Pondělí, 15.7.2024
HudbaKultura

Diana Krall – Jazzový svátek v Praze

Diana KrallTuto neděli vystoupila kanadská jazzová zpěvačka a klavíristka Diana Krall v Kongresovém sále v Praze. Naposledy jsme ji v České Republice mohli vidět a slyšet před čtyřmi lety se svým albem Glad Rag Doll. Za své desky už doteď získala mnoho ocenění: 5 cen Grammy Awards, 8 Juno, získala děvetkrát zlatou, třikrát platinovou a sedmkrát multiplatinovou desku. Prodala přes 6 milionů alb v USA a přes 15 milionů po celém světě. Když měla v roce 2004 vystoupit v Praze v Lucerně, musel být koncert pro velký zájem přesunut do Kongresového centra. Je jedinou jazzovou zpěvačkou, jejíž 8 alb debutovalo na špici hitparády Billboard Jazz Albums.

Jako předešlé koncerty v České Republice byly zcela vyprodány, ani tento letošní nebyl výjimkou. Dianna Krall představila průřez svých skladeb za celou svoji kariéru. Přijela s klasickou jazzovou sestavou: kytara – Antohy Wilson, basa – Robert Hurst, bicí – Karriem Riggins a na piano samotná zpěvačka.

Výběr skladeb koncertu byl natolik kontrastní, že posluchač neměl dojem žádné fádnosti. Všichni interepreti se zároveň představili jako sólisté v průběhu skladeb, kde měli prostor, aby ukázali virtuozitu a naprosté zvládnutí svého nástroje. Celý kvartet působil tak celistvě, jako by stál na pódiu jeden člověk a to nejen v samotné interpretaci, ale i ve vnitřním souznění mezi všemi hráči. S přirozeností a lehkostí odehrály celý koncert a získali si veškeré fanoušky v zaplněném Kongresovém sále, kteří je nechtěli nechat z pódia odejít, o čemž svědčí počet přidávaných skladeb. Zatímco jsme mohli slyšet 11 skladeb v základním playlistu, přídavků nakonec bylo 6. O největší úspěch se postarala píseň Boulevard of Broken Dreams v šansonovém stylu.

 

 

Zpěvačka se výjímá sametovým altem, který je ve vyšších polohách nepatrně zastřený, čímž dokáže barevně obohatit jazzovou hudbu. To vše dokonale završuje samotnou hrou na klavír, světové značky Steinway & Sons. Klavír z větší části doprovázel kvartet, nebo samotnou zpěvačku. V sólových místech zpěvačka ukázala i svou technickou stránku a skvělé jazzové rytmické figury. Ačkoliv to bylo živé vystoupení, každý interpret byl perfektně sladěn a zpěv intonačně čistý jako bychom si pustili jejich album na CD. Světelné efekty na pódiu dotvářely krásnou atmosféru. Občas byl slyšet odrážející se zvuk ze zadní části sálu , především u bicí soupravy, ale při zpěvu se ozvěny ztrácely.

Každou skladbu odměnilo publikum velkým potleskem a fanoušci se už teď jistě těší na její další zavítání do České Republiky. Pro jazzové fanoušky a posluchače to byl obzláštní večer plných zážítků, kde mohli naživo slyšet hudební světové profesionály.

 Diana Krall

 

Seznam zahraných skladeb:
Love Being Here With You, All Or Nothing At All, Let’s Fall In Love, Let’s Face The Music And Dance, You Call It Madness, Just You, Just Me, Exactly Like You, I Was Doing Alright, Quiet Nights, Fly Me To The Moon, Cheek To Cheek

přídavky: California Dreamin’, Wallflower, How Deep Is The Ocean, East Of The Sun (And West Of The Moon), Boulevard Of Broken Dreams, Ophelia

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.