi unikly i některé souvislosti právě třeba kvůli výše zmíněnému telefonátu. Děj samotný ve mně vyvolal různé dojmy a emoce – strach, odpor, nechuť, ale i radost, úsměv na tváři apod.

Hudební doprovod

Nesmím však zapomenout na hudební podklad audioknihy. Ten je velice zajímavý a myslím si, že též hodně přispívá k oživení celého příběhu a zvýšení posluchačského zážitku. Melodie je velice podmanivá. Můžeme zde zaslechnout tóny kláves, houslí, ale i dalších nástrojů. Občas jsem byla velice překvapena tím, že se v celé části neozval ani jeden tón a v další pak třeba třikrát nebo i vícekrát. Když byly oddělovány jednotlivé části kapitoly od sebe, tak jsem byla velice zaražena z toho, že hudba začala hrát ještě před tím, než byla dočtena celá poslední věta a tudíž tóny narátora místy zcela přehlušily. To je ale tak jediné negativum hudebního podkladu, který mi jinak přišel zatím nejlepší ze všech, které jsem doposud slyšela.

Celkové hodnocení

Audioknihu hodnotím jako lepší průměr. S jejím poslechem jsem sice ze začátku měla problém, ale nakonec si mě naklonila na svou stranu. Příběh si jistě přečtu i v knižní podobě. Audiokniha pro mě měla přidanou hodnotu v tom, že jsem při jejím poslechu mohla dělat cokoliv, při čem nemohu mít v ruce knihu, popř. čtečku. Tentokrát jsem ji mohla poslouchat při úklidu, vaření i dalších činnostech. Moje subjektivní hodnocení je 80 %.

 

Anotace:

Policajt musí umět v pravý čas odejít. Nebo ve správnou chvíli zůstat.

Poté, co komisař Kurt Wallander při výkonu služby zabil člověka, podléhá existenciální krizi, utápí v depresích a nezadržitelně propadá alkoholu. Nakonec se rozhoduje definitivně odejít od policie. Odmítne i dávného přítele, který jej požádá o pomoc při vyšetřování podezřelé smrti jeho otce. Když však tentýž starý známý zanedlouho rovněž nalezen mrtev, vrací se Wallander do práce, aby případ dvojnásobné vraždy vyjasnil. Postupně odkrývá spletitou síť podvodů a za tím vším tuší záhadnou věčně usměvavou tvář, pod níž se skrývá temnota manipulátora tahajícího za nitky. Má to všechno nějakou souvislost? Ale zatímco se Wallander vydal na stopu vrahovi, někdo je na stopě jemu.

Autor:

Henning Mankell (1948 – 2015)

Narodil se ve Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působil jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak v Mosambiku, kde vedl divadelní soubor Avenida a psal stranou evropského ruchu. Na začátku 90. let vytvořil postavu komisaře Wallandera, o němž napsal 11 knih, které ho proslavily po celém světě. Jako první se české audiopodoby dočkal jeho literární debut Vrazi bez tváře a od té doby jsou postupně nahrávány i další díly série vždy volně navazující na předchozí děj. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly filmových adaptací, následoval seriál Wallander, natočený roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později také na britské stanici BBC, která do hlavní role obsadila Kennetha Branagha.

 

Usměvavý muž

 


Jiří VyorálekÚčinkující:

Jiří Vyorálek (* 1974)

Narodil se v Třebíči, vystudoval Konzervatoř a JAMU. Po angažmá v Divadle 7 a půl účinkoval v Divadle Husa na provázku, kde se úspěšně zhostil např. Hamleta či role Idiota v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Morávka. Za souborné uvedení tohoto představení byl roku 2007 nominován na Cenu Thálie. Několik dalších let působil na volné noze a ztvárnil řadu rolí v Divadle Reduta, ale i ve filmu (Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Posel, My 2) a v televizi (České století, První republika). Od roku 2013 je stálým členem hereckého souboru Divadla Na zábradlí.

 

Název:                  Usměvavý muž
Autor:                    Henning Mankell
Interpret:               Jiří Vyorálek

Délka:                   14 hodin a 1 minuta

Katalogové č.:     AK072
EAN:                     8594169480725

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.